Склеювання деревини
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
від чого залежить якість виготовлення виробу ? за допомогою чого можна з'єднати елементи конструкцій з деревини? які види з'єднань ви можете назвати ?
тема: З'єднання деталей склеюванням мета: Сформувати елементарні знання про види клеїв та прийоми склеювання
Склеювання – це один із найпоширеніших способів з’єднання однорідних і різнорідних матеріалів між собою. Суть склеювання полягає в тому, що клей проникає в міжклітинні і внутрішньоклітинні простори деревини, і між поверхнями, які склеюються, утворюється дуже тонка клейова плівка. Потім клей твердне з’єднуючи склеювані поверхні.
Склеювання дає змогу збільшити вихід з деревини деталей великих розмірів, зменшити відходи і раціонально використовувати деревину зниженої якості
Клеї тваринного походження застосовують при склеюванні деталей із деревини. Вони поділяються на: – колагенові – казеїнові – альбумінові
Колагеновий клей одержують з підшкірної тканини тварин, обрізків шкіри , з кісток тварин, з кісток і відходів переробки риби. Колагенові клеї неводостійкі. В умовах підвищеної вологості вони поглинають багато вологи і гублять свої клейові властивості, тому їх застосовують для склеювання виробів, які експлуатуються в сухих приміщеннях. Клей найчастіше випускають у вигляді плиток жовтого чи світло-коричневого кольору.
Казеїновий клей - виготовляють із знежиреного сиру (казеїну) Випускають казеїновий клей у вигляді однорідного жовтувато-білого порошку
Альбуміновий клей Клей виготовляють із протеїну – білкової речовини, що міститься в крові тварин. Цей клей має темно-коричневий колір і неприємний запах. Застосовують його в основному при виготовленні фанери. Склеювання здійснюється в спеціальних пресах при високих температурі та тиску.
Синтетичні клеї Виготовляють на основі синтетичних смол. Ці клеї швидко тужавіють, мають високу тепло-, водо-, та грибостійкість. Робочі розчини виготовляють безпосередньо перед використанням. Найбільшого застосування набули карбамідні і фенол-формальдегідні клеї. Синтетичні клеї токсичні. Робота з ними вимагає вентиляції та додержання заходів безпеки.
клей ПВА Водо-дисперсійний клей (полівінілацетатний), який набув великого поширення при склеюванні деталей з деревини.
основні властивості клею 1. міцність клейового шва; 2. в’язкість клею; 3. грибостійкість; 4. водостійкість; 5. схоплюваність; 6. життєздатність клею.
Обробка деревини перед склеюванням - мати відповідні вологість, розміри і якість обробки склеюваних поверхонь; - задирки, риски, а також масляні плями погіршують якість склеювання; - склеювані поверхні повинні щільно прилягали одна до одної, а зазор між ними - мінімальним і рівномірними по всій поверхні
Більшість клеїв наносять на поверхню в рідкому вигляді. Клей треба наносити рівним шаром, він повинен добре змочувати поверхню і розтікатися по ній. Залежно від типу склеюваних матеріалів, форми клейового шва та його призначення вибирають відповідну в’язкість клею.
Обладнання для склеювання Найпростішим пристосуванням є дерев’яні та металеві струбцини різних конструкцій. На виробництві використовують швидкодіючі струбцини, пневматичні та гідравлічні затискачі, преси різних типів.
критерії вибору клею - визначити матеріал, який ви будете склеювати; - призначення синтетичного клею; - дата виготовлення та термін зберігання вибраного клею;
Послідовність виконання практичної роботи 1. За допомогою лінійки перевірити розміри заготовок 2. Обробити з'єднання, припасувати його за розмірами і скласти насухо. 3. Нанести клей на частини деталей. 4. Вкласти деталі рамки в пристосування. 5. Закріпити рамку в пристосуванні. 6. Прибрати зайвий клей з поверхонь деталей. 7. Показати склеєну деталь й залишити її для висихання.
Закріплення нового матеріалу 1. Які фізичні процеси відбуваються при склеюванні деревини ? 2. Який інструмент використовується при склеюванні? 3. В якій послідовності склеюють деталі з деревини?
Що нового ви дізналися на уроці? Чи справилися ви зі своїми завданнями? Що найбільше запам’яталося на уроці?
Чого навчились? Що потрібно зробити для того, щоб мати кращі результати роботи? Де можна використати набуті знання та вміння в майбутньому житті?
Схожі презентації
Категорії