Природний та штучний партенонегез, гіногенез, андрогенез
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Що таке партеногенез? Партеногенез - одна з форм статевого розмноження організмів, при якій жіночі статеві клітини (яйцеклітини) розвиваються в дорослий організм без запліднення. Хоча партеногенетичне розмноження не передбачає злиття чоловічих і жіночих гамет, партеногенез все одно вважається статевим розмноженням, оскільки організм розвивається з статевої клітини. Вважається, що партеногенез виник в процесі еволюції у роздільностатевих форм.
Класифікація партеногенезу За способом розмноження: Природній Штучний нормальний спосіб розмноження деяких організмів у природі викликається експериментально дією різних подразників на незапліднену яйцеклітину, в нормі потребує запліднення.
Цей вид партеногенезу досліджував В.Н. Тихомиров. Він домігся розвитку незапліднених яєць тутового шовкопряда, дратуючи їх тонким пензликом або занурюючи на кілька секунд в сірчану кислоту (відомо, що шовкову нитку дають тільки самки).
За наявністю інших форм розмноження в циклі розвитку Класифікація партеногенезу Облігатний (наприклад, кавказька скеляста ящірка) Циклічний Зустрічається у суспільних комах (ос, бджіл, мурах). У популяції бджіл із запліднених яєць виходять самки (робочі бджоли і цариці), з незапліднених - самці (трутні).
Гіногенез - форма розмноження, при якій сперматозоїд, проникнувши в яйцеклітину, стимулює її розвиток, але його ядро не зливається з ядром яйця і не бере участі у розвитку зародку. Роль сперматозоїда обмежується активацією яйця до розвитку. У природі гіногенез зустрічається вкрай рідко. Карась срібний
Андрогенез - форма розмноження організмів, при якій у розвитку зародка бере участь ядро чоловічої гамети, але не бере участь ядро жіночої гамети, тобто розвиток яйцеклітини з чоловічим ядром, привнесеним у неї спермієм у процесі запліднення.
Андрогенез відмічений у деяких видів тварин (наприклад, наїзники) та рослин (кукурудза, деякі сорти тютюну)
Штучний андрогенез Андрогенез можна викликати штучно, механічно видаливши або інактивувавши фізичними або хімічними агентами жіноче ядро, при цьому власне ядро яйцеклітини або видаляється зовсім: мікрохірургічно, центрифугуванням, струшуванням, що викликають відрив ядровмісних фрагментів, або ж пошкоджується: специфічною ядерною отрутою (тріпофлавіном), іонізуючим випромінюваннями, сильним нагріванням і надалі дегенерує.
розмноження можливо при рідкісних контактах різностатевих особин; різко зростає чисельність популяції, так як потомство, як правило, численне; зустрічається в популяціях з високою смертністю протягом одного сезону. Значення партеногенезу
Схожі презентації
Категорії