Значення покритонасінних рослин у природі й житті людини
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Мета: узагальнити знання учнів про різноманітність квіткових рослин як найбільш високоорганізовану та широко розповсюджену групу рослинного світу,показати місце квіткових рослин у флорі України та світу, їх екологічне і практичне значення. Виховувати екологічне мислення, естетичний смак та любов до природи. Обладнання: гербарії, виставка косметики, ліків, круп, макоронних виробів, лікарські рослини, декоративні рослин, пряні, малюнки рослин, дерев, квітів, слайди, мультимедійна дошка. Епіграф уроку: слова Ганса Христіана Андерсена «Щоб жити, потрібне сонце, свобода і поляна квіток».
Хід уроку Зверніть увагу на епіграф уроку. Справді без квітів, ми певно перетворилися на бездушних роботів. Саме квіти дарують нам аромат осявають життя. Наша природа – книга. Цікава на всіх її сторінках. Читайте сторінки обережно, уважно, бо саме природа наймудріший з учителів. Серед присутніх сьогодні не знайдеться жодної людини,чиє життя не пов’язане з темою нашого уроку. Адже дійсно, рослини годують, одягають, лікують, і зігрівають тіло, і душу. Зараз слово богиням Фауні і Флорі.
Були у Матері – Природи Дві донечки такої вроди: Хто їх побачив хоч на мить Не міг забудь і розлюбить Флора. Голубооку звали Флора, У неї очі, наче зорі. Фауна. А Фауна – швидка, як вітер, могла за птахами летіти, І за оленями стрибати, Та з білочками пустувати. Флора. Обидві світ живий любили, Відтак його боготворили. То ж вирішили мудра мати В придане їм дарунки дати: Фауна. Мрійливій Флорі – світ рослинний А жвавій Фауні – тваринний, Щоб берегли і доглядали Від всього злого захищали. Живуть в легендах і понині Живого світу дві богині.
Ми з вами вивчили голонасінні рослини. Зараз згадаємо в чому перевага покритонасінних над голонасінними ? Найрізноманітніший відділ – Покритонасінні, чим зумовлена це різноманітність ? Учитель. В підготовці до уроку брали участь дослідницькі групи. Зараз вони ознайомлять нас зі своїми назвами,девізом і напрямком досліджень. Команда «Зелений родовід» Девіз «Хліб – всьому голова» Капітан. Ми вивчили найважливіші харчові рослини, а також технічні.
Команда « Беладона» Девіз «В семье не без урода». Капітан. Ми досліджували отруйні рослини. Команда «Екзоти» Девіз «На світі є багато різних див і з ними познайомимо вас ми». Капітан. Ми познайомимо вас із екзотичними рослинами нашої планети. Команда «Троянда» Девіз «Краса врятує світ». Капітан. Не хлібом єдиним жили наші пращури. Вони прикрашали своє життя і свої оселі, беручи наснагу від краси природи, що оточувала їх. І як би людина не здобувала собі хліб насушний, вона знайде хвилинку, щоб зайнятися улюбленою справою. Команда «Медуниця» Девіз «Хто шукає, той завжди знаходить…аптеку в лісі, на городі, у всій навколишній природі ». Капітан. Вивчаючи цю тему, ми впевнилися у вірності слів Гіппократа: «Ліки мають бути їжею, а їжа має стати ліками».
Команда «Партія зелених» Девіз «Збережемо нашу планету зеленого і квітучою». Капітан. Ми намагалися знайти відповідь на питання «Чому при панівному положенні Квіткових рослин на планеті земля вони займають найбільшу кількість сторінок в « Червоній книзі». Учитель. - А зараз кожна команда відповість на питання, що підготували колеги з інших груп. «Партія зелених» до команди «Зелений родовід»: - Яка кількість видів покритонасінних рослин відома на планеті Земля? В. – 300 тисяч. - а в Україні ? В. – 5 тисяч. - Які життєві форми притаманні представникам покритонасінних ? В. – Дерева, кущі, трави. «Зелений родовід» до «Беладони»: - Назвіть негативне значення рослин. В. – Викликають отруєння, засмічують городи, поля, квітники; середовище існування для шкідників; викликають алергію у людей рослини – паразити та комахоїдні.
«Беладона» до «Екзотів»: - Коли виникли покритонасінні рослини на землі? В. – Приблизно 195 тисяч років тому. - Які рослини потрібні, щоб зварити борщ український? В. – Картопля, капуста, морква, цибуля, буряк, перець, петрушка, кріп, помідор, лавровий лист. «Екзоти» до «Троянди»: - Відгадайте загадки: 1.Живе один батько і 1000 синів має. Всім шапки справляє, а собі – немає.
«Троянда» до «Медуниці»: - Яка рослина є чемпіоном за вмістом: 1.Вітаміну С ?(Шипшина) 2.Білків ?(Бобові) 3.Жирів ?(Соняшник, арахіс, грецький горіх) 4.Листок якої рослини прикладають, щоб спинити кровотечу та вгамувати біль ?(Подорожник) «Медуниця» до «Партії зелених»: - Скільки видів покритонасінних рослин потребують охорони: 1)…на Земній кулі ? (25 тисяч видів) 2)….в Україні ? (понад 400 видів) - В чому полягає світове ( планетарне) значення фотосинтезу ? (Виділяється кисень і поглинається вуглекислий газ) - Що називають легенями планети і чому ? (Ліси, бо вони очищають повітря)
Вчитель. Зараз проведемо вікторину «Живі смарагди України». Кожна команда слухає опис дерева і відповість на питання, про яке дерево йде мова. 1. Сік цього дерева – один з «рекордсменів» за кількістю цукру. У Канаді вироблення з цього цукру має промислове значення. Попіл дерева містить багато калію. Виготовляють добрива, скло, мило. Виготовляють найкращі карети. З нього роблять найкращі флейти, кларнети. Один з видів «барометра» – перед дощем з черешків листків капає вода. В народі називають явором. З 1 га насаджень беруть до 1000 кг меду. Листок виду цукрового займає центральне місце на державному прапорі Канади.
2.Це дерево – цілитель. В природі воно стає будь-якої пори року. Взимку лікує простуди бруньками, сечові шляхи, нірки. 9 речовин, які містить прополіс, бджоли беруть саме з цих бруньок. З кори одержують дьоготь. Ним мастять осі, чоботи, вози. Використовують дерево при грибкових та паразитних захворюваннях шкіри. Дьоготь увійшов до складу мазі Вишневського. П’ють сік дерева, який оздоровлює кров. Кажуть в народі: «Білокура красуня»
3. Ще в сиву давнину люди шанували це дерево. Її оспівували в піснях і легендах. Це символ родинного вогнища. Археологи в гробниці Тутанхамона поряд з маслиновим гілками, лотосом, волошками побачили гірлянди з листків цього дерева. Настойкою з кори лікують застуду, лихоманку, жар, очищають рани, нариви, опіки. Тарас Шевченко на заслання взяв гілочку, яка нагадувала йому милу Україну. З деревини роблять музичні інструменти. Росте усюди, крім Австралії та Нової Гвінеї. Вона символ України.
4. Це довговічне дерево. 300-500 років для нього є далеко не межа. На Запоріжжі є могутній велетень, вік якого 800 років. Віддавна люди користувалися плодами. У наших предків слов’ян вони були першим хлібом. В голодні роки ці плоди спасали від голоду. Їх сушили, мололи і пекли млинці. Ласує ними лісова звірина й птахи. Це важливий корм для свиней. Плоди – жолуді.
5. Дерево стійко витримує загазованість, запиленість, задимленість повітря. Про нього пишуть пісні, складають легенди. «Бачу вас за селом край дороги». Співається у пісні. Високе – до 50 метрів. Корою лікують свіжі порізи, рани. В Англії недостиглі плоди дерева маринують. Листки і плоди – корм для с/г тварин. З сухої деревини виробляють ліки, стріли, лижі, весла, ракетки.
6. Дерево має чудову деревину. Деревина біла, легко обробляється. З неї виготовляють посуд, ложки, діжки. В Кореї з листків готують салати. В плодах близько 60% жирної олії. Головне призначення дерева – медичне. Готують чай. Лікують нежиті, хвороби нирок, шлунку, печінки. З кори виготовляють мочалку, плетуть рогожі, кошики, постоли. ЇЇ мед високо ціниться. Від назви цього дерева пішла назва місця, в якому вона цвіте.
Вчитель. Молодці! Всі ви добре впоралися зі своїм завданнями, а зараз переходимо до роботи в групах. Виступ групи «Зелений родовід» Легенда про: - Пшеницю; - про жито; - соняшник; - ячмінь, просо.
Виступ групи «Екзоти». - рослини-рекордсмени; - бамбук, мана, евкаліпт, секвоя; - унікуми серед рослин; - скажений огірок; - квітка Рафлезія Арнольді.
Ботанічне лото. Впізнай рослину родини бобових: - розоцвітних; - хрестоцвітних; - астрових; - злакових; - лілійних. Виступ групи «Партія зелених» - виступ капітана; - охорона природи; - навіщо в Україні існує «Червона книга»; - які природоохоронні території є в Україні.
Вчитель. Зараз ми згадаємо кімнатні рослини. Три учні вдома, в бібліотеці приготували інформацію про деякі кімнатні рослини: - хлорофітум; - цеперус; - сансель.
Вікторина лото-ерудит «Квіти». 1. Цю рослину люблять в Японії, вона росте на Далекому Сході і Франції. Коли розгромив наполеонівську імперію Людовик XVIII ця квітка стала зіркою Бурбонів. а) ірис; б) лілія; в) первоцвіт.
2. Ця квітка – останні літа. ЇЇ люблять геологи, де вона росте багато нікелю, лікують цими квітами шлунково-кишкові хвороби. а) астра; б) вероніка; в) чина.
3. Ця квітка є в Європі і в Північній Америці і, навіть, в далекій Австралії. Її вирощують в різних країнах. Використовують для боротьби з шкідниками с/г культур, роблять відвар від кашлю, є навіть машина, яка збирає квітки цієї рослини. а) піон; б) медуниця; в) ромашка.
Підведемо підсумки і зробимо висновки. I Покритонасінні – найчисельніший і найдосконаліший відділ наземних рослин. II Шкодять людині злісні бур’яни (осот, пирій, щириця, берізка) та отруйні (блекота, дурман, болиголов). III Екзотичні рослини здавна служать людині як пряно-смакові, прядильні, вітамінозні, горіхоплідні. IV Вони прикрашають наше життя, формують естетичні смаки, роблять повноцінним наше дозвілля. V Більшість речовин для лікування захворювань людини одержують тільки з покритонасінних рослин. VI Рослини накопичують основну масу органічної речовини в біосфері, підтримують вологість і постійність складу повітря. Рослини потребують бережливого ставлення і охорони.
Люди Землі рятуйте планету Природа нам як рідний дім Вона усім – як мати. Щоб лад завжди був в домі тім Про це нам треба дбати. Невже в майбутньому на світі Не будуть квітнуть дивні квіти ? Конвалія й фіалки ніжні І вісник березня – підсніжник ? Невже ми більше не побачим Як сон-трава росою плаче. Ми бажаємо вам завжди Чистого повітря і води. І сонця промені Хай завжди ідуть сюди Ми бажаємо щастя Вам І воно повинно прийти Тож рук ви докладіть І природу збережіть.
Конкурс «Загадки про рослинний світ» 1. Одне кинув – цілу жменю зібрав.( Зерно) 2.Загадаю загадку, закину за грядку: Нехай моя загадка до літа лежить.(Озимина) 3.Ноги на полі, середина надворі, голова на столі. (Пшениця) 4.Що то за твір, що ні чоловік, ні звір, а має вуса.(Ячмінь) 5.Ми збираємо його пашею, а воно нам платить кашею. (Просо) 6.Без ніг, без рук, а вилізе на дрюк.(Квасоля) 7.Лежить під хворостом дороги хвостом і солі просить.(Огірок) 8.Без болі, без печалі заставляє плакати.(Цибуля) 9.Сидить дівчина в траві,лице її у крові.(Суниця, полуниця) 10.За лісом – лісом синенький огонь горить.(Льон цвіте) 11.Сини в шапках, а батько – ні.(Жолуді і дуб) 12.Заблудилась в верболозі, Дні і ночі ронить сльози.(Плакуча верба) 13.Все мороз поглушив, а мого цвіту й не зайняв.(Троянда) 14.Сонечко в траві зійшло, усміхнулось, розцвіло, згодом стало біле – біле, за вітром полетіло.(Кульбаба)
Домашнє завдання: Венгерський кросворд «Покритонасінні» Відповіді: 1.рапс 2.горох 3.вишня 4.хрестоцвіті 5.лілійні 6.просо 7.жито 8.груша 9.суниця 10.абрикос П С О Г В А О Р Ш И Р Х Я Н Х О Т С Е Р Ц В Н І З Л І Т А Л І Л І К И П Р Й Н И С О Н У Ц О Ж І С Я Т И У Ш А О Г Р А Б С О К И Р
Схожі презентації
Категорії