День української писемності та мови
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Простим реченням називають граматично й інтонаційно оформлену синтаксичну одиницю, що виражає закінчену думку і містить одну граматичну основу.
А. Нестор прийшов до Києво-Печерської лаври сімнадцятилітнім юнаком і назавжди залишився тут. Б. Чорноризець знав такі мови слов’янську грецьку болгарську. В. Преподобний Нестор дотримуючись літописних форм і хронологічного викладу подій створив “Повість минулих літ”. Г. Він звів в одне ціле літописи створені попередниками. Г. Пригадаймо наприклад історію життя і смерті віщого Олега. Д. Славний Несторе вихваляємо тебе перед усім нашим народом!
Завдання до тексту Вкажіть речення з однорідними членами. Яке з речень ускладнене звертанням? Виберіть речення, ускладнене відокремленою обставиною. Назвіть односкладні речення. Вкажіть речення, ускладнене відокремленим означенням.
Граматично організована одиниця мови, яка складається з одного або кількох слів і виражає закінчену думку, називається: А словосполученням; В реченням; Б членом речення; Г фонемою. Головні члени речення – це: А головне й залежне слово; Б обставина й додаток; В означення й обставина; Г підмет і присудок.
3. Знайдіть розповідне речення. А Хто ж од нас у світі дужчий? Б Зоре моя вечірняя, зійди над горою. В Густо – прегусто висипали зорі на небі. Г Сторононько рідна! Коханий мій краю! Чого все замовкло в тобі, заніміло? 4. Знайдіть односкладне речення. А Вишневий стяг зоря зняла над синім гаєм. Б Як робимо, так ходимо, як дбаємо, так маємо. В Я намалюю тебе серед березового гаю. Г Тіні копиць полохливо тремтять на осіяній луці.
5. Знайдіть двоскладне речення. А За правду, браття, єднаймось щиро. Б Отак пролечу сніжком над долиною. В Мирослава впала на ноги, не випускаючи своєї зброї. Г Без верби і калини нема України. 6. Як називаються речення з одним головним членом? А односкладні; В складні; Б двоскладні; Г поширені.
7. Котре із речень є поширеним? А Починається день. Б Зоряна ніч. В Сонце. Г Починається новий трудовий день. 8. Непоширене речення – це... А те, в якому немає другорядних членів речення; Б те, в якому є додаток; В те, в якому є означення; Г те, в якому є всі другорядні члени речення.
9. Котре із речень непоширене односкладне? А Пісня лунає. Б Вечір. В Вечірня пісня полинула вдалину. Г Пісні лунають звідусіль. 10. Сором, досада, злість – усе разом прийшло в його голову. У реченні стоїть тире... А між підметом і присудком; Б при відокремленій прикладці; В перед узагальнюючим словом; Г у неповному реченні.
11. Звертання у реченні... А виступає додатком; Б виступає означенням; В виступає підметом; Г не буває членом речення. 12. Чим ускладнене речення? Непорушно стоять дерева, загорнені в сутінь, рясно вкриті краплистою росою. А однорідними додатками; Б відокремленим означенням; В звертанням; Г вставним словом.
Будеш, батьку, панувати, Поки живуть люди, Поки сонце з неба сяє, Тебе не забудуть! Т.Г.Шевченко
Схожі презентації
Категорії