Отруйні тварини
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Групи отруйних тварин Всіх отруйних тварин можна розділити на дві великі групи: первинно-отруйних і вторинно-отруйних. До первинно-отруйних відносять тварин, які виробляють отруйний секрет у спеціальних залозах або мають отруйні продукти метаболізму. Отруйність первинно-отруйних тварин є видовою ознакою і зустрічається у всіх особин даного виду. До вторинно-отруйних відносять тварин, акумулюючих екзогенні отрути і виявляють токсичність тільки при прийомі їх в їжу.
Активно-отруйні Первинно-отруйні тварини розрізняються за способами вироблення отрути та її застосуванням і діляться на активно-отруйних і пасивно-отруйних. Активно-отруйні тварини мають спеціалізований отруйний аппарат і називаються озброєними: зуби у змій, жало у комах, колючки і шипи у риб, хоча у деталях будова отруйного апарату може варіювати. Вводиться отруйний секрет в тіло жертви парентерально, тобто минаючи травний тракт. Такий спосіб введення отрути вважається найбільш ефективним.
Активно-отруйні Іншу групу активно-отруйних тварин становлять організми, отруйні апарати яких позбавлені пристосувань і називаються неозброєні отруйні тварини. Прикладами можуть служити шкірні залози амфібій, анальні залози комах, Кювьерові органи голотурій. Отруйні секрети таких залоз викликають токсичний ефект при контакті з покривами тіла жертви. Чим енергійніше йде всмоктування отрут з покривів, тим ефективніша його дія.
Пасивно-отруйні У пасивно-отруйних тварин отруйні метаболіти виробляються в організмі і накопичуються в різних органах і тканинах. Пасивно-отруйні та вторинно-отруйні тварини представляють небезпеку тільки при попаданні в травний канал, проте істотним розходженням між ними є сталість отруйності (видова ознака) для перших і її спорадичний характер - для других.
Отруйність губок Губки - типові пасивно-отруйні тварини, які використовують для захисту від ворогів свої токсичні метаболіти. У них міститься широкий спектр біологічно активних речовин з антибіотичними, цитостатичними і токсичними властивостями. У людини при контакті з губкою може розвинутися сильний свербіж і слабкий набряк пальців, можливо обумовлений гістаміноподібною дією екстракту з губки.
Актинії Актинії - красиві “морські квіти”, які викликають опіки на шкірі людини та утворюють великі виразки. Уражена ділянка шкіри може міняти колір аж до чорного, знижується чутливість.
Отруйні корали Корали, як і медузи, для захисту мають жалкі клітини, що містять отруйний секрет. Ці клітини вистрілюють, проникаючи в тіло жертви пристосуванням, схожим на маленький гарпун, і вводить в ранку отруйну рідину. Серед небезпечних для людини є пекучий корал, який мешкає в Тихому, Індійському океанах та Карибському морі.
Отруйні медузи Жалкий апарат медуз розташований на щупальцях. У тропічних медуз щупальця можуть досягти значної довжини. Реальну небезпеку для людини становлять: ціанеї, глибоководні медузи, коренероти, аурелії, дактілометри, хрестовички.
Отруйні медузи Дотик викликає свербіж, печіння, запальні реакції, озноб, нудоту, задишку внаслідок утруднення дихання або реакції серця на отруту, також спазми, біль м'язів і суглобів, діарея. Відомі випадки, коли людина не справляється зі стресом, викликаним несподіваним опіком і тоне.
Отруйні медузи У морському середовищі можна зустрітися з отруйними медузами (наприклад в Чорному, Азовському морях), які мають штрикальні жалкі клітини, наповнені отрутою, хоча для більшості людей вона майже безпечна. Частіше всього виникає біль, алергічні реакції. Біля берегів Австралії зустрічається медуза - "морська оса", яка найбільш небезпечна для дітей, що купаються. Після контакту з її щупальцями смерть настає через кілька хвилин.
Отруйні медузи Головний приз рейтингу серед медуз дістається кубомедузі, що отримала таку назву через свою кубічну форму. Протягом останніх 60-ти років вона забрала близько 6 тисяч життів. Її отрута вважається найбільш смертельною в світі, токсини вражають серце, нервову систему і клітини шкіри. Все це супроводжується таким пекельним болем, що постраждалі входять у стан шоку і або тонуть, або вмирають від зупинки серця. Якщо відразу обробити рану оцтом або розчином оцтової кислоти, у потерпілого є шанси, але, як правило, у воді оцет не знайти.
Отруйні молюски Молюск конус має складну групу нейротоксинів, які він використовує, щоб убити здобич. Одним з найсильніших його токсинів у світі є конотоксин. Причина того, що конуси виробляють такий потужний токсин в тому, що їм потрібно вбити свою жертву як можна швидше. Конуси вистрілюють в жертву своєрідний гарпун , що найчастіше і робить жертвами людей, які люблять збирати раковини. Різновидів конуса багато, і кожен вид токсичний по-різному. Деякі жалять безпечніше бджоли, тоді як маленькі і нешкідливі на вигляд різновиди конуса легко можуть вбити дорослу людину.
Отруйні молюски Синій кільцеподібний Восьминіг є маленькою, розміром з м'яч для гольфу, але надзвичайно отруйною істотою, що живе у прибережних водах навколо Австралії і трохи північніше, в бік Японії. Він світлий за кольором, з темно-коричневими групами, що розташовані на його ногах і тілу, з синіми колами, що накладені на ці темно-коричневі групи. Фактично восьминіг має достатньо отрути, щоб убити 26 дорослих людей протягом пари хвилин, і не існує жодної протиотрути.
Отруйні молюски У тропічних водах Атлантики, півдні Японії, Гавайських о-вів живе «португальський кораблик». Ці тварини легко тримаються на воді за рахунок наповненого газом плавального міхура. Їхня отрута для людини не смертельна, але призводить до падіння кров'яного тиску, нерідко втрати свідомості.
Бджоли При ужаленні бджолами може виникнути місцева або загальна реакція. Токсична реакція виникає, коли людину одночасно вжалять декілька десятків або сотень комах. Прояв загальної токсичної реакції залежить від кількості отрути, що потрапила в організм. Доза отрути від ужалення 500 і більше перетинчастокрилих смертельно небезпечна для людини.
Отруйні павуки Отруйні павуки живуть в багатьох регіонах. Отрута одних павуків викликає місцеву поразку тканин, отрута інших викликає сильну дію на весь організм. При дії отрути сіднейського павука: «вибухають легені». Найбільш жахливим наслідком потрапляння її в організм є те, що неймовірно підвищується тиск крові в малому колі кровообігу, в результаті чого альвеоли легенів просто “вибухають”.
Отруйні павуки В степовій зоні України розповсюджені каракурти розмірами до 1 см, тарантули - мохнаті павуки розмірами 3-4 см. У каракуртів отруйна лише самка. Отрута діє на ЦНС, через 5-10 хвилин виникає сильний біль у всьому тілі, хворий відчуває підсвідомий страх, не може стояти на ногах, підвищується температура, зростає тиск крові. Такий стан може тривати кілька діб, можливий летальний наслідок.
Отруйні павуки Павуки - одні з найбільш холоднокровних убивць у тваринному світі, і якби вони створили суспільство, засноване на здатності вбити, то бразильський блукаючий павук був би їх королем. Один з головних компонентів його отрути - нейротоксин, що спричиняє асфіксію.
Отруйні павуки У Північній Америці зустрічаються невеликі за розміром (7-12 мм) павуки, що мешкають в басейні річок Міссісіпі та Міссурі. Живуть переважно під корою дерев і в розщілинах скель. Отрута цього павука викликає в людини некроз м'язової тканини, гемолітичну анемію, внутрішньосудинне згортання крові, ниркову недостатність, в тяжких випадках буває летальний наслідок.
Отруйні павуки Небезпеку для людини можуть створювати і представники павуків-птахоїдів, що мешкають в тропіках. Вони – хижаки і живляться членистоногими, іноді маленькими пташенятами та новонародженими гризунами. З метою захисту павук-птахоїд може вкусити людину, в отруйній залозі якого міститься 6 мг отрути. Зразу після його укусу людина відчуває гострий біль, потім наростають відчуття втоми, сонливість, послаблюється дихання.
Скорпіони Крим, Кавказ, Середня Азія є місцями існування різних видів скорпіонів - жовтого, італійського, кавказького, які отруйні для людини. Їх укус болючий, супроводжується великим набряком, почервонінням шкіри і з'являються судоми, затрудняється дихання, ковтання, мова, біль в області серця, нудота, задишка.
Отруйні риби Серед риб найбільш небезпечними є бородавчатка, яка мешкає у Червоному морі, біля берегів Яви, Таїті. У Чорному морі живуть морський дракон, морський йорш (скорпена), морська лисиця, які запливають і в Азовське море. Небезпечними є хижі риби, наприклад акула. Особливо небезпечна акула-людожер, яка зустрічається в екваторіальних морях.
Отруйні риби Риба-куля або фугу - друга найбільш отруйна хребетна тварина на землі. Її м'ясо - делікатес у Японії та Кореї, але проблема в тому, що поверхня риби і певні її органи - є дуже отруйними. Отрута фугу викликає параліч, в результаті якого настає задуха і смерть від нестачі кисню.
Отруйні риби Можливо риба-камінь ніколи не виграє конкурс краси, але вона безумовно отримає приз "Найбільш отруйна риба". Отрута викликає такий нестерпний біль, що в пошуках порятунку від мук, постраждалі бажають ампутації ураженого місця. Вважається, що укус риби-каменя провокує найсильніший біль, відомий людині, який супроводжується шоком, паралічем, і відмиранням тканин.
Отруйні жаби Яскраво забарвлена жаба листолаз жахливий (Півд. і Цент. Америка) у книзі рекордів Гіннеса названа найотруйнішою істотою в світі. Одне тільки дотик до шкіри цього монстра в дикій природі може викликати смерть, а всього 1 грам отрути, що виділяється шкіркою цієї жаби, здатна вбити кілька тисяч чоловік.
Отруйні жаби Отрута жаб - буфотоксін складається з коктейлю хімікатів. Вона впливає на психіку, подібно псилоцибіну і мескаліну, які разом відомі як "сніданок Бога“. Деякі з ефектів, про які повідомляють ті, хто спробував мескалін і подібні йому продукти, якраз і обумовлені станом зміненої свідомості, яке виникає під дією цього токсину.
Отруйні змії Дуже небезпечні змії, з яких 230 - отруйні, але на нашій території мешкають всього 14 видів - кобра, гюрза, піщана ефа, щитомордник, гадюки. На території України мешкає тільки гадюка звичайна та піщана. Деякі змії живуть у воді, але у водах України отруйні змії відсутні.
Схожі презентації
Категорії