Вітальні листівки
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Анотація Презентація теми «Вітальні листівки» складається із 38 слайдів, які містять теоретичний та ілюстративний матеріал. Робота містить: історію виникнення листівок, розповідь про перші листівки, їх види. Показ слайдів супроводжується читанням цікавої інформації про виникнення та розвиток листівок. Мета презентації зацікавити учнів народною творчістю, знайомлячи їх із цікавими фактами, про які їм мало відомо. Презентація відповідає темі програми із технології, а також може бути використана на факультативних заняттях.
Перша новорічна листівка з'явилася в туманному Альбіоні в 1794 році. Художник Добсон відправив своєму другові поздоровлення зі святом, на якому намалював зі зворотної сторони картинку із зображенням сімейства навколо ялинки. Другові це сподобалося, і на наступний рік новоявлені листівки розлетілися вже по всіх знайомих спритного художника. Звичайно, незабаром ідею підхопили підприємці, що пустилися малювати вітальні картки на продаж.
Є й інша версія. Вона говорить, що вперше різдвяні листівки з'явилися в 1841 році у вітрині книгарні в Шотландії. Чи не самі шотландці придумали цю версію, щоб позбавити англійців слави першовідкривачів?
За пальму першості сперечаються й французи. Стверджуючи, що одне з перших згадувань про новорічні листівки ставиться до 1777 року, коли "Паризький поштовий альманах" помістив повідомлення про те, що " поштою пересилаються як поздоровлення на всілякі випадки мальовані картинки часто з текстом; вони пересилаються відкритими для всякого".
Яка із цих версій більш правдоподібна точно не знає ніхто. Одне безсумнівно - що перша поштова листівка з'явилася із приводу Нового Року. І сьогодні різдвяні й новорічні листівки, мабуть, користуються найбільшою популярністю серед усіх поштових карток.
У Росію листівки перший час привозилися через кордон, в основному з Німеччини. Перші російські різдвяні листівки були випущені із благодійною метою Петербурзьким комітетом, що видали до Різдва 1898 року серію з декількох десятків листівок за малюнками відомих петербурзьких художників. Незважаючи на те, що тираж кожної листівки становив приблизно 10 тис. екземплярів, їх швидко розкупили, тому довелося повторити тираж.
Це були не просто листівки, а твори мистецтва, що представляли таких художників як Маковский, Бенуа, Білібін, Бакст, Рерих і ін. Не дивно, що ці листівки коштували дуже дорого. Громада св. Євгенії, що випускала їх, зайняла провідне місце серед видавничих будинків. Але вона не була єдиним виробником листівок, у тодішній Росії налічувалася безліч великих і дрібних видавництв, завдяки чому асортименти російських листівок уважався одним з найрізноманітніших у Європі.
Що стосується сюжетів, то тут панував російський стиль із засніженими хатинками, церквами, лихими трійками й ошатними селянськими дітьми. Кінець усій цій пишноті поклала Перша світова війна.
Після 1917 року випуск вітальних листівок був визнаний буржуйським забобоном і повністю зупинений. Але звичай посилати святкові поздоровлення продовжував існувати. Для цього використовувалися будь-які намальовані зображення, або вирізані картинки.
Із приводу появи перших радянських новорічних карток існують деякі розбіжності. Можливо, вони повернулися разом з дозволом святкування Нового Року. Або видавалися обмеженим тиражем до Нового, 1945 року. Можливо, що першими після перерви в нашу країну потрапили знову листівки із заходу - у грудні 1944 зі звільнених від фашизму країн Європи наші воїни стали надсилати своїм родичам небачені досі барвисті іноземні новорічні листівки. Це могло змусити парткерівництво налагодити виробництво власної, «патріотично настроєної» продукції.
Як би то не було, але масовий випуск новорічних листівок почався тільки наприкінці 50-х. На перших радянських новорічних листівках зображувалися щасливі родини й керівництво країни, пізніше до них приєдналися персонажі з мультфільмів. А вже через якийсь час промисловість випускала найширший асортименти листівок, що приємно радували очі на вітринах магазинів, заповнених традиційно мінімалістично оформленою друкованою продукцією. І хоча якість печатки і яскравість фарб радянських листівок поступалися імпортним, але доступність і близькість тем це підкупляло.
З вітальними листівками відбулося те ж, що й з радянською мультиплікацією якщо в інших сферах життя СРСР панували стандарти й догми, то тут, навпаки, спостерігалося «творче безладдя». Цікаво, що не обходилося й без уплітання в новорічну тематику змісту газетних передовиць. На листівках радянський Дід Мороз і Снігурка бере активну участь у суспільному і політичному житті радянського народу: він будує будинки, літає в космос, добуває вугілля, працює на ЕОМ, розвозить пошту, та ін. Руки в нього постійно зайняті справою - можливо, тому Дід Мороз значно рідше несе мішок з подарунками.
Молодий француз Чарльз, Герцог Орлеанський, вважається одним із самих ранніх творців валентинок, які називаються в той час "поетичними або любовними посланнями". Під час свого ув'язнення в Тауер в 1415 році він відправив кілька віршів або римовані любовних листів (так званих "валентинок") своїй дружині, яка була у той час у Франції. Це і була перша валентинка.
Протягом п'ятнадцятого століття валентинка виглядала як малюнок з зображеним лицарем з леді та Купідон, посилає стрілу, щоб шпильками проколоти серце лицаря.
Протягом сімнадцятого століття люди робили свої власні валентинки. Вони писали в них або вірші, сочинение ними самими, або переписували поеми зі спеціальних брошур з віршами.
Перша комерційна валентинка з'явилася приблизно в 1800 році і була досить спрощена. Але до 30-м і 40-х років дев'ятнадцятого століття валентинки містили ввічливі та витончені повідомлення. Валентинки були зроблені з прекрасною папери і прикрашені атласом, стрічками чи мереживом і коштували досить дорого. На них були намальовані закохані у золоті або срібло, лук зі стрілами, Купідон і закінчуються кров'ю сердечка. З тих пір всі ці символи стали пов'язані з любов'ю і закоханими.
З того часу, валентинки стали менше прикрашеними і художньо оформленими. Протягом легковажних 90-х вони прикрашалися блискучими скельцями, перламутровими штучними дорогоцінними каменями або шовковою бахромою.
Сьогодні валентинки виготовляють у величезній кількості: від сентиментальних і романтичних до прикольних і веселих. Для кожного знайдеться своя валентинка - для коханий (-го), дружини (чоловіка), дітей, батьків, викладачів і навіть для домашніх тварин! За кількісними показниками відправлених валентінок, День Святого Валентина знаходиться всього лише на другому місці після Різдвяних листівок. :)
Пізніше з’явились Великодні, їх випустили в Англії за малюнками, створеними 1794 р. художником Добсоном. Вітальні листівки виготовлялися і раніше.
У Франції та Німеччині листівки стали випускатися 1870-го, в Англії, Швейцарії — 1871-го, у Росії — 1872 року. Тоді ж з’явилися і філокартисти — колекціонери листівок. А через 25—30 років, на зламі XIX—XX століть, це захоплення стало у світі повальним.
У Росії перші різдвяні листівки були випущені 1898 р. Серію з 10 штук віддрукували за малюнками відомих столичних художників тиражем 10 тис. примірників. Серед авторів, імена Костянтина Маковського та Іллі Рєпіна, останній запропонував для серії свій акварельний малюнок «Запорожець». Мабуть, саме цю листівку можна вважати першою українською різдвяною листівкою.
Зустрічалися листівки гігантські та зовсім маленькі, з матерії, дерев’яні, із візерунковими просіками, ароматні, що звучать... Для їхнього зберігання випускали спеціальні альбоми, листівками прикрашалися інтер’єри будинків, щоденники й шкатулки. Листівковий бум заохочувався зацікавленими особами й відомствами. У Данії, приміром, пропозиція поштмейстера Е.Холбеллу безплатно використовувати для новорічної кореспонденції спеціальні марки відразу ж 1904 р. — ювілей! знайшла підтримку, що додатково стимулювало «листівкову активність» датчан...
У Австралії, Різдво та Новий рік відзначають в розпал літа, коли температура повітря в затінку часом доходить до 45 градусів. Австралія, як відомо, країна патріотів, і свята, навіть такі сімейні з погляду європейця, як Різдво і Новий рік, перетворюються в австралійців на феєричну демонстрацію єдності нації. Австралійці обожнюють робити різдвяні подарунки та надсилати листівки. На листівках часто зустрічаються традиційні європейські сюжети — засніжені ліси, села під зоряним небом, санчата, ялинки... Та є листівки, що відбивають місцеві реалії, коли, приміром, візок із Різдвяним Батьком (Дідом Морозом) і Сніговою королевою везе кенгуру.
Хочеться вірити, що сьогодні, коли ми з вами у новому тисячолітті, так званому електронному спілкуванні через Інтернет, збережемо традицію наших пращурів і вітатимемо наших близьких і знайомих зі святами саме листівками. Щоправда, сьогодні листівок дуже велике розмаїття, ми знову повертаємось до вітальних листівок, які будуть популярними ще багато століть.
1. www.cards.tochka.net 2. www.fantom2.org.ua 3. www.eurotorg.com.ua 4. www.kirovo-school.at.ua 5. www.liveinternet.ru 6. www.pcwalls.ru 7. www.pozdrav.moy.su 8. www.cards.mail.ru 9. www.youthlibde.blogspot.com 10. www.ispanska.at.ua 11. www.podiyi.com 12. www.naukova-zmina.kiev.ua Використана література:
Схожі презентації
Категорії