X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Гени

Завантажити презентацію

Гени

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Спадкові хвороби людини

Слайд 2

Спадкові хвороби: генні, хромосомні та геномні. Генетичні хвороби, зчеплені зі статтю. Близькородинні шлюби. Хвороби зі спадковою схильністю Методи вивчення спадковості людини Профілактика спадкових хвороб.

Слайд 3

Спадкові хвороби: генні, хромосомні, геномні.

Слайд 4

Генні патології Більшість генних патологій обумовлені мутаціями в структурних генах, що здійснюють свою функцію через синтез поліпептидів - білків. Будь - яка мутація гена веде до зміни структури або кількості білка. Початок будь – якої генної хвороби пов'язаний з первинним дефектом мутантного гена. Основна схема генних хвороб включає ряд ланок: Мутантний алель → Змінений первинний продукт → Ланцюг біохімічних процесів в клітині → Органи → Організм

Слайд 5

У результаті мутації гена на молекулярному рівні можливі наступні варіанти: - синтез аномального білка; - вироблення надмірної кількості генного продукту; - відсутність вироблення первинного продукту; - вироблення зменшеної кількості нормального первинного продукту. Умовно частоту генних хвороб вважають високою, якщо вона зустрічається з частотою 1 випадок на 1000 новонароджених, середньою - 1 на 10000 - 40000 і далі - низькою.

Слайд 6

Хромосоми є носіями генетичної інформації на більш складному - клітинному рівні організації. Соматичні клітини організму містять певне число парних хромосом - 46(звідси і парність генів, що в них знаходяться). Статеві клітини (яйцеклітини і сперматозоїди) містять 23 непарні хромосоми. При заплідненні сперматозоїд і яйцеклітина зливаються. З утвореної зиготи розвивається ембріон. У чому відмінність генних і хромосомних мутацій. Що таке хромосомні хвороби?

Слайд 7

Найбільш відомим прикладом хромосомної патології є синдром Дауна. Синдром Дауна або трисомія - поява зайвої 21-ої хромосоми. Хвороба названа на честь Джона Ленгдона Дауна, британського лікаря, який описав синдром у 1866 році. Ознаки цього захворювання легко виявляються за зовнішнім виглядом дитини: шкірна складка у внутрішніх кутах очей - монголоїдний вигляд обличчя, великий язик, короткі і товсті пальці. У дітей виявляють пороки серця, зору, слуху, розумову відсталість.

Слайд 8

Полідактилія (лат. polydactylia) — вроджена аномалія, що характеризується наявністю «зайвих» пальців на руці або на ступні. Полідактилія ділиться на 3 типи: 1 - Роздвоєння крайнього пальця (великого або мізинця) 2 - Заміна одного крайнього пальця двома пальцями або великою кількістю додаткових пальців 3 - Додаткові пальці у вигляді рудиментарних придатків. Полідактилія — Рентгенівський знімок руки 10-річного хлопчика Полідактилія ноги — Рентгенівський Одностороння полідактилія зустрічається частіше, ніж двостороння (відповідно 65 і 35%), правобічна в 2 рази частіше, ніж лівостороння.

Слайд 9

Фенілкетонурія — спадкова хвороба, яка зумовлена дефектом гена ферменту фенілаланінгідроксилази, що знаходиться на довгому плечі 12 хромосоми (12q 22-24). Діти, народжені з фенілкетонурією, не здатні метаболізувати фенілаланін , який накопичується в крові. Ненормальна висока кількість фенілаланіну перешкоджає нормальному розвитку мозку. За умови відсутності лікування, призводить до розумової відсталості.

Слайд 10

Синдром котячого крику - рідкісне генетичне захворювання, яке пов’язане з відсутністю частини 5 хромосоми. Симптомами захворювання є: • проблеми з харчуванням через труднощі при ковтанні і смоктанні; • низька вага при народженні та низькі темпи розвитку (в першу чергу фізичного); • суттєва затримка розвитку когнітивних, мовленнєвих функцій та функцій руху; • поведінкові проблеми, такі як гіперактивність, агресія, істерики і одноманітні рухи, які постійно повторюються; • нетипові риси обличчя, які можуть з часом зникнути або посилитися; • надмірне, неконтрольоване слиновиділення;  Частота виникнення синдрому – 1 дитина на 50000 народжених, співвідношення чоловічої і жіночої статті становить 4:3.

Слайд 11

Генетичні хвороби, зчеплені зі статтю. Близькородинні шлюби.

Слайд 12

Існують деякі ознаки, на характер успадкування яких впливає стать організму. Це пояснюється неоднаковим генним складом X- та Y-хромосом. В Х-хромосомі є ділянки з певними генами, які відсутні в У-хромосомі через її менші розміри, хоча деякі гени останньої також можуть не мати відповідних алелей в Х-хромосомі (наприклад, ген, який зумовлює наявність чи відсутність волосся на краю вушної раковини людини). У людини подібним чином успадковуються деякі захворювання (дальтонізм, гемофілія тощо). Дальтонізм (нездатність розрізняти деякі кольори) зумовлює рецесивна алель, розміщена в X- та відсутня в Y-хромосомі. Тож чоловік, який має цю алель, хворий на дальтонізм. У жінок це порушення кольорового зору проявляється лише в особин, гомозиготних за даною алеллю, гетерозиготні жінки фенотипно здорові, хоча є носіями алельного гена, що зумовлює дальтонізм.

Слайд 13

Дальтонізм - нездатність правильно визначати ті або інші кольори. Спадковий дальтонізм зустрічається частіше, вражає обидва ока і не погіршується з часом. Цей варіант дальтонізму різною мірою вираженості присутній у 8% чоловіків і 0.5% жінок. Спадковий дальтонізм пов'язаний з X-хромосомою і практично завжди передається від матері-носія гена до сина. Дальтонізм може бути частковим (пов'язаним з окремими кольорами) або повним (пов'язаним з усіма кольорами). Повний дальтонізм зустрічається дуже рідко і, як правило, у поєднанні з іншими серйозними вродженими дефектами очей.

Слайд 14

Гемофілія - нездатність крові до зсідання. Синдром Хантера – рідкісне, небезпечне для життя генетичне захворювання, що виникає в результаті ферментів, що контролюють виведення токсинів. Псевдогіпертрофічна міопатія Дюшена Хвороба передається як Х-зчеплена рецесивна ознака, тому хлопчики, які її успадковують, помирають у ранньому віці. її передають лише здорові жінки-носії.

Слайд 15

Близькородинними називають шлюби між кровними родичами. Ризик, який притаманний близькородинним шлюбам, визначається ступенем кровного споріднення, і його часто недооцінюють. Зазвичай вважають, що проблема заключається лише в успадкуванні певних фізичних недоліків, які передаються з покоління в покоління (скошене підборіддя, схильність до раннього облисіння). Близькородинні шлюби

Слайд 16

Домінантні гени відповідають за розвиток таких хвороб, як хвороба Хантінгтона (захворювання нервової системи, за якої відбувається поступова дегенерація тканин головного мозку); ахондроплазія (карликовість, для якої характерні нормальні розміри тулуба та голови і аномально короткі кінцівки); деякі форми м’язової дистрофії (поступове ослаблення м’язів). Рецесивні гени відповідають за розвиток деяких форм глухоти і сліпоти; альбінізму; муковісцидозу (розлад підшлункової залози, що супроводжується легеневими порушеннями) і галактоземії (порушення засвоєння галактози, яка міститься в молоці).

Слайд 17

Альбінізм - вроджений дефіцит або відсутність пігменту меланіну в шкірі, волоссі, райдужній оболонці та сітківці ока, за рахунок порушення обміну тирозину при синтезі мелану. В даний час вважається, що причиною захворювання є відсутність або блокада ферменту тирозинази.

Слайд 18

Хвороби зі спадковою схильністю

Слайд 19

Ішемічна хвороба серця (ІХС)— патологічний стан, що характеризується абсолютним або відносним порушенням кровопостачання міокарду внаслідок враження коронарних артерій серця.

Слайд 20

Цукровий діабет — синдром, який характеризується порушенням обміну речовин і високим рівнем цукру у крові. Характерні симптоми: надмірне виділення сечі (поліурія), збільшене відчуття спраги та затьмарений зір. Причина цукрового діабету - дефіцит гормону інсуліну. Лікування проводиться шляхом введення в організм даного гормону.

Слайд 21

Карцинома— злоякісна пухлина з епітеліальної тканини (рак молочної залози або шкіри)

Слайд 22

Шизофренія— це психотичний розлад, що характеризується погіршенням сприйняття реальності і значною соціальною дисфункцією. Термін "шизофренія" запропонував швейцарський психіатр E. Bleuler (1911), тому групу психозів, що об'єднуються цим поняттям, називають ще хворобою Блейлера. Її поширення залежно від діагностичного підходу оцінюють від 3 до 20 випадків на 1000 населення в середньому 1-2%.

Слайд 23

Методи вивчення спадковості людини

Слайд 24

Методи вивчення спадковості людини → Генеалогічний метод → Близнюковий метод → Цитогенетичний метод Генеологічне дерево Генеалогічний метод - складання та вивчення родоводів у декількох поколінь.

Слайд 25

Близнюковий метод - вивчення розвитку ознак у однояйцевих близнят, особливо якщо вони живуть в різних умовах. Однояйцеві близнюки завжди однієї статі, мають однаковий генотип. Цим методом вивчається роль генотипу і середовища у формуванні ознак організму. Близнюковий метод

Слайд 26

Заснований на мікроскопічному вивченні хромосом. Метод дозволяє вивчати стандартний каріотип людини, а також виявляти спадкові хвороби, викликані геномними і хромосомними мутаціями. Цитогенетичний метод Схематичне зображення хромосом людини при G-фарбуванні відповідно до міжнародної класифікації

Слайд 27

Засновані на вивченні метаболізму. Ці методи широко застосовують в діагностиці спадкових хвороб, обумовлених генними мутаціями, і при виявленні гетерозиготних носіїв захворювань. Біохімічні методи

Слайд 28

Методи молекулярної генетики та генетичної інженерії. Дозволяють вивчити організацію генетичного апарату, молекулярну структуру генів і генотипу.

Слайд 29

Бажаємо Вам та вашим родинам міцного здоров’я!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія