ЕМПАТІЯ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
УРОК 27 ЕМПАТІЯ Автор проекту: Саханюк С.А., психолог-методист Луцького НВК №9 Волинської області
ПЛАН Поняття про емпатію. Процеси емпатії. Рівні емпатії. Правила емпатійного слухання. Практична робота.
ЕМПАТІЯ Емпатія (греч. empatheia - співпереживання) - збагнення емоційних станів іншої людини, здатність емоційно відгукуватися на переживання інших людей. Емпатія - це пізнання людиною внутрішнього світу інших людей, їх думок і відчуттів, співпереживання і співчуття по відношенню до інших людей.
ЕМПАТІЯ Співчуття спонукає людину до допомоги іншому. Здатність до емпатії розвиває проникливість - здібність до швидкого і адекватного пізнання людей і відносин, до прогнозування поведінки людини.
ЕМПАТІЯ На рівні особистісних характеристик проникливість припускає наявність гуманістичної спрямованості людини, ціннісних орієнтації, вольових рис вдачі. Як компонент висококваліфікованого спілкування проникливість припускає ряд умінь: уважно слухати людей, враховувати вікові і індивідуальні особливості співбесідників і ін.
ПРОЦЕСИ ЕМПАТІЇ Процес емпатії за своїм змістом є інтелектуальним і емоційним. При цьому емоції і відчуття однієї людини нетотожні тим, які переживає інша людина. Емоційний процес переживання афективного стану іншого у відповідь на його емоційну поведінку, Інтелектуальний процес – розуміння, осмислення внутрішнього життя іншої людини, здатності прийняти роль, перспективу, позицію іншого.
РІВНІ ЕМПАТІЇ Розрізняють три рівні емпатії: емпатію емоційну – засновану на механізмах проекції та наслідування моторних та афективних реакцій іншого; емпатію когнітивну – що базується на інтелектуальних процесах: порівняння, аналогія тощо; емпатію предиктивну – що проявляється як здатність передбачити афективні реакції іншого в конкретних ситуаціях.
ПРАВИЛА ЕМПАТІЙНОГО СЛУХАННЯ Проявляйте цілковиту зацікавленість співбесідником; свою прихильність до співбесідника підкресліть посмішкою; слухаючи , не відволікайтесь; дайте співбесіднику виговоритись; не прикидайтесь уважним, а будьте ним; шукайте істинний смисл слів співбесідника.
Практична робота Тема: “Діагностика рівня емпатійності.” Мета: Визначити рівень емпатійності за допомогою методики І.Юсупова.
Питання для самоконтролю Що таке емпатія? Які є процеси емпатії? Назвіть рівні емпатії. Які ви знаєте правила емпатійного слухання?
Рекомендована література Юсупов И.М. Психология взаимопонимания. – Казань: Татарское кн. изд-во, 1991. Головаха Е.И. Панина Н.В. Психология человеческого взаимопонимания. – К., 1989. Томан І. Мистецтво говорити: Пер. з чес. – 2-е видан. – К.: Політвидав України, 1989.
Схожі презентації
Категорії