біологія
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Поняття про багатоатомні спирти на прикладі гліцеролу, його хімічні властивості ознайомитись із багатоатомними спиртами на прикладі гліцеролу; з'ясувати хімічні властивості багатоатомних спиртів на прикладі гліцеролу; вивчити якісні реакції на багатоатомні спирти; розширити знання про галузі використання гліцеролу.
Хімічний крос 1.Спирти – це оксигеновмісні органічні сполуки, які … 2. Функціональна група – це група атомів, яка … 3. За вуглеводневим радикалом спирти класифікуються на … 4. За кількістю гідроксильних груп спирти класифікуються на … 5. Водневий зв’язок виникає в результаті … 6. За н. у. у спиртів відсутній … агрегатний стан. 7. Більшість спиртів в воді … 8. Спирти проявляють властивості … 9. Спирти колір індикаторів … 10. Спирти у розчинах на йони … 11. При взаємодії з активними металами спирти проявлять … 12. При взаємодії з галогеноводнями спирти проявлять … З метою актуалізації знань проводиться фронтальне опитування (за бажанням).
Тестування: Вкажіть елементи ,що входять до складу спиртів: Карбон Карбон і гідроген Карбон,гідроген і оксиген Нітроген , карбон і оксиген Вкажіть характеристичну групу яка обумовлює властивості спиртів: гідроксильна карбонільна карбоксильна аміногрупа Вкажіть назви речовин до складу яких входить гідроксильна група: ацетальдегід метанол етанол гліцерол Вкажіть тип зв’язку який характерний для спиртів: водневий; ковалентний полярний; йонний; ковалентний неполярний.
Приклади багатоатомних спиртів С2Н4(ОН)2 – етанол, етиленгліколь Двохатомний спирт С3Н5(ОН)3 – пропантріол, гліцерин, гліцерол Трьохатомний спирт Міцність водневого зв'язку Агрегатний стан Розчинність у воді Зміну кислото – основних властивостей Спробуй передбачити у багатоатомних спиртів: Пригадавши особливості функціональної гідроксильної групи та виникнення водневого зв'язку в одноатомних спиртів, запропонувати обміркувати зміну властивостей у багатоатомних спиртів.
Гліцерин (гліцерол, пропантріол) Фізичні властивості Чистий гліцерин являє собою прозору, безбарвну, дуже густу, в'язку, сиропоподібну, без запаху, важчу за воду і неотруйну солодкувату на смак рідину. Гліцерин гігроскопічний - має здатність поглинати вологу з повітря та утримувати її. На повітрі може увібрати до 40% води від своєї маси. Через це гліцеринова крапля на руці дає враження легкого нагріву. Обговорити, які особливості будови гліцеролу обумовлюють його фізичні властивості.
1. Повне окиснення або горіння; 2. Взаємодія з активними металами; 3. Взаємодія з лугами; 4. Взаємодія з гідрогенгалогенідами; 5. Взаємодія з кислотами (нітратною). Хімічні властивості гліцеролу Багатоатомні спирти проявляють кислото – основні властивості, але кислотні властивості виражені сильніше Взаємодія з купрум (ІІ) гідроксидом – якісна реакція на багатоатомні спирти Порівняти зміну кислото – основних властивостей багатоатомних спиртів у порівнянні з одноатомними. В чому причина цих змін?
Горіння, або повне окиснення (+ О2) Взаємодія з активними металами Взаємодія з лугами 2С3Н5(ОН)3 + 7О2 6СО2 + 8Н2О + 3 NаОН + 3Н2О Звернути увагу на особливості написання структурної формули гліцеролу – для зручності карбоновий ланцюг записують вертикально.
Взаємодія з нітратною кислотою – утворення естеру Взаємодія з гідрогенгалогенідами Тринітрогліцерол (нітрогліцерин) - надзвичайно потужна і небезпечна в виготовленні вибухова речовина. Вибухає від удару, поштовху, перепаду температури, також при нагріванні до 30 °C. Використовують для зняття гострих спазмів коронарних судин при стенокардії. Використовується в вигляді таблеток або в 1% спиртовому розчині. Звернути увагу на властивості і застосування утвореного естеру – тринітрогліцеролу (тринітрогліцерину, нітрогліцерну).
Якісна реакція на багатоатомні спирти При взаємодії багатоатомних спиртів зі свіжодобутим осадом купрум (ІІ) гідроксидом блакитний осад розчиняється, утворюючи синій осад Блакитний осад – синій розчин CuSO4+2NaOH=Cu(OH)2+Na2SO4 Пригадати якісну реакцію на одноатомні спирти.
Застосування гліцеролу Косметичні засоби Харчова промисловість Ліки Виробництво тканин Вибухові речовини Поміркувати, які властивості гліцеролу обумовлюють його використання.
Практичний тренажер Масова частка Карбону в речовині дорівнює 37,5 %, Гідрогену — 12,5 % та Оксигену — 50 %. Відносна густина парів речовини за воднем 16. Яка формула та назва спирту? Масова частка Карбону в речовині дорівнює 37,5 %, Гідрогену — 12,5 % та Оксигену — 50 %. Густина парів речовини — 1,103 г/мл. Яка формула та назва спирту? 1. 2. Складіть формули речовин: а) пропан-1-ол; б) 2-метилбутан-2-ол. Складіть формули речовин: а) пропан-2-ол; б) 2-метилпропан-2-ол. Складіть рівняння реакцій натрію з етанолом, пропанолом, гліцеролом Складіть рівняння реакцій калію з етанолом, пропанолом, гліцеролом Учні об'єднуються у змішані групи і обирають спільний варіант. Учасники групи, які перша справилась із завданнями, стають консультантами для інших груп.
Складіть рівняння реакцій, які ілюструють подібні властивості одноатомних спиртів і гліцеролу Домашнє завдання Масова частка Карбону в речовині дорівнює 76,6 %, Гідрогену — 6,38 %, все інше — Оксиген. Густина речовини — 4,196 г/мл. Яка формула речовини, якщо відомо, що речовина реагує з лугами та знебарвлює бромну воду? Яка сума індексів у речовині? 4. Гліцерол, на відміну від етанолу, реагує з такою речовиною: а) HCl; б) CuSO4; в) K; г) Cu(OH)2. 5. Вкажіть, який спирт є отрутою в малих кількостях: а) C2H5OH; б) CH3OH; в) CH3COOH; г) C3H5(OH)3. 1. Вкажіть функціональну групу спиртів: а) -COH; б) -COOH; в) -OH; г) -NH2. 2. Вкажіть метал, який заміщує Гідроген у гідроксогрупі спиртів: а) Cu; б) Ag; в) Na; г) Pb. 3. Вкажіть формулу гліцеролу: а) C2H5OH; б) CH3OH; в) CH3COOH; г) C3H5(OH)3.
Схожі презентації
Категорії