Культура давніх слов'ян
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Найдавніше населення на території України та його культура. Ранньо-словянський період та його культурна спадщина. План: 1. Скіфо-сарматське мистецтво. 2. Антична культура на теренах України. 3. Культура давніх слов'ян.
Кіммерійці (Х- VII ст. до н.е.). Матеріальна культура, господарство і побут відомі головним чином за похованнями, яких нараховується близько сотні. Ведучи кочовий спосіб життя, кіммерійці не залишили довготривалих поселень. Над своїми похованнями часто ставили кам'яні стели. Займалися скотарством, певною мірою і землеробством.
Кіммерійці «споживачами кобилячого молока - називали греки 1) кіммерійці були першими на Україні скотарями, що перейшли до кочового способу життя; 2) вони опанували мистецтво їзди на конях і їхнє військо складалося з вершників; 3) завдяки контактам із майстерними оброблювачами металів на Кавказі вони започаткували на Україні добу заліза; 4) зростання ролі кінних воїнів зумовило занепад великих родів і виникнення військової знаті.
Керносівський ідол. Дніпропетровський історичний музей. Дніпропетровські дослідники припускають, що саме ямники сформували перший історичний етнос на території Україні - кіммерійців.
Культура скіфів (VII ст. до н. е.-III ст. н. е.) Скіфська культура — це культура величезного світу кочових, напівкочових і землеробських племен, що жили на широкому просторі Євразії. Збереглася велика кількість скіфських могильників і городищ.
Міфологія скіфів Найбільш шанованою з усіх божеств була Табіті — богиня царського вогнища (тотожна Гестії), після неї — Папай («батько») (відповідав Зевсові), дружиною якого була Апі («земля») (ідентична з грец. Геєю). Скіфи шанували також бога-героя на ім'я Таргітай (тотожний Гераклу).
Скіфські кургани Кургани Чортомлик, Куль-Оба, Товста Могила, Солоха, Гайманова Могила,Чортомлик . Скіфи ховали мертвих у ямах або катакомбах, під курганними насипами.
Сармати (II ст. до н.е. - IV ст. н.е.) У II ст. до н.е. скіфи були витіснені сарматами в Крим. Сарматська культура була подібна до скіфської, але так і не перевершила останню. Сарматське суспільство було воєнізованим. Багате сарматське поховання досліджене під курганом «Соколова Могила» біля с. Ковалівки Миколаївської обл. Сармати в мистецтві розвинули звіриний стиль.
Античні міста Північного Причорномор'я Ольвія - її залишки знаходяться біля с. Парутине на південь від міста Миколаїв, Тіра -на місці сучасного Білгорода-Дністровського, Херсонес - на околиці сучасного Севастополя, Пантікапей - сучасна Керч, Кафа - сучасна Феодосія в Криму, Фанагорія - на Таманському півострові, Танаїс - на Дону, Керкінітіда - сучасна Євпаторія.
Античні міста Північного Причорномор'я Найбільшим з цих рабовласницьких держав було Боспорське царство з центром у Пантікапеї, що виникло в V ст. до н.е. на Керченському й Таманському півостровах.
Культура давніх слов'ян. Найяскравіше особливості давніх слов'ян на території України виявились в зарубинецькій (II ст.до н.е. – II ст. н.е.) черняхівській (II–V ст. н.е.) культурах.
Кераміку зарубинецької культури виробляли вручну з чорної глини, а черняхівської — із cipoї глини за допомогою гончарного круга. Черняхівська культура
Збручанський ідол слов'янський кам'яний ідол (статуя), знайдений біля села Личківці коло Гусятина в річці Збруч в 1848 році.
Головний бог у слов'ян-язичників — Сонце, або Дажбог, пізніше — Хорс. Богом грози вважався Перун, богом вітру — Стрибог, покровителем скотарства — Велес, богом небесного вогню та ковальства — Сварог, богинею мудрості й краси — Лада, богиня материнства, річок і родючості – Мокоша. Боги у слов'ян-язичників
До наступного рівня могли відноситись божества, пов'язані з господарськими циклами, сезонними обрядами — Род, Ярило, Купала.
Висновок У складних історичних умовах слов'янські народи створили самобутню культуру, що стала основою їх консолідації, виникнення державності, збереження i примноження духовних традицій. Ця культура характеризується цілісністю і самобутністю. На її основі виникла культура Київської Русі.
Схожі презентації
Категорії