X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Йододефіцит

Завантажити презентацію

Йододефіцит

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Йододефіцит в організмі людини його наслідки та профілактика Виконала учениця 8 класу Кріль Марта

Слайд 2

Проблемні запитання: Яке значення мікроелементу йоду для організму людини ? Які наслідки нестачі йоду в організмі людини ? Яка профілактика йододефіциту в організмі людини ?

Слайд 3

Йод — це мікроелемент, потрібний організму для створення гормонів щитоподібної залози, яка регулює наш метаболізм. Йододефіцит  — розлади здоров'я, пов'язані з нестачею йоду в організмі людини. 

Слайд 4

Без йоду не відбувається   синтез гормону щитовидної залози – тироксину, який контролює і посилює інтенсивність обміну речовин: водно-сольового, обміну білків, жирів і вуглеводів, теплообміну в організмі, поділу і росту клітин, роботу печінки і серцево-судинної системи, створення фагоцитів – патрульних клітин в крові, які повинні знищувати чужорідні тіла. Крім цього саме від цього гормону залежить стан нервової системи, емоційний стан людини і її психологічне здоров’я.Якщо разом із їжею в організм надходить недостатньо йоду, то щитовидна залоза виробляє мало тироксину. Такий стан називається йододефіцитом.

Слайд 5

Фактори ризику, які можуть спровокувати йододефіцит: Низький вміст йоду в їжі. Дефіцит селену. Селен — це мікроелемент, який життєво важливий для засвоєння йоду в організмі людини і для нормального функціонування щитовидної залози.   Вагітність. Радіоактивне опромінення. Стать (ризик виникнення йододефіциту вищий у жінок). Паління. Вживання алкоголю.  Вік. У різному віці можуть виникати різні типи йододефіциту.

Слайд 6

Найчастіше недолік йоду впливає на роботу нервової системи: людина стає забудькуватою, у неї погіршується увага і реакція, з’являється роздратованість, сонливість, депресія, слабне імунна система. Виникають проблеми з серцем і судинами: аритмія, підвищується тиск, понижується рівень гемоглобіну у крові.Одним із наслідків йододефіциту є збільшення ваги тіла - тому що тироксину замало для того, щоб процес витрати енергії йшов нормальним шляхом і вона відкладається у вигляді жирових запасів. Тому якщо ви повноцінно харчуєтесь і багато рухаєтесь, але не можете звільнитись від зайвих кілограмів, то варто звернутися до ендокринолога - уповільнений обмін є однією з ознак йододефіциту.

Слайд 7

Якщо ж дефіцит йоду давно не поповнюється, то тканини щитовидної залози починають розростатися, намагаючись компенсувати недолік виробництва тироксину кількістю клітин. Таке збільшення щитовидної залози називається зобом.Особливо небезпечним є йододефіцит для вагітних жінок. Якщо цього мікроелемента не вистачає, вагітність може перерватись,  немовля народитися мертвим або із серйозною вадою - кретинізмом.Не менш важко переносить дефіцит йоду організм дітей: вони відстають в розумовому і фізичному розвитку. Як правило, це сповільнює ріст тіла і порушення сприйняття інформації і мови.Надлишок йоду є таким же ж небезпечним, як і його недолік. Людський організм потребує мікроскопічних доз цього елемента. У великих дозах це просто отрута. Під час Чорнобильської катастрофи були випадки важких отруєнь, коли люди з переляку пили йодну настойку, щоби захиститися від радіації.

Слайд 8

Наслідки нестачі йоду в організмі: Відчуття постійної втоми, слабкість, депресія; Збільшення щитовидної залози (зоб); Затримка росту у дітей; Затримка інтелектуального розвитку у дітей; Зниження розумової активності у дорослих; Порушення обмінних процесів; Загроза переривання вагітності Рак щитовидної залози; Погіршення пам’яті, слуху; Підвищення холестерину; Сухість шкіри, втрата її еластичності; Порушення роботи кишківника; Відчуття холоду; Різке зниження чи підвищення маси тіла; Набряки; Випадіння волосся тощо.

Слайд 9

Скільки потрібно йоду, щоб бути здоровим ? Залежно від віку добова потреба в йоді складає від 90 до 300 мкг (1 мкг = 1 мільйонна частина грама).Для жінок добова норма йоду становить 150–300 мкг, а для чоловіків — до 300 мкг. Норми споживання йоду для дітей: 0–6 років — 90 мкг; 6–12 років — 120 мкг. Більшість мешканців України щодня споживає лише 40–80 мкг йоду на добу. У зоні найбільшого ризику — Західна Україна та Чернігівська область, де споживання йоду найменше.Створити надлишок йоду в організмі досить складно, оскільки 95–98% йоду, що надходить в організм, виводиться із сечею, а 2–5% — через кишківник. Експерти вважають безпечною дозу йоду в 1 000 мкг (1 мг) на добу.У деяких країнах, наприклад у Японії, добове споживання йоду може досягати 20 мг на добу (20 000 мкг) через уживання морських водоростей та морепродуктів. В Австралії безпечним вважають споживання до 2 000 мкг йоду на добу для дорослих і до 1 000 мкг — для дітей.За все життя людина споживає близько 3–5 г йоду — приблизно одну чайну ложку.

Слайд 10

Профілактика йододефіциту Найпростішою профілактикою дефіциту йоду в організмі є споживання йодованої солі, насиченої цим мікроелементом. Щоби знизити ризики йододефіциту, для приготування щоденних страв замініть звичайну сіль на йодовану. Щоб уникнути йододефіциту, до щоденного раціону слід включити такі продукти: морепродукти (мідії, кальмари, креветки, ікру); білу рибу (минтай, хек, тріску та ін.); морську капусту (ламінарію); овочі (картоплю, редиску, часник, буряк, томати, баклажани, спаржу, зелену цибулю, щавель, шпинат); фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси, хурму, фейхоа); яйця; молоко; яловичину; волоські горіхи.

Слайд 11

Дякую за увагу !

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія