Фізика навколо нас
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Презентацію підготувала учениця 11-А класу Ліцею інформаційних технологій Олександрійської міської ради Петрова Ольга Фізика навколо нас Міністерство освіти і науки України м. Олександрія 2014
Трохи з історії… Люди намагалися зрозуміти властивості матерії з найдавніших часів: чому тіла падають на землю, чому різні речовини мають різні властивості тощо. Цікавили людей також питання про будову світу, про природу Сонця і Місяця. Спочатку відповіді на ці запитання намагалися шукати в філософії. Здебільшого філософські теорії, які намагалися дати відповіді на такі запитання не перевірялися на практиці. Однак, попри те, що нерідко філософські теорії неправильно описували спостереження, ще в давні часи людство досягло значних успіхів в астрономії, а грецький мудрець Архімед навіть зумів дати точні кількісні формулювання багатьох законів механіки й гідростатики.
Яким чином під товщею морського льоду можуть виникати бурульки, що досягають дна моря? Іноді під товщею морського льоду можуть виникати великі бурульки, схожі на сталактити. Коли формується лід, в його кристалічній решітці не залишається солі, і в деяких точках утворюються низхідні потоки дуже холодної та дуже солоної води. За певних умов навколо такого потоку починає рости вниз шар льоду. Якщо в даному місці море неглибоке, бурулька досягає дна і продовжує зростати в якому-небудь горизонтальному напрямку.
Яким чином можна використовувати воду в якості діелектрика? Багатьом відомо, що вода є хорошим провідником електрики - саме тому, наприклад, не можна купатися під час грози, так як можна стати жертвою блискавки, що потрапила в воду. Однак струм проводять не самі молекули води, а що містяться в ній домішки, йони різних мінеральних солей. Дистильована вода, в якій майже немає солей, є діелектриком.
Який вчений вимірював швидкість електричного струму на з'єднаних в ланцюг живих людях? Швидкість електричного струму майже дорівнює швидкості світла . У 1746 році, коли це ще не було відомо, французький священик і фізик Жан-Антуан Нолле захотів виміряти швидкість струму експериментально. Він розставив 200 ченців, з'єднаних один з одним залізними дротами, по колу довжиною понад півтора кілометра, а потім розрядив в цей ланцюг батарею з лейденських банок, винайдених роком раніше. Всі ченці зреагували на струм в одну мить , що переконало Нолле в дуже високому значенні шуканої величини. Жан-Антуан Нолле
Який природний об'єкт на Землі в 5 разів гарячіше, ніж поверхня Сонця? Температура блискавки може досягати 30 000 К, що в п'ять разів вище, ніж температура поверхні Сонця - 6000 К.
За яких умов виникає перевернута веселка? Існує оптичне явище, яке можна назвати перевернутою веселкою, хоча трапляється воно дуже рідко. Така веселка з'являється тільки при виконанні декількох умов. У небі на висоті 7-8 км повинна бути тонка завіса перистих хмар, що складаються з кристалів льоду, а сонячне світло повинно впасти на них під певним кутом, щоб розкластися на спектр і відбитися в атмосферу. Кольори у веселці "догори ногами" розташовуються теж навпаки: фіолетовий вгорі, а червоний - внизу.
Чому в горах холодніше, ніж в низинах, хоча вони знаходяться ближче до сонця? Тому хоча гори і ближче до сонця, в них холодніше, ніж на рівнинах, так як в середньому при підйомі на кожен кілометр температура зменшується на 6 ° C через адіабатичне розширення повітря. Але навіть на самих великих висотах можуть зустрічатися долини , які завдяки особливому рельєфу і відображенню сонячних променів від снігу можуть добре нагріватися. Наприклад, в так званому Західному цирку, який знаходиться на одному з маршрутів до піку Евересту на висоті більше 6000 метрів, в сонячні безвітряні дні температура може підніматися до 35 ° C. Сонце нагріває земне повітря не напряму. Його випромінювання проходить крізь шари атмосфери і поглинаються сушею і водою на поверхні планети, а вже потім від них повітря отримує теплову енергію.
В якому середовищі можна повністю зупинити світло? Гранична можлива швидкість часток називається швидкістю світла у вакуумі і є константою. Однак поза вакууму світло може поширюватися зі швидкістю набагато нижче цієї постійної величини. Існує особливий агрегатний стан матерії, конденсат Бозе - Ейнштейна, в якому світло сповільнюється найбільш сильно. Експериментально світло було навіть повністю зупинений в конденсаті Бозе - Ейнштейна рубідію шляхом утворення стаціонарних, не зміщуваних солітонів.
Чому сидяча на дроті птах не гине від удару струмом? Сидяча на високовольтному дроті птах не страждає від струму, тому що його тіло - поганий провідник струму. У місцях дотику пташиних лап до проводу створюється паралельне з'єднання, а так як провід набагато краще проводить електрику, по самому птахові біжить дуже малий струм, який не може заподіяти шкоди. Проте варто птаху на дроті торкнутися ще якого-небудь заземленого предмета, наприклад металевої частини опори, він відразу гине, адже тоді вже опір повітря в порівнянні з опором тіла занадто великий, і весь струм йде по пташці.
Яка рідина має достатню в'язкість, щоб по ній можна було ходити? Якщо в'язкість рідини залежить тільки від її природи і температури , як , наприклад, у води, таку рідину називають ньютонівською. Якщо в'язкість залежить ще й від градієнта швидкості, її називають неньютонівською. Такі рідини при раптовому застосуванні сили поводяться як тверді тіла. Приклад - кетчуп в пляшці, який не буде текти, поки не струсити пляшку. Інший приклад - суспензія кукурудзяного крохмалю у воді. Якщо налити її у велику ємність, можна в буквальному сенсі ходити по ній, якщо пересувати ногами швидко і прикладати достатню силу до кожного удару.
Як відрізнити варене яйце від сирого? Якщо варене яйце крутнуть на гладкій поверхні, воно швидко закрутиться в заданому напрямку і буде обертатися досить довго, а сире зупиниться набагато раніше. Це відбувається тому, що круте яйце обертається як єдине ціле, а в сирого вміст рідкий, слабо пов'язаний зі шкаралупою. Тому, коли починається обертання, рідкий вміст через інерції спокою відстає від обертання шкаралупи і гальмує рух.
На що здатні вчені заради фізики? Російський учений Василій Петров, перший в світі в 1802 році описав явище електричної дуги, не шкодуючи себе при проведенні експериментів. У той час не було таких приладів, як амперметр або вольтметр, і Петров перевіряв якість роботи батарей по відчуттю від електричного струму в пальцях. А щоб відчувати дуже слабкі струми, вчений спеціально зрізав верхній шар шкіри з кінчиків пальців.
Ісаак Ньютон цікавився багатьма аспектами фізики та інших наук, і не боявся проводити деякі експерименти на собі. Свій здогад про те, що ми бачимо навколишній світ через тиск світла на сітківку ока, він перевіряв так: вирізав зі слонової кістки тонкий вигнутий зонд, запустив його собі в око і натиснув їм на задню сторону очного яблука. Виниклі кольорові спалаху і круги підтвердили його гіпотезу.
Схожі презентації
Категорії