Іоан Георгій Пінзель
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Він підписував свої різьблені шедеври просто: «майстер Пінзель». Досі невідомо, чи справді скульптора звали Іоанн Георг, звідки він приїхав на Галичину, коли народився і помер. Точно відомо одне: талант майстра розкрився на території сучасної Західної України при заступництві та фінансовій підтримці графа Потоцького. У 1740-х роках Пінзель приїхав у місто Бучач і лишився жити при дворі графа. На той момент він був уже сформованим митцем у віці тридцяти чи сорока років. Що він робив у першій половині життя — суцільна загадка.
Можливі як мінімум три біографічні сценарії. За першим, Пінзель мав німецьке коріння, навчався в Італії, а згодом осів у Галичині. За другою версією, він сам був Італійцем — Венеціанцем чи Флорентійцем — і через Відень, Мюнхен чи Прагу приїхав до Львова. Третє припущення — Пінзель як українець або поляк повернувся на батьківщину після навчання в Європі. На Галичині, яка тоді входила до складу Речі Посполитої, майстер провів не більше двадцяти років. В основному він оздоблював інтер'єри костелів у Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській областях. Його дерев'яні скульптури вирізнялися такою динамікою та емоційністю, яку не повторив жоден відомий художник епохи бароко. Ці риси особливо помітні в роботі «Жертвоприношення Авраама».
В кінці 1740-х років єпископи Атанасій, а потім Лев Шептицькі доручили архітектору Меретину перебудувати основний храм греко-католиків – собор Св. Юра. Пінзель отримав замовлення на виготовлення ключових фігур фасаду святих Атанасія і Лева, а також центральної скульптури – Святого Юрія на коні. Саме львівський період творчості Пінзеля можна вважати найвдалішим. Окрім декору Святоюрського собору, майстер виготовляє, мабуть, свою найкращу вівтарну композицію в храмі с. Годовиця (Пустомитівський р-н) та розп’яття для костелу Св. Мартина (вулиця Жовківська). Також два вівтаря для костелу отців Тринітаріїв (згорів підчас пожежі 1848 року, зараз на його місці Преображенська церква).
Всі дослідники відзначають, що львівський період творчості Пінзеля був найкращим. Найлегше в тому переконатись, зайшовши на подвір’я собору Св. Юра та роздивившись постаті святих та Юрія Змієборця.
Цікавою є історія кінної статуї, адже саме як модель Пінзеля розглядається сумлінно вирізьблена з липового дерева і позолочена група святого Юрія на коні у битві зі змієм висотою 51 см, яка зберігається в Національному музеї у Львові, яка вважається підготовчою роботою до його кам’яної скульптури на фасаді собору святого Юра.
Костел у Годовиці на Львівщині є ровесником та «братом» собору Св. Юра. Саме так, адже він будувався в той же час та тими ж майстрами, що й основна святиня греко-католиків. Його архітектор Бернард Меретин, але найбільше відомий він своїм вівтарем – творінням рук видатного Пінзеля. Зараз храм руйнується на очах, залишившись без уваги як центральної, так і місцевої влади.
У 1761 р. Микола Потоцький жертвує 10000 золотих для виконання робіт в новому Домініканському костелі Львова. До нашого часу вціліли фігури святих Миколая, Августина, Домініка, виконані Пінзелем до 1764 року. Пінзель виконав статую Матері Божої з дитятком в орторіумі кляшторному за великим вівтарем. З 1764 р. також тривали роботи зовнішнього оздоблення костелу.
Моделлю Пінзеля вважається також статуетка святого Якима з Музею Пінзеля у Львові. За розмірами та характером виконання її можна порівняти з групою святого Юрія.
Окрім Львова, свої творіння він залишив у кількох інших містах, серед яких особливо виділяють бучацькі скульптури. У самому ж Бучачі (тепер Тернопільська область) він очевидно провів і останні роки свого життя. За наявними документами, 24 жовтня 1762 року Єлизавета Пінзелева втретє вийшла заміж, отже, Пінзель, помер до цієї дати (близько 1761 року, ймовірно, у тому ж таки Бучачі). Бучацька ратуша оздоблена скульптурами Пінзеля
Іван Георгій Пінзель. "Богоматір" (кін. 1750-х. Костел у Годовиці. Липове дерево, поліхромія, левкас, позолота.
«Самсон, що роздирає «пащу лева». Кінець 1750-х років. Липове дерево, поліхромія, позолота.
"Святий Іоанн" кін. 1750-х, липове дерево, поліхромія, левкас, позолота. Костел у Годовиці. "Свята Єлизавета" (1752 - 1755 рр., липове дерево, різьблення
Святий Фелікс з дитиною. Середина 1750-х років. Липове дерево, біла фарба. Церква Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії (Городенка). Колона зі статуєю Діви Марії роботи Пінзеля
Ймовірний автопортрет на плечі скульптури Алегорія Мужності з церква Покрови у Бучачі Ангел
Скульптури Пінзеля порівнюють з творами Мікеланджело та інших митців європейського Відродження. Дослідники говорять і про вплив на скульптура готичної естетики та українського мистецтва різьби по дереву. Гармонійно поєднавши знання та досвід, він створив власну експресивну стилістику і став основоположником Львівської школи скульпторів. Тим не менше в Україні творчість Пінзеля була забута майже на триста років, а в Європі він донедавна не був відомий взагалі. Усе змінила виставка митця у Луврі, що пройшла 2012 року. Тоді в Парижі показали 27 експонатів з колекції музею Пінзеля у Львові та інших вітчизняних інституцій. За три місяці дерев'яні скульптури побачили близько мільйона людей.
Джерела https://uk.wikipedia.org/wiki/Іоан_Георгій_Пінзель http://artukraine.com.ua/storage/2012/november/22.11.12/_mg_4505.JPG https://zik.ua/gallery/photo/k/o/kostel_godovycia_avraam.jpg https://telegraf.com.ua/files/2012/12/pinzel-2.jpg http://styleinsider.com.ua/wp-content/uploads/2016/06/2016-06-10-Jun-Pinzel-Nosko-Styleinsider-01.jpg https://uk.wikipedia.org/wiki/Іоан_Георгій_Пінзель http://photo-lviv.in.ua/lvivskyj-mikelandzhelo-abo-kym-buv-ioan-heorh-pinzel/ http://www.istpravda.com.ua/short/2013/03/11/117058/ https://masterpieces.platfor.ma/pinzel https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f2/Костел_в_Годовиці%2C_аерофото.png/1280px-Костел_в_Годовиці%2C_аерофото.png https://i2.wp.com/photo-lviv.in.ua/wp-content/uploads/2015/12/collage_kostel.jpg?fit=1200%2C792 http://rkc.in.ua/k/lv/lvpu/lvpugdvs12b20b24.jpg https://zbruc.eu/sites/default/files/wien.jpg https://day.kyiv.ua/sites/default/files/18-08-30704/img_4746.jpg https://uk.wikipedia.org/wiki/Файл:Lviv_-_Cathedral_of_Saint_George_02.jpg http://ukraine.kiev-foto.info/wp-content/uploads/2017/04/sobor_yura_vo_lvove_01.jpg https://i2.wp.com/spilka.in.ua/wp-content/uploads/2017/04/Foto-6.-Yogann-Georg-Pinzel.-Angeli-putti.-Seredina-XVIII-st.-Derevo-rizblennya-1.jpg?fit=3165%2C2584 http://lufa.com.ua/upload/photos/165/mark/s_Pinsel_LUFA_GRN_7877.jpg?1512150337 https://day.kyiv.ua/sites/default/files/main/articles/25062015/2pinzel.jpg http://www.prostir.museum/ua/post/9196
Схожі презентації
Категорії