X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Клас Ссавці (звірі)

Завантажити презентацію

Клас Ссавці (звірі)

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Біологія 8 клас Клас Ссавці (звірі)

Слайд 2

Зовнішня будова тіла “Ссавців”(звірів) Будова тіла “Ссавців” Будова тіла собаки. Тіло собаки, як і в більшості ссавців, складається з шести відділів: Голови шиї тулуба хвоста і двох пар кінцівок. Шия в нього гнучка, тож і голова собаки достатньо рухлива. Проте її рухливість значно менша ніж в птахів. Як і інші ссавці собаки можуть згинати і повертати тулуб. Зверніть увагу: чотири пари кінцівок розташовані не так як в плазунів не по боках а з низу. Таке розташування ніг(лап) дає змогу утримувати тулуб підведеним над землею. Через це і загальна рухливість ссавців є вищою. Собака ходить, швидко бігає, стрибає, спираючись на пальці з кігтями. Роль хвоста в домашнього собак обмежується переважно повідомляє про свій настрій і наміри. Іншим ссавцям хвіст допомагає лазити по деревах(білки, мавпи) плавати (дельфіни)

Слайд 3

Будова “Голови” На голові у собаки мозковий і лицьовий відділи. На лицьовому відділі ніс із ніздрями, очі , вушні роковини. Кінчик носа і ніздрі вкриті шкірою, яка немає волосся. Очі захищені рухомими повіками, по зовнішнім краях яких ростуть вії. Третя повіка в ссавців, на відміну від плазунів, недорозвинута. У ссавців добре сформована слізна залоза – її секрет, що має антимікробну дію, “змащує” поверхню очей, зволожує і захищає їх. Вушна раковина (зовнішнє вухо) є в більшості ссавців, вона уловлює звукові хвилі і спрямовує їх до середнього і внутрішнього вуха. До цієї функції вушна раковина собаки пристосована якнайкраще адже вона не тільки складно влаштована, але ще й рухома.

Слайд 4

Органи “чуття” У собаки добре розвинуті і зір, і нюх, і дотик, і слух, і смак. Органом зору є очі. Вони направлені вперед, бачать предмети об'ємно і дають смогу точно визначити відстань до об'єкта. Але собаки як і більшість ссавців, не сприймають кольори, вони бачать світ чорно більм. Яскравість і різноманітність навколишнього середовища для собак постає в різних запах. У ссавців органом що уловлює є ніс. Собаки мають гострий слух. На морді собаки добре помітні довгі шорсткі волоски – вібриси, вони є органом дотику. Органи дотику окрім вибриса є шкіра і язик.

Слайд 5

“Покриви” у “ссавців” Покриви майже всіх ссавців представлені шкірою, вкритою шерстю. У собак шерстяний покрив розвинутий добре. Якщо уважно розглянути шерсть собаки, можна помітити, що волосся, яке її утворює, неоднакове. Довгі і шорсткі шерстинки - це остюки, коротші і м'якші волоски – підшерстя. Грубий і міцний остюк захищає шкіру від пошкоджень, надає формі тіла обтічності. У підшерсті, як і в пташиному пухові, добре утримується тепло. Двічі на рік собака, як і більшість ссавців линяє. В різних тварин різна шкіра це залежить від їхнього способу життя. Шкіра в ссавців міцна та еластична,з великою кількістю шкірних залоз. Характерні для ссавців є потові, сальні, та молочні залози. У різних тварин вони розвинуті неоднаково. Собака на відміну від коня ніколи не потіє. Будова шкіри ссавця: 1- волосина, 2- сальна залоза, 3- потова залоза, 4- кровоносні судини, 5- жирові тканини.

Слайд 6

Будова “Скелета” ссавців Розглянемо скелет собаки. Ви знайдете в ньому всі відділи характерні для скелета більшості хребетних тварин: череп, хребет, грудна клітка, пояс передніх і задніх кінцівок, скелет передніх і задніх кінцівок. Череп собаки великий. Більшість кісток зрослися ще до народження. Кількість хребців на шийному відділі однакова їх сім. Але є такі тварини що мають і більше хребців в шийному відділі. Скелет ссавця(собаки): 1- череп, 2- шийні хребці, 3- грудні хребці, 4- поперекові хребці, 5- таз, 6- хвостові хребці, 7- лопатки, 8- ребра, 9- передні кінцівки, 10- задні кінцівки.

Слайд 7

М'язи у “Ссавців” У собаки, як і в більшості ссавців, краще за інших розвинуті м'язи, які забезпечують рух нижньої щелепи. Завдяки їх роботі собака утримує зубами і розжовує великі шматки м'яса та розгризає кістки. У корови нижня щелепа може рухатись вбік, уперед і назад, що допомагає їй ретельно розжовувати їжу . У порожнині тіла ссавців є м'язиста перегородка – діафрагма. Вона відокремлює грудну порожнину, захищену грудою кліткою, від черевної порожнини. Діаграма має форму купола, верхня частина якого прилягає до легенів. Скорочують і розслабляючи, діафрагму бере участь у дихальному русі.

Слайд 8

Травна система “Ссавців” У ротовій порожнині ссавців на щелепах розташовані зуби. Вони різні за будовою і функцією й розвинуті залежно від способу живлення ссавців. У собаки різні зуби служать для різних функцій. Наприклад: Ікла – для захоплення і утримування здобичі. Корінні зуби – мають гострі краї і призначенні для розривання та подрібнення їжі. Набор зубів дають змогу ссавцям впоратися з великими тваринами. За допомогою язика ссавців визначають смак їжі, перемішують їх в ротовій порожнині, при тому їжа змочується слиною. Розмочена і розжована їжа потрапляє до глотку і стравохід пізніше потрапляє в шлунок. Тут триває подальше перетравлення їжі. Перетравлення їжі закінчується в кишечнику де поживні речовини через стінки кровоносних судин надходять в кров. Неперетравлені залишки виходять на зовні через анальний отвір. У собаки як і в більшості ссавців шлунок однокамерний. А в корови і в багатьох інших рослиноїдних шлунок чотироьхкамирний. Травна дихальна та віддільна система: 1- ротова порожнина, 2- трахеї, 3- бронхи, 4- легені, 5- діафрагма, 6- стравохід, 7- шлунок, 8- печінка, 9- підшлункова залоза, 10- кишечник, 11- нирки, 12- сечовий міхур, 13- анальний отвір. Будова шлунка: 1- рубець, 2- сітка, 3- книжка, 4- сичуг.

Слайд 9

Дихальна система у “Ссавців” Ссавців дихальні шляхи носова порожнина, гортань, трахея, бронхи і легені у яких відбувається газообмін. Легені ссавців мають складнішу будову ніж плазунів. У ссавці дихальна система утвори на без лічу комірок і мають велику поверхню газообміну. У собак поверхня легенів у 100 раз більша за поверхню тіла. Як дихає собака? Міжреберні м'язи і м'язи діафрагми у неї скорочуються, об'єм грудної порожнини збільшується, і повітря надходить у легені. Так відбувається вдих. Під час видиху ці м'язи розслаблюються, об'єм грудної порожнини зменшується, і повітря виштовхується з легенів назовні.

Слайд 10

Кровоносна система у “Ссавців” Кровоносна система у ссавців подібна до кровоносної системи птахів – по великому і малому колу кровообігу рухається, не змішуючись кров завдяки скороченню чотирикамерного серця. Кровоносна система: 1- серце, 2- судини малого кола кровообігу, 3- судини великого кола кровообігу, 4- ліве передсердя, 5- праве передсердя, 6- лівий шлуночок, 7- правий шлуночок, 8- артерії, 9- вени.

Слайд 11

Нервова система “Ссавців” Нервова система у ссавців утворена такими ж відділам, які мають інші хребетні тварини. Проте головний мозок у ссавців розвинений набагато краще. Його верхній шар який утворені численні складки називається корою. Так будова кори дає змогу розмістити в невеликому черепі мозок з дуже великою площею поверхні. Складчаста кора відповідає за аналіз інформації, що надходить від органів чуття, за формування набутих форм поведінки, заснованих на навчанні і запам'ятовуванні тощо. Головний мозок ссавця: 1- великі півкулі переднього мозку, 2- складки кори, 3- мозочок.

Слайд 12

Органи розмноження “Ссавців” Ссавці – різностатеві тварини. У самця сперматозоїди утворюються в парних сім'янках. Яйцеклітини певний термін дозрівають у парних яєчниках, розташованих черевній порожнині самки. Від кожного яєчника відходять по одному яйцепроводу. Яйцепроводи зливаються у нижній частині утворюють матку.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія