Вітамін «А»
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Вітамін А відносять до групи жиророзчинних вітамінів, тому для засвоєння він вимагає присутність жирів та деяких інших мінеральних речовин. В організмі він зберігається досить довго, тому немає необхідності поповнювати його запаси кожен день.
Вітамін А був виявлений двома незалежними групами вчених: Мак-Коллут - Девіс і Осборн в 1913 році. Він став першим з відкритих вітамінів, тому й став позначатися літерою відповідно до алфавітного порядку.
Вперше вітамін А був виділений з моркви і саме від нього пішла назва групи вітамінів А - каротиноїди. Їх відомо близько 500, найвідоміший серед них -бета-каротин. Він є провітаміном вітаміну А. У печінці бета-каротин перетворюється на вітамін А в результаті окислювального розщеплювання.
Каротиноїди (від франц. carrot - морква) - оранжево-червоні пігменти, які при попаданні в організм людини мають властивість під впливом ферменту каротинази перетворюва -тися на вітамін А. Вони містяться в листках, квітках і плодах багатьох рослин, а також у грибах і водоростях.
Каротини мають чудову властивість накопичуватися в організмі і їх надлишки можуть зберігатися більше року, тому достатньо наситити себе в літньо-осінній період відповідними продуктами, щоб потім цілу зиму потихеньку викорис -товувати ці елементи з "власних" запасів. Резерв вітаміну «А» може витрачатися впродовж 2-3 років.
Найбагатші на каротин ті частини рослин і плоди, які забарвлені у оранжево-червоний або зелений колір: - овочі: морква, червоний перець, помідори, брокколі… - гарбузові: гарбузи, дині, кавуни… - зернобобові: овес, соя, горох, люцерна… - зелень: шпинат, салат, зелена цибуля, петрушка, щавель, кропива, корінь лопуха; - фрукти: персики, шипшина, абрикоси, яблука, плоди обліпихи, листя малини …
Із тваринних джерел вітамін А мають багаті жиром молочні продукти, маргарин, риб'ячий жир, печінка, нирки, ікра, яєчний жовток. В організмі вітамін А синтезується в результаті окислювального розщеплення бета-каротину. Але тільки половина необхідної для організму добової норми вітаміну «А» задовольняється після їх вживання.
Вітамін А бере участь в окисно-відновних процесах, регуляції синтезу білків, сприяє нормальному обміну речовин, відіграє важливу роль у формуванні кісток, зубів і волосся. Він уповільнює процеси старіння в організмі, а також необхідний для нормальної роботи імунної системи.
Вітамін А регулює обмінні процеси в шкірі, слизових оболонках очей, дихальних та сечових шляхів, травного каналу. Він значно підвищує опірність організму до інфекційних хвороб. Вітамін А спричиняє значний вплив на стан клітинних мембран, тканинне дихання, функціонування ендокринних залоз.
Відомо сприятливий вплив каротину на зір. Також вітамін А захищає від простудних хвороб та інфекцій дихальних шляхів, травного тракту, сечостатевої системи. Необхідний він для нормального розвитку ембріона і зменшує ризики вагітності при народженні недоношених дітей.
Вітамін А необхідний для підтримання у доброму стані шкірного покриву, тому він застосовується при лікуванні хвороб шкіри, ран і сонячних опіків. Також вітамін А прискорює процеси загоєння, а також стимулює синтез білка колагену і знижує небезпеку інфекцій.
Симптоми дефіциту вітаміну А: - сухість шкіри, поява зморшок, підвищена чутливість зубної емалі, лупа, зниження імунітету, ослаблена ерекція, безсоння, виснаження, респіраторні інфекції, погіршення зору, погане нічний зір (куряча сліпота), суха кон'юнктива ока, порушення росту у дітей …
Симптоми передозування: - кровоточивість ясен, головні болі, нудота, сухість шкіри, діарея, депресія у вагітних жінок, можливі мимовільні аборти і вади розвитку плода; - можливий ефект накопичення при постійному невеликому передозуванні.
Схожі презентації
Категорії