X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Особливості географічного положення Африки. Елементи берегової лінії. Дослідження та освоєння

Завантажити презентацію

Особливості географічного положення Африки. Елементи берегової лінії. Дослідження та освоєння

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Особливості географічного положення Африки. Елементи берегової лінії. Дослідження та освоєння

Слайд 2

Материк – це … велика ділянка суходолу, що з усіх сторін оточена морями або океанами

Слайд 3

Острів – це … порівняно невелика ділянка суходолу, що з усіх сторін оточена водою

Слайд 4

Півострів – це … ділянка суходолу, оточена з трьох боків водою, а четвертою з’єднана з суходолом

Слайд 5

Екватор – це … паралель, проведена на однаковій відстані від полюсів; уявна лінія, що ділить земну кулю на дві півкулі – Північну і Південну

Слайд 6

меридіан, від якого ведеться відлік інших меридіанів на схід та захід в градусах, з’єднує Північний і Південний полюси Нульовий меридіан – це …

Слайд 7

ТИХИЙ ОКЕАН 169,2 млн. км2 АТЛАНТИЧНИЙ ОКЕАН 91,6 млн. км2 ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН 73,556 млн. км2

Слайд 8

АФРИКА 30,3 млн. км2 ЄВРАЗІЯ 54 млн. км2 Пн АМЕРИКА 24,2 млн. км2 Пд АМЕРИКА 17,8 млн. км2 АНТАРКТИДА 14 млн. км2

Слайд 9

Слайд 10

Слайд 11

Слайд 12

Слайд 13

Слайд 14

Слайд 15

1. Фізико-географічне положення: площа материка, його розташування щодо екватора, нульового меридіана, тропіків та полярних кіл, морів і океанів, інших материків; крайні точки; протяжність материка з півно чі на південь та із заходу на схід. 2. Історія відкриття та дослідження материка. 3. Будова земної кори, рельєф та корисні копалини: взаємозв'язок між тектонічними структурами, формами рельєфу та закономірності поши рення родовищ корисних копалин. 4. Клімат: основні чинники, що впливають на формування клімату матери ка; в яких кліматичних поясах та областях знаходиться континент і вплив основних типів клімату на розвиток природи та розміщення населення. 5. Внутрішні води: річки, озера, болота, підземні води, льодовики, багато річна мерзлота. 6. Природні зони: закономірності їх поширення на материку; характеристи ка кожної природної зони як природного комплексу за планом: геогра фічне положення, основні форми рельєфу; клімат; внутрішні води; ґрунти; рослинність, тваринний світ; екологічні проблеми та охорона природи. 7. Населення: його загальна чисельність; густота та особливості розміщен ня; расовий та національний склад. 8. Політична карта: найбільші за площею, кількістю населення та рівнем економічного розвитку держави материка.

Слайд 16

Фізико-географічне положення (від грец. «фізис» — природа) — розміщення території відносно різноманітних природних об'єктів: екватора, нульового меридіана, тропіків та полярних кіл, морів та океанів, інших материків.

Слайд 17

Слайд 18

Крайня точка Назва крайньої точки Географічні координати Північна мис Рас – Енгела 37ºпн.ш. 10ºсх.д. Південна мис Агульяс 35ºпд.ш. 20ºсх.д. Західна мис Альмаді 15ºпн.ш. 17ºзх.д. Східна мис Рас – Гафун 11ºпн.ш 51ºсх.д.

Слайд 19

Знаходимо відстань з півночі на південь по 20˚східної довготи, та відстань із заходу на схід вздовж північного тропіка та південного тропіка. Перевіримо результати. Завдання 1.2. Північ - Південь 32опн.ш. +35опд.ш. = 67 о 111км X 67 о = 7437км Завдання 3.2. Захід - Схід 16о +36о =52 о 101,8км X 52 о =5293,6 км (Пн. тропік) 35о - 14о = 21о 101,8 X 21 о = 2137,8 км (Пд. тропік)

Слайд 20

Гібралтарська протока - протока, що розташована між Європою і Африкою, сполучає Середземне море з атлантичним океаном. Довжина її - 65 км, ширина - від 14 до 44 км, глибина у фарватері - 338 км. На берегах Гібралтарської протоки розташовані так звані «Геркулесові стовпи», які за давньогрецькою легендою, установив Геракл. Гібралтарська протока має велике економічне і стратегічне значення.

Слайд 21

Слайд 22

Слайд 23

Слайд 24

Червоне море, як і всі моря, має прозорі води. Проте на глибині спостерігається дивне явище - вода стає червоною, як кров. Це пояснюють поширенням мікроскопічних водоростей. Море тривалий час називали Еритрейським (від грецької еритрос — червоний), а потім цю назву переклали буквально - червоне.

Слайд 25

Слайд 26

Слайд 27

Слайд 28

Суецький канал - судноплавний морський канал у Єгипті, що сполучає Середземне та Червоне море. Офіційно відкритий для судноплавства 17 листопада 1869 року. Це найкоротший водний шлях між портами Атлантичного та Індійського океанів. Він на 8-15 тис. км коротший від шляху навколо Африки. У стародавньому Єгипті близько II тисячоліття до н.е. було споруджено канал, який з'єднував Ніл та Червоне море ( так званий канал Фараонів). У період занепаду Стародавнього Єгипту канал занедбали, у римську епоху його називали « річкою Трояна». У 642 році канал відбудували араби, проте в 776 році його засипали. Знову відкрили канал лише в 1869 році. Понад 70% перевезень, що здійснюються каналом сьогодні, становлять нафта і нафтопродукти.

Слайд 29

Слайд 30

Слайд 31

Слайд 32

Слайд 33

Слайд 34

Слайд 35

Слайд 36

Слайд 37

Слайд 38

Слайд 39

Слайд 40

Слайд 41

Слайд 42

Слайд 43

Слайд 44

Слайд 45

1) Голковий, Доброї Надії, Альмаді? 2) Індійський, Атлантичний, Тихий? 3) Середземне, Гвінейська, Червоне? 4) Гібралтарська, Мозамбіцька, Аденська? ________________ _______ __________ __________

Слайд 46

Щось не хочеться сидіти, треба трохи відпочити: Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись; Руки в боки, руки вгору, Руки вище підніміть, а тепер їх відпустіть. Плесніть в руки кілька раз: до роботи, все гаразд!!!

Слайд 47

Подорож у слово Спочатку словом “афри” населення давнього Карфагену називали людей, які існували неподалеку від міста. Цю назву зазвичай відносять до фінікійського “afar”, що означає “ пил ”. Коли Карфаген став римською частиною, римляни зберегли цю назву, тільки додали до неї суфікс “-са”, що означає “країна” або “край”. Пізніше Африкою стали називати і всі відомі регіони цього континенту, а потім і сам континент.

Слайд 48

Найбільш відомим дослідником Африки є Давід Лівінгстон. Він відправився в Африку з місіонерською метою - звертати в християнство аборигенів, але головною справою його життя стало вивчення континенту і боротьба з работоргівлею. Давід Лівінгстон народився в 1813 році. Батьківщиною мандрівника є маленьке містечко Блентайр недалеко від Глазго. Вже в десятирічному віці Давід, працюючи на ткацькій фабриці, допомагав батькам годувати сім'ю, в якій було п'ятеро дітей. У вечірній школі, в яку він ходив після роботи, відзначили хороші здібності хлопчика і допомогли йому поступити до коледжу. Релігійні традиції сім'ї багато в чому вплинули на світогляд Давіда і визначили його долю.

Слайд 49

Африка була погано вивчена. Про безжиттєві пустелі і непрохідні джунглі Центральної і Південної Африки ходили моторошні легенди. Саме сюди було направлено Давіда Лівінгстона для пошуку місця, придатного для заснування християнської місії. У 1841 році Лівінгстон прибув до Куруман, британської місії на півдні Африки. Подорож була важкою і небезпечною. У Колобенге, де мешкало плем'я баквена, місіонер звернув його вождя в християнство. У 1849 році Лівінгстон і мисливець Вільям Освелл вирушили через пустелю Калахарі до озера Нгамі. Вони стали першими європейцями, які досягли цього озера. Нагорода Королівського географічного товариства надихнула Лівінгстона на новий похід. Незабаром він організував власну експедицію, в якій брала участь його вагітна дружина і маленькі діти.

Слайд 50

У 1851 році відбувся новий похід, в якому знову брала участь сім'я Лівінгстон і Освелл. Цього разу їм вдалося проникнути ще далі - до річок Квандо і Замбезі. За цією територією починалася «терра інкогніта». Лівінгстон склав прекрасні карти, описав клімат і специфіку цієї місцевості, тим самим «відкривши» її для світу.

Слайд 51

Вчений був заінтригований явищем, яке африканці називали «Гримлячий дим». Водоспад, названий Лівінгстоном Вікторія на честь британської королеви, це вражаюче видовище: величезні маси води падають у вузьку щілину в базальтових породах. Розбиваючись на міріади бризок, вони утворюють густі білі хмари, підсвічені райдугами і видають неймовірний гуркіт.

Слайд 52

У 1856 році Лівінгстон повернувся до Лондона. Англія зустріла його як національного героя. Вийшовши з товариства, він отримав посаду британського консула в Келімане. Були виділені кошти на нову експедицію по Замбезі. Але шестирічна подорож принесла Лівінгстону суцільні розчарування, а уряд припинив дорогий проект. На приватні кошти Лівінгстон організував нову експедицію з метою дослідити витоки Нілу і Конго і озеро Ньяса. Лівінгстона супроводжували 60 африканців, і до кінця життя він лише одного разу зустрівся з білою людиною. Це відбулося в 1871 році.

Слайд 53

Лівінгстон присвятив Африці більшу частину свого життя, пройшовши переважно пішки понад 50 тис. км. Він був першим, хто рішуче виступив на захист темношкірого населення Африки. Африканці дуже любили і шанували Лівінгстона, проте його життєва трагедія виражена в тому, що відкриття великого дослідника були використані жадібними британськими колонізаторами типу Сесила Родса, які намагалися підкорити Британській колоніальній імперії території від Єгипту до Південної Африки. Однак цей факт тільки підсилює велич Лівінгстона серед інших дослідників континенту. На честь Давіда Лівінгстона названі міста Лівінгстонія в Малаві і Лівінгстон (Марамба) в Замбії, а також водоспади в нижній течії Конго і гори на північному-східному березі озера Ньяса. 50 доларів 1988 р. - пам'ятна монета Островів Кука, присвячена Давіду Лівінгстону і Генрі Стенлі.

Слайд 54

Інформація про інших дослідників Африки

Слайд 55

Генрі Стенлі в 1874 році займався вивченням найбільшого озера Африки Вікторія. Він відкрив масив Рувензорі з вершинами, вкритими вічними снігами. Його ім’ям названий водоспад на річці Конго і інші географічні об'єкти. Починаючи з кінця 1880 року, почалась боротьба між державами, пов'язана з відкриттям на території Африки родовищ золота і алмазів. Експлуатувалося місцеве населення, яке використовувалося як робоча сила. Територія Африки стала залежною від таких держав, як Англія, Франція, Італія, Португалія, Іспанія.

Слайд 56

Єгор Ковалевський, Василь Юнкер і академік Микола Вавілов. У 1926 році Вавілов вивчав райони стародавнього землеробства в Алжирі, Марокко, Тунісі, Єгипті, Сомалі, Ефіопії. Під час своєї подорожі він зібрав понад шість тисяч зразків культурних рослин, серед них 250 видів пшениці. Сучасні дослідження на материку пов'язані з вивченням геоморфології, тектонічної будови Великих Африканських розломів.

Слайд 57

Африка – найбільший материк за площею? Вона найбільший уламок Гондвани? Вона лежить у всіх півкулях? Її омивають три океани? На півночі її омиває Червоне море? Гвінейська затока – найбільша у світі? Мозамбіцька протока – найдовша у світі? Африку називають улюбленицею Сонця? Її відкрив Васко-да-Гама? + - + - - + + + -

Слайд 58

1 2 1. Екватор 2. Тропіки 3. Середземне море 2 3 4 4.0-ий меридіан 5. Мис Рас-Енгела 6. Мис Рас-Гафун 7.Мис Агульяс 8. Мис Альмаді 5 6 7 8 9. Індійський океан 10. Атлантичний океан 11. Гібралтарська протока 12.Червоне море 13. Суецький перешийок 14.Мозамбіцька протока 15. Гвінейська затока 16. п-ів Сомалі 17. о-в Мадагаскар 18. Баб-ель-Мандебська протока 9 1 0 11 12 13 14 15 16 17 18 19. Сусідній материк Євразія Захід Схід

Слайд 59

Вставте пропущені слова. 1. Африку посередині перетинає _________ і тому вона знаходиться у _______ півкулях. 2. Початковий меридіан перетинає материк в ________ частині, тому Африка розташована в ________ та _________ півкулях, більша частина в ________ півкулі. 3. Африка – це найспекотніший материк, тому що він лежить між двома ___________. 4. Африку омиває ______ океани. Індійський зі сходу, а ______________ із заходу. 5. Африка віддалена від усіх материків крім ___________. 6. Берегова лінія материка не дуже зрізана, біля Африки на заході утворилась велика __________ затока, а на сході – острів __________, який віддалений від материка ____________ протокою.

Слайд 60

Вірш «Лелечий сон» Лесі Вознюк Запитали ми лелеку, що літав в краї далекі: - Що ти бачив, де ти був? Чи про Африку ти чув? - Я чимало мандрував та до Африки літав. Бачив гори, і долини, і засніжені вершини, джунглів зарості, ліани, і пустелі, і савани. Повноводні бачив ріки, і озера невеликі. А ще бачив гарні сни: як діждуся я весни, і на крилах в Україну понад морем я полину.

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Географія