X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Як добре те, що смерті не боюсь я... Життєвий і творчий шлях В.Стуса

Завантажити презентацію

Як добре те, що смерті не боюсь я... Життєвий і творчий шлях В.Стуса

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

«Як добре те, що смерті не боюсь я…» Життєвий і творчий шлях Василя Стуса Презентація виконана Пековою С.О.

Слайд 2

Василь Стус (1938-1985)

Слайд 3

Народився в селянській родині. 1939 батьки — Семен Дем'янович та Ірина Яківна — переселилися в місто Сталіно (нині Донецьк), аби уникнути примусової колективізації. Ще через рік (1940) забрали туди своїх дітей.

Слайд 4

Закінчивши середню школу зі срібною медаллю, Василь вступив на історико-літературний факультет педагогічного інституту м. Сталіно. Закінчивши 1959 навчання з червоним дипломом, три місяці вчителював в селі Таужня Кіровоградскої області, після чого два роки служив в армії. Під час навчання і служби став писати вірші. Тоді ж відкрив для себе німецьких поетів Ґете і Рільке; переклав близько сотні їх віршів. Ці переклади було згодом конфісковано і втрачено. 1959 опублікував свої перші вірші.

Слайд 5

По закінченню служби в збройних силах (1960) три роки працював редактором газети «Соціалістичний Донбас», після чого 1963 вступив до аспірантури Інституту літератури Академії наук УРСР у Києві. Того ж року опублікував добірку віршів.

Слайд 6

У вересні 1965 під час прем'єри фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» в Києві взяв участь в акції протесту проти арештів серед української інтелігенції, за що Стуса звільнили з інституту. Після цього заробляв на життя, працюючи на будівництві, в котельні, в конструкторському бюро.

Слайд 7

Пропозицію Стуса опублікувати 1965 свою першу збірку віршів «Круговерть» відхилило видавництво. Незважаючи на позитивні відгуки рецензентів, було відхилено і його другу збірку — «Зимові дерева». Однак її опублікували в самвидаві, а пізніше вона потрапила до Бельгії й 1970 була видана в Брюсселі. Восени 1972 заарештований і засуджений на п'ять років примусової праці і три роки заслання за «антирадянську агітацію і пропаганду». Весь термін ув'язнення перебував у концтаборах Мордовії. Більшість віршів, що Стус писав у концтаборі, вилучалася і знищувалась, лише деякі потрапили на волю через листи до дружини. По закінченню строку в концтаборі Стуса 1977 вислали в Матросове Магаданської області, де він працював до 1979 на золотих копальнях. Повернувшись восени 1979 до Києва, приєднався до гельсинської групи захисту прав людини. В травні 1980 був знову заарештований і засуджений на 10 років примусових робіт і 5 років заслання.

Слайд 8

Стусові, що перебував у концтаборі в Кучино, заборонили бачитися з родиною. Однак його записи 1983 вдалося переправити на Захід. 1985 Стуса було висунуто на здобуття Нобелівської премії з літератури. 28 серпня 1985 Стуса відправили в карцер. На знак протесту він оголосив голодування. В ніч 3 на 4 вересня він помер, можливо, від переохолодження. Його поховали на табірному цвинтарі. Прохання родини перевести тіло додому відхилили на тій підставі, що не вийшов термін ув'язнення.

Слайд 9

Твори В.Стуса ДВОЄ СЛІВ ЧИТАЧЕВІ ВЕСНЯНИЙ ВЕЧІР. МОЛОДІ ТУМАНИ ОСТАННІЙ ЛИСТ ДОВЖЕНКА ВЕСЬ ОБШИР МІЙ — ЧОТИРИ НА ЧОТИРИ СТО РОКІВ ЯК СКОНАЛА СІЧ ЗА ЛІТОПИСОМ САМОВИДЦЯ НА КОЛИМСЬКІМ МОРОЗІ КАЛИНА НЕ ОДЛЮБИ СВОЮ ТРИВОГУ РАННЮ ЯК ДОБРЕ, ЩО СМЕРТІ НЕ БОЮСЬ Я У ЦЬОМУ ПОЛІ, СИНЬОМУ, ЯК ЛЬОН ТЕРПИ, ТЕРПИ — ТЕРПЕЦЬ ТЕБЕ ШЛІФУЄ ПАМ'ЯТІ А. Г. О ЗЕМЛЕ ВТРАЧЕНА, ЯВИСЯ НЕ МОЖУ Я БЕЗ ПОСМІШКИ ІВАНА НА КОЛИМІ ЗАПАХЛО ЧЕБРЕЦЕМ ВЕРНИ ДО МЕНЕ, ПАМ'ЯТЕ МОЯ Церква святої Ірини Наснилося, з розлуки наверзлося Мені зоря сіяла нині вранці Твоє життя минуло й знебуло Пахтять кульбаби золоті меди О Боже мій! Така мені печаль Довкола мене - цвинтар душ За мною Київ тягнеться у снах Посоловів од співу сад На схід, на схід, на схід, на схід Ярій, душе. Ярій, а не ридай Як тихо на землі! Як тихо! Тільки тобою білий святиться світ Крізь сотні сумнівів я йду до тебе Сто плах перейди, серцеокий Запахло сонцем, воском і зелом Гойдається вечора зламана віть Горить сосна — од низу до гори ЗА ЧИТАННЯМ ЯСУНАРІ КАВАБАТИ Господи, гніву пречистого

Слайд 10

Народе мій, до тебе я ще верну, Як в смерті обернуся до життя своїм стражденним і незлим обличчям. Як син, тобі доземно уклонюсь і чесно гляну в чесні твої вічі і в смерті з рідним краєм поріднюсь . В.СТУС

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Читання