X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Язик людини

Завантажити презентацію

Язик людини

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Не любить він мовчати, але може заскучати; тримають його за зубами, хто ж він, що завжди з нами?

Слайд 2

Язик – орган м’язової системи. Язик – орган травної системи. Язик – орган утворення звуків. Язик – орган смаку і дотику. Язик – орган вигодовування немовлят. Язик – індикатор стану людини.

Слайд 3

У язиці виділяють три частини: передню (верхівка, або кінчик), середню (тіло) і задню (корінь). Він має спинку, нижню поверхню та два краї. На спинці, на межі між тілом і коренем видно пограничну борозну язика, що має обриси кута, відкритого вперед. У товщі язика проходить вертикаль-на сполучнотканинна пластинка — перегородка язика, яка розділяє орган на дві симетричні половини.

Слайд 4

Язик людини - м'язовий орган (16 м'язів), що утворений посмугованою м'язовою тканиною і покритий слизовою оболонкою. Язик людини є, можливо, найбільш рухливим, але ніяк не найсильнішим м'язом. При скороченні м'язів його форма змінюється. Слизова оболонка язика утворена багатошаровим плоским епітелієм. На спинці язика вона товста, груба, непрозора, міцно зрощена з м'язами і спереду від пограничної борозни вкрита різної форми сосочками, які зумовлюють нерівномірність рельєфу язика.

Слайд 5

М'язові волокна розташовані в різних напрямках, тому язик може виконувати найрізноманітніші рухи. Піднімаючись догори і притискаючись до піднебіння, язик ізолює порожнину рота від носової порожнини, забезпечуючи таким чином поділ ротового і носового дихання. Вуздечка язика - складка слизової оболонки порожнини рота, що йде по середній лінії і з'єднує дно порожнини рота з нижньою поверхнею язика.

Слайд 6

М'язи язика поділяють на власні і скелетні (зовнішні). Власні м'язи складають основну масу язика: верхній і нижній поздовжні, поперечний і вертикальний м'язи. До зовнішніх належать: підборідно-язиковий (внутрішня поверхня нижньої щелепи - віялоподібно вплітається у корінь язика) тягне язик вперед; під’язичноязиковий (широка пластинка від під’язикової кістки - товща язика) тягне язик назад і вниз; шило-язиковий м'яз (шилоподібний відросток скроневої кістки - корінь язика) - тягне язик назад і вгору.

Слайд 7

Руховим нервом для м'язів язика є під'язиковий нерв (XII пара), чутливим нервом, який сприймає біль, температуру та тактильні відчуття, є язиковий нерв — гілка нижньощелепного нерва (III гілка трійчастого нерва). Язикові гілки язико-глоткового нерва іннервують слизову оболонку кореня язика. Кровопостачання язика здійснюється язиковою артерією - одна з передніх гілок зовнішньої сонної артерії.

Слайд 8

Язик бере активну участь в процесі захоплення та обробки їжі в порожнині рота, сприяючи її переміщення при жуванні, перемішуванню зі слиною. У ротову порожнину відкриваються протоки трьох пар великих слинних залоз: 1. привушних; 2. підщелепних; 3. під'язикових.

Слайд 9

Тіло язика формує харчову грудку, корінь бере участь в ковтальних рухах, які здійснюються рефлекторно, тобто язик разом з м'яким піднебінням і глоткою забезпечує ковтання харчової грудки. Висока тактильна чутливість поверхні язика дозволяє визначити наявність в їжі твердих нерозжованих або неїстівних включень.

Слайд 10

Рухи м'язів язика беруть участь у формуванні звуків мови, а також музичних звуків, впливають на артикуляцію і тембр голосу.

Слайд 11

На верхівці язика розташовані рецептори, які сприймають солодке, з боків язика — кисле й солоне, на корені — гірке. Завдяки рецепторам людина відчуває також механічні властивості та температуру їжі. Смак ми сприймаємо язиком, коли він вологий. Сухий язик не може сприймати смак.

Слайд 12

Спинка язика усіяна безліччю сосочків. У людини чотири види сосочків: - ниткоподібні – найдрібніші, що вкривають всю поверхню язика, які досить грубі, зроговілі, зовні нагадують ворс килима; в них містяться тактильні рецептори; - грибоподібні, локалізовані між ниткоподібними, поблизу зубної дуги, чутливі до солоного; - жолобоподібні (оточені валом) розміщені поблизу кореня язика, вони найбільші і їх кількість невелика (7-10); - листоподібні, розміщені по боках язика, поблизу піднебінно-язикових дуг, чутливі до кислого.

Слайд 13

Схематичне зображення сосочків язика та зон сприйняття смакових подразників на його верхній поверхні:   1 - ниткоподібні сосочки;   2 - грибоподібні сосочки;   3 - жолобоподібні сосочки; 4 - листоподібні сосочки; 5 - прикордонна борозна. На лівій стороні язика різнокольоровими лініями позначені зони сприйняття смакових подразників (горизонтальними жовтими лініями показана зона сприйняття гіркого, горизонтальними синіми - солодкого, косими зеленими - солоного, косими блакитними - кислого).

Слайд 14

Сосочки язика під мікроскопом

Слайд 15

На поверхнях грибоподібних і жолобоподібних сосочків, в товщі епітелію, розташовуються смакові нирки - комплекс спеціалізованих рецепторних смакових клітин, що утворюють орган смаку.

Слайд 16

Надзвичайно важлива роль язика при смоктанні молока новонародженим і немовлям. Губи дитини захоплюють сосок, фіксуючи його, а м'яке піднебіння, піднімаючись закриває зів. Язик діє як поршень, створюючи негативний тиск разом з нижньою щелепою, яка опускається. Потім щелепа піднімається, а альвеолярні дуги здавлюють сосок і молоко заковтується. Язик новонародженого і немовляти відносно великий, товстий, широкий, займає всю порожнину рота, в той же час він малорухомий.

Слайд 17

Язик - дзеркало внутрішнього стану організму, на ньому залишають сліди різні захворювання. Тому при діагностиці за допомогою язика слід звертати увагу і на наліт, і на почервоніння, і на збільшення різних зон, викривлення складки, злущування сосочків. Деякі фахівці чудово володіють діагностикою за язиком. Гастроентерологи зазвичай дивляться на наліт. Гематологи по злущування сосочків можуть визначити хвороби крові, а онкологи - діагностувати ракові захворювання.

Слайд 18

При огляді язика слід звернути увагу на: - колір; - характер нальоту на різних зонах; - форму і характер поверхні (вона може бути: щільною, гладкою, пухкою, покресленою і т. д.); - різні вирости - папіломи, афти, бульбашки; місце їх локалізації вказує на хворий орган. - рухливість язика. Все це дозволяє судити про функціональний стан різних систем організму і насамперед про стан крові.

Слайд 19

Одна з найдавніших систем діагностики за язиком така: кожен орган має своє «представництво» на язику, згідно зі схемою проекцій. Ця схема представляє «двічі перевернуту карту», на якій розташовані проекції відповідних органів. За характеристиками нальоту, почервоніння, іншими ознаками можна судити про процеси в органах і системах, про їх інтенсивності та розвитку. У різних частинах язика проектуються порожнисті і щільні органи нашого тіла. Знебарвлення або підвищена чутливість окремих його частин вказує на порушення в тих органах, які пов'язані з цією частиною.

Слайд 20

Слайд 21

Згідно традиційній медицині Тибету, язик пов'язаний із серцем. Стан язика відображає проблеми з серцем. Проте організм функціонує як єдине ціле і зв'язок серця з іншими органами має своє відображення і на язиці. Якщо людина перестає відчувати солодке, кисле, солоне або гірке, вірогідні захворювання нервової, ендокринної системи.

Слайд 22

Діагностику за язиком слід проводити при денному світлі, найкраще вранці, до того як почистили зуби. Потрібно відкрити рот, висунути язик, але не напружувати його, так як це може змінити його форму і колір. Їжа, напої, медикаменти, куріння змінюють колір нальоту язика. Повинно пройти не менше години після того, як вони впливали на язик. Він також уражається при захворюваннях порожнини рота, його травмах, у результаті впливу лікарських засобів, алергічних реакцій і т.д.

Слайд 23

Географічний язик, характеризується наявністю на його поверхні різних за кольором і величиною ділянок з глибокими борознами і рельєфами. Географічний язик зустрічається при хронічному ураженні шлунково-кишкового тракту, а також при деяких формах психічних розладів. За таким язиком можна практично відразу поставити діагноз алергічного стану окремих органів.

Слайд 24

1-верхівка (кінчик); 2-спинка; 3-серединна борозна; 4-жолобоподібні сосочки; 5-прикордонна борозна; 6-сліпий отвір; 7-корінь язика (мигдалина); 8-латеральна мовно-надгортанна складка; 9-надгортанник; 10-грушоподібна кишеня; 11-складка; 12-голосова складка; 13-голосова щілина; 14-межчерпаловидна вирізка; 15-переднадгортанникове поглиблення; 16-серединна надгортанникова складка; 17-грибоподібні сосочки; 18-листоподібні сосочки; 19-ниткоподібні сосочки;

Слайд 25

Таким чином, язик людини - м'язовий орган, вкритий слизовою оболонкою з розташованими в ній рецепторами, які здійснюють контроль за процесами наповнення рота їжею, ковтання, сприйняття смаку їжі. Язик бере участь у процесах пережовування їжі, ковтанні, а також у артикуляції різних звуків, тобто у членороздільній мові.

Слайд 26

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія