X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
писанки

Завантажити презентацію

писанки

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Писанкарство в Україні символ писанки Підготувала : Дудко А., 10-М

Слайд 2

Писанка – одна зі стародавніх форм українського народного розпису, у якому наші пращури втілювали свої прагнення, віру. Звідки ж виникла “культура писанки”?

Слайд 3

Чисте гладкофарбоване або оздоблене візерунками яйце набуло символічного релігійно-обрядового значення ще задовго до християнства.  Досліджуючи матеріали археологічних експедицій з вивченням трипільської культури (V-ІІ тис. до н.е.), вчені побачили на кераміці орнаментальні малюнки, які дуже нагадують орнамент на сучасних українських писанках. На території України писанкарство набуло найбільшого поширення за часів Київської Русі, в Х-ХІІІ ст.

Слайд 4

Зважаючи на фізичні особливості шкаралупи яйця, середньовічні писанки до наших днів не збереглися. Однак масове розписування яєць в Україні існувало протягом століть. У XIX ст. писанкарство у різних художніх варіантах побутувало на всій території України . Розрізняють писанки Подніпров'я, Слобожанщини, Полісся, Поділля, Бойківщини, Гуцульщини, Лемківщини тощо. На Слобожанщині й Покутті поширені крапанки, на Бойківщині й Лемківщині — так звані шпилькові й крапанки. 

Слайд 5

Слайд 6

Писанки виготовляли навесні, перед Паскою, сільські дівчата і жінки, монастирські ченці й іконописці, міські панночки, пекарі та ін. Тому й техніка декорування різнилася. Дослідники вважають, що українська писанка має понад 100 символічних малюнків.

Слайд 7

Символи писанкарства.

Слайд 8

Квадрат (опціонально Ромб) були символами матеріального достатку, благополуччя, зораного поля і загальним символом жіночого начала в природі. Сітка-штрихування, якою заповнювалася площа квадрата, захищала від злих духів. Ромб або Квадрат.

Слайд 9

Символ  родючості, радості і величезного безлічі інших важливихподій. Розповісти про роль Сонця повністю - вікіпедії не вистачить. Просто помилуйтеся, як Сонце зображувало-ся на писанках: Сонце - один із самих головних об'єктів поклоніння.

Слайд 10

Символічне навантаження мала і кольорова гама писанки. Червоний колір усимволізовував радість життя, любов. Жовтий — місяць і зорі, урожай. Зелений — багатство, буяння рослинного світу, його воскресіння. Блакитний — чисте небо, здоров'я. Бронзовий — матінку-землю. Чорний з білим — пошану до померлих родичів, їхніх душ.

Слайд 11

Розписують яйця писачком — невеличка дерев'яна паличка, у якій розпеченим цвяхом випалюють дірочку, щоб вставити туди металевий наконечник чи трубочку, згорнуту з фольги. Потім цей наконечник закріплюють ниткою.

Слайд 12

Слайд 13

Слайд 14

Існують 4 види писанок: 1.Крашанки. 2.Дряпанки. 3.Крапанки. 4.Писанки.

Слайд 15

Найпростішою є технологія виготовлення крашанки. Для виготовлення крашанок (галунок) використовують круто зварене в лушпинні цибулі яйце, яке після цього набуває жовто-коричневого кольору різної інтенсивності. Іноді до них прив'язують листочки петрушки, які залишають на шкаралупі світлі відбитки. Найчастіше крашанки фарбують у червоний колір, символ кохання і вічного життя.

Слайд 16

Крапанки. Яйце опускають у темну фарбу, потім крапають на нього гарячим воском. Коли віск вихолоне, яйце кладуть у світлішу фарбу. Після цього яйце опускають у гарячу воду, де віск сходить з нього залишивши різної величини і форми крапочки по кольоровому тлі.

Слайд 17

Дряпанка Для цього вибирають яйце темного кольору і зафарбовують темним барвником. Олівцем наносять орнамент. Після цього гострим предметом (голкою, шилом чи цвяхом) продряпують намальований орнамент.

Слайд 18

Писанка Спочатку малюють лінії, які розподіляють яйце на площині. Їх наносять простим олівцем. Яйце підтримується трьома пальцями лівої руки, а три пальці правої руки тримають писачок. Писачком набирають гарячого воску, притулюють його отвором до яйця і пишуть по лініях, позначених олівцем. Візерунок кожна господиня підбирає сама, при цьому вони несуть символічне значення. П ісля цього яйце занурюють у фарбу, кладуть у духовку і витирають віск.

Слайд 19

Сучасні майстри використовують власні техніки виготовляння писанок: Вишивані писанки. Писанки з бісеру. Об’ємні писанки, прикрашені стрічками, нитками і т.д. Писанки, вирізблені з яєць.

Слайд 20

Слайд 21

Слайд 22

Слайд 23

Слайд 24

Слайд 25

Слайд 26

Слайд 27

Пам’ятники та музеї писанок У містечку Вегревілі (Канада), велику частину населення якого становлять канадські українці, знаходиться найбільша у світі писанка-пам'ятник. Щороку в липні у цьому містечку відбувається Український фестиваль писанок.

Слайд 28

Єдиний у світі музей писанки збудовано в місті Коломия. Частиною музею є пам'ятник писанці, висота якого сягає 13,5 м.

Слайд 29

Також в Україні знаходиться пам'ятний знак українській писанці в смт. Доброгостів Львівської області.

Слайд 30

Хорватські писанки.

Слайд 31

Чеські великодні яйця.

Слайд 32

Писанки з Греції.

Слайд 33

Румунські писанки.

Слайд 34

Писанка – це неповторне багатство. Його треба берегти, як безцінний скарб! Нам слід пишатися ним перед усім світом. О.Довженко.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Культура