Урагани,смерчі, торнадо як джерело екологічної небезпеки
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Природні джерела небезпеки - це об'єкти, явища природи та стихійні лиха, які становлять загрозу для життя чи здоров'я
Ураган Ураган - вітер руйнівної сили, швидкість якого перевищує 32-33 м/с, що відповідає 12 балам за спеціальною шкалою Бофорта. Найчастіше ураганний вітер спостерігається на морі в глибоких тропічних циклонах. Особливість урагану як природного явища полягає в тому, що тиск в його центрі надзвичайно низький. Там розташовується воронка, яка називається «око бурі». Її ширина досягає 20 — 25 км. Усередині воронки вітри відсутні, зате її стінки являють собою зону сильного обертання протягом десятків кілометрів. За межами стінок швидкість вітру різко падає, зменшується висота грозової хмари, ураган проходить.
Швидкість руху ураганів буває різною, від декількох кілометрів на годину до декількох десятків, в середньому 50-60 км/год. Максимальне просування урагану становить 150 — 200 км/год. Урагани характерні для Атлантики. У Тихому й Індійському океанах урагани звуться відповідно тайфунами і тропічними циклонами.
Ураган триває, поки не досягне суші або морської поверхні й не витратить увесь запас вологи. Урагани завдають потрійного удару — шквальними вітрами, зливами і величезними хвилями. Ураганні вітри легко можуть викорінювати дерева, зривати дахи з будинків і перевертати автомобілі.Але найгіршим є колосальні хвилі, підняті в морі сильним вітром. При наближенні урагану, як правило, подається «штормове попередження». Отримавши інформацію, треба закрити двері, горищні приміщення, прибрати з підвіконь, балконів, важкі і великі предмети, які найбільш травмонебезпечні при падінні, вимкнути газ, приготувати ліхтарі, свічки. На видне місце треба покласти медикаменти першої необхідності і перев’язувальний матеріал.
Смерч Атмосферний вихор, що виникає у грозовій хмарі й поширюється долілиць, часто до самої поверхні Землі у вигляді темного хмарного рукава або хобота, діаметром у десятки і сотні метрів. Досить часто спостерігаються маленькі смерчі. Смерч існує недовго, переміщаючись разом із хмарою. При русі над місцевістю зі швидкістю кілька десятків кілометрів у годину смерч робить руйнування, викликувані не тільки величезною швидкістю повітря усередині самого вихру, але й миттєвим стрибком атмосферного тиску, що за лічені секунди може впасти й знову піднятися на кілька десятків гектопаскалей.
Будинки із замкненими дверима й вікнами «вибухають» у момент проходження над ними смерчу. Одиночний смерч, опускаючись до землі, робить спустошення в смузі шириною кілька сотень метрів і довжиною від декількох кілометрів до декількох десятків кілометрів. Величезну небезпеку при смерчах над сушею становлять підняті в повітря й тверді предмети, що розлітаються в різні сторони, — дошки, друзки, уламки будинків, аркуші залізної покрівлі та ін.
Енергія смерчу колосальна: він здатний зірвати й перекинути залізничний міст, важкий вантажний автомобіль, навіть тепловоз, або підняти в повітря й потім кинути на землю літак вагою десять тонн. Смерчі можуть висмоктувати величезну кількість води з рік, ставків і потім раптово збрасувати їх в іншому місці. Разом зі зливами в таких випадках, це іноді приводить до катастрофічно швидкого переповнення рік і річечок, які виходять із берегів і затоплюють долини.
При надходженні сигналу про наближення смерчу необхідно негайно зійти в укриття, підвал удома або льох, або вкритися під ліжком і іншими міцними меблями – ніщо інше не допоможе. Якщо смерч застає Вас на відкритій місцевості, укривайтеся на дні дорожнього кювету, у ямах, ровах, вузьких ярах, щільно притискаючись до землі, закривши голову одягом або гілками дерев. Потрібно лягти максимально низько. Не залишайтеся в автомобілі, негайно виходите з нього й укривайтеся, як зазначено вище.
Торнадо - сильний атмосферний вихор над сушею, відрізняється виключно великою повторюваністю. Торнадо виникають досить часто, однак передбачити, де саме він виникне в наступний раз, неможливо, і тому за торнадо доводиться "ганятися". Рухливі лабораторії, які використовуються в таких погоні, надто тендітні і руйнуються раніше, ніж встигають досягти центру торнадо і приступити до його вивчення. Отримати торнадо в лабораторії в контрольованих умовах теж поки не вдалося: для цього потрібна була б експериментальна установка розміром в сотні метрів.
Середня швидкість торнадо становить 40-65 км/год, а деякі переміщуються з ще більшою швидкістю. Велика частина матеріальної шкоди наноситься вітром і предметами, які він переносить. З-за цього потрібно уникати відкритих вікон і ховатися в надійних місцях, в стороні від дверей, вікон і зовнішніх стін.
В цілому, небезпека для людей при таких природних явищах полягає в руйнуванні дорожніх і мостових покриттів, споруджень, повітряних ліній електропередачі й зв’язки, наземних трубопроводів, а також поразці людей уламками зруйнованих споруджень, осколками стекол, що летять із великою швидкістю. Крім того, люди можуть загинути й одержати травми у випадку повного руйнування будинків. При сніжних і курних бурях небезпечні сніжні замети й скупчення пилу («чорні бурі») на полях, дорогах і населених пунктах, а також забруднення води.
Схожі презентації
Категорії