ОСНОВИ КОСМОНАВТИКИ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Мета: розглянути основні напрями розвитку космонавтики та її значення для людства; розглянути роль українських учених у запускові перших супутників, пілотованих космічних кораблів та міжпланетних автоматичних станцій;
План: Колова швидкість. Перша космічна швидкість. Швидкість руху корабля на еліптичній орбіті. Друга космічна швидкість. Збурений рух космічних апаратів. Вага, перевантаження та невагомість у космічному кораблі. Пізнавальне та практичне значення космонавтики.
Мотивація: Згадавши учених, які зробили значний внесок в освоєння космосу, дізнаємося, яку користь дає космонавтика, як за допомогою швидкості можна змінювати орбіту космічних кораблів.
Космічна ера землян почалась 4 жовтня 1957 року, коли в СРСР було запущено штучний супутник Землі. Ідея запуску супутника належала видатному вченому і конструктору Сергію Павловичу Корольову.
Видатний конструктор перших у світі космічних кораблів та міжпланетних станцій Сергій Корольов (1906—1966)
Костянтин Ціолковський (1856—1937) у 1902р. вперше довів, що тільки за допомогою реактивного двигуна можна досягти першої космічної швидкості.
Юрій Кондратюк Український вчений Юрій Кондратюк (1898—1942) у 1918 р. розрахував проект експедиції на Місяць, який був використаний при польотах радянських АМС «Луна», а пізніше застосований у США при польотах космічних кораблів «Аполлон».
Найбільшим досягненням космонавтики у той час був перший пілотований політ космічного корабля «Восток», на якому 12 квітня 1961 р. льотчик-космонавт Юрій Гагарін зробив космічну кругосвітню подорож.
Перша жінка-космонавт Валентина Терешкова в День космонавтики біля Кремлівської стіни на церемонії покладення квітів основоположника російського ракетобудування Сергія Корольова і космонавта планети Юрія Гагаріна.
Президент Росії Володимир Путін вручив в Кремлі Орден “За заслуги перед Вітчизною” ІІ ступеня Валентині Терешковій.
21 липня 1969 р. на поверхню Місяця здійснив посадку пілотований космічний корабель «Аполлон-11» (США) і астронавт Ніл Армстронг зробив перший крок по поверхні іншого світу – так почався новий етап в дослідженні космосу.
Колова швидкість визначає рух навколо Землі на сталій висоті Н на її поверхнею. Рух супутника по еліптичній траєкторії схожий на обертання планет у зоні тяжіння Сонця. Зміна швидкості визначається законом збереження енергії.
Колова швидкість – швидкість, яку повинна мати матеріальна точка в напрямку, перпендикулярному до радіуса, щоб рухатися по коловій орбіті. Перша космічна швидкість –7,9 км/с швидкість, одержавши яку в напрямку, перпендикулярному до радіуса, матеріальна точка може стати штучним супутником небесного тіла на коловій орбіті з радіусом, що дорівнює радіусу цього тіла. Перигей – найближча до Землі точка орбіти Місяця або ШСЗ. Апогей – найвіддаленіша точка від Землі точка орбіти Місяця або ШСЗ.
Геостаціонарний супутник обертається на висоті 35 600 км тільки по коловій орбіті в площині екватора з періодом 24 години (N – північний полюс) Геостаціонарний супутник – штучний супутник Землі, що рухається в площині земного екватора з періодом обертання, який дорівнює одній добі, і постійно знаходиться в зеніті певної точки на екваторі Землі.
Друга космічна швидкість –11,2 км/с - найменша швидкість, одержавши яку на поверхні небесного тіла, матеріальна точка може подолати його силу тяжіння й віддалитися в нескінченність. Третя космічна швидкість – 16,7 км/с – мінімальна швидкість, коли ракета при старті з поверхні Землі може покинути сферу тяжіння Сонця і полетіти у галактичний простір.
Схожі презентації
Категорії