ЖИТТЯ І ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
І варіант 1. Різні складові здоров'я: а) існують незалежно одна від одної; б) проявляються кожна сама по собі; в) не впливають одна на одну; г) тісно пов'язані між собою й впливають одна на одну. 2. Небезпека — це: а) негативна властивість тільки живої матерії, що здатна завдавати шкоди природному середовищу; б) негативна властивість живої й неживої матерії, що здатна завдавати шкоди самій матерії: людям, природному середовищу, матеріальним цінностям; в) негативна властивість тільки неживої матерії, що здатна завдавати шкоди самій матерії: людям, природному середовищу, матеріальним цінностям. 3. До здорового способу життя входить: а) відсутність рухової активності; б) раціональне чергування праці й відпочинку; в) надмірне харчування; г) культивування негативних емоцій. 4. Для вибору способу життя потрібні: а) знання; б)поради друзів; в)телевізійні програми; г) невпевненість у собі. ЖИТТЯ І ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ ІІ варіант 1. Найважливішим чинником, що впливає на здоров'я, є: а) спосіб життя; б)спадковість; в) медичне обслуговування; г) навколишнє середовище. 2. Навколишнє середовище: а) завжди позитивно впливає на людину; б) завжди негативно впливає на людину; в) може впливати на людину як позитивно, так і негативно; г) не впливає на людину. 3. Тайфун належить до: а) індивідуальних небезпек; в) небезпек, що стосуються конкретної людини; в) колективних небезпек; г) глобальних небезпек. 4. Прикметною рисою сучасної цивілізації є: а) зростання глобальних небезпек; б) зменшення глобальних небезпек; в) відсутність глобальних небезпек; г) ігнорування глобальних небезпек.
5. Особливістю глобальних проблем є те, що вони: а) можуть бути розв'язані зусиллями окремих країн; б) вимагають цілеспрямованих і організованих зусиль усієї світової спільноти; в) можуть бути розв'язані зусиллями окремих груп людей; г) можуть бути розв'язані однією країною. 6. До інтерсоціальних проблем належать: а) проблема забезпечення здорового способу життя; б) проблема запобігання війні й забезпечення миру та проблема встановлення справедливого міжнародного економічного порядку; в) проблема забезпечення сировинними ресурсами, прісною водою; г) проблема охорони й розумного освоєння Світового океану та космічного простору. 7. Надлишок ліків: а) зміцнює здоров'я; б) підвищує ефективність імунної системи; в) знижує ефективність імунної системи; г) допомагає одужати швидше. 8. До індивідуальних небезпек відносять: а) падіння метеориту; б) виверження вулкану; в) аварію на очисних спорудах; г) зламану сходинку драбини. 5.Глобалістика — це: а) наука, що розробляє практичні рекомендації щодо розв'язання глобальних проблем; б) напрямок у політиці; в) галузь енергетики; г) наука, що вивчає кругообіг речовин у природі. 6. Які положення не відповідають Концепції сталого розвитку світу? а) Необхідність визнання того факту, що в центрі уваги перебувають люди, які повинні мати право на здорове й плідне життя в гармонії з природою. б) Охорона навколишнього середовища має стати невід'ємною частиною процесу розвитку. в) Забезпечення задоволення потреб у розвитку й збереженні навколишнього середовища як нинішнього покоління, так і майбутніх поколінь. г) Розв'язання нагальних проблем будь-якими способами без урахування їхнього подальшого впливу. 7. Причинами понад 80% аварій і техногенних катастроф є: а) помилки персоналу; б) поломка техніки; в) нестача пального; г) погодні умови. 14. Соціальні негаразди впливають: а) тільки на психічне здоров'я; б) тільки на фізичне здоров'я; в) на психічне та фізичне здоров'я; г) виключно на соціальне здоров'я.
Фізіологічна й соціальна зрілість. Взаємозв'язок фізіологічної й соціальної зрілості Урок 4. Обміркуйте визначення. Старослов'янське слово «отрок» означає «не має права говорити», раб, слуга. Чому ж тоді підлітковий період називають також отроцтвом?
Хронологічно підлітковий вік визначається від 10—11 до 14—15 років. Цей вік називають також отроцтвом. Слово «отрок» означає «не має права говорити» , раб, слуга. Гормони росту й статеві гормони викликають у підлітка інтенсивний фізіологічний розвиток, спрямований на формування фізіологічної зрілості. Збільшуються зріст і маса тіла, причому в хлопчиків у середньому пік «стрибка росту» припадає на 13 років, а закінчується після 15 років, іноді триваючи до 17 років, а в дівчаток цей «стрибок росту» починається й закінчується на два роки раніше, ніж у хлопчиків. 1. Фізіологічна й соціальна зрілість Акселерація - це прискорення фізичного розвитку дітей. Якщо за старих часів початок такого дозрівання відбувався в 11 – 13 років у дівчаток і 13 – 15 у хлопчиків, то зараз це відбувається на три роки раніше: у 8—10 років у дівчаток і 10 – 12 у хлопчиків.
Це цікаво! Викликаний ендокринною стимуляцією ріст скелетної мускулатури істотно позначається на м'язовій силі. Так, якщо в 10 років хлопчики стискають кистьовий динамометр із силою 16 кг, то в 15 років цей показник дорівнює 35 кг; у дівчаток сила кисті руки збільшується за цей самий період у середньому з 12,5 до 28 кг. Слід зазначити, що в дівчат м'язова сила досягає свого максимального розвитку близько 15 років. Зміна зросту й маси тіла підлітка супроводжується зміною пропорцій його тіла. Спочатку збільшуються розміри голови, кистей рук та стоп, після цього подовжуються руки й ноги, і тільки потім — тулуб.
Швидкий ріст скелета (4—7 сантиметрів за рік) випереджає розвиток Мускулатури. Усі ці особливості призводять до певної непропорційності тіла, підліткової незграбності. Це вік «гидкого каченяти», яке ще тільки має стати прекрасним лебедем. Швидкий ріст підлітка призводить до труднощів у функціонуванні серцево-судинної, дихальної та інших фізіологічних систем його орга нізму. Підвищується стомлюваність, виникають різкі перепади настрою. Часто юнаки й дівчата, соромлячись своєї слабкості й незграбності, перестають займатися фізичною культурою. Як наслідок, формується так зване малесеньке серце, яке, у тому разі, якщо підліток не почне вчасно займатися фізкультурою, не збільшиться й надалі. У віці від 9 до 17 років ударний об'єм серця, тобто кількість крові, що викидається серцем за одне скорочення, зростає в хлопчиків від 37 до 70 мл, а в дівчаток — від 35 до 60 мл. Зверніть увагу! Маса серця від 10 до 16 років подвоюється, а його об'єм збільшується приблизно у 2,4 разу. Змінюється й серцевий м'яз (міокард), стає більш міцним, здатним викидати в судини при скороченні більшу кількість крові.
Соціальна зрілість — це результат життя в суспільстві, результат соціального розвитку й пристосування до спільного життя з іншими людьми. Набуття соціальної зрілості так само потребує часу. Ознаками фізіологічної зрілості є фізіологічне дозрівання всіх систем організму, їхня готовність до виконання функцій зрілого віку — це активне включення в трудову діяльність, створення родини, народження дітей. Але підліток набуває цих ознак поступово. Для того щоб стати соціально зрілим, підліток активно вчиться розуміти інших людей, розбиратися в їхніх стосунках, брати на себе відповідальність за свої вчинки, якнайкраще організовувати свою поведінку в соціальному середовищі.
Швидкий ріст скелета випереджає розвиток мускулатури. Ця особливість призводить до певної непропорційності тіла, підліткової незграбності Це вік «гидкого каченяти», яке ще тільки має стати прекрасним лебедем. Якщо у підлітка сформувалося так зване малесеньке серце, і він не почне займатися фізкультурою, серце не збільшиться й надалі. Підліток часто не хоче слухатися батьків, але доки він не вміє нести відповідальність за свої вчинки, батьки мають право впливати на нього.
уміння знайти своє місце в соціумі; уміння відповідати за свої вчинки; уміння бути самостійним і прогнозувати свою поведінку в різних життєвих ситуаціях; уміння одержувати потрібну інформацію й аналізувати її згідно зі своїми цілями в різних сферах життя. Досягнення соціальної зрілості потребує від підлітка чималих зусиль. Її ознаками є: Людина прагне стати кращою і привабливою для інших людей. У підлітка поступово формується «почуття дорослості», він починає ставитися сам до себе як до дорослого, претендує на рівноправні стосунки з дорослими. Підліток починає розуміти, що соціальна зрілість передбачає відповідальність. Відповідальність — це обов'язкова складова будь-якого зрілого вчинку. Крім того, для соціально зрілої особистості характерний саморозвиток. Він проявляється в тому, що людина прагне стати кращою, набути нових якостей, які зроблять її більш індивідуальною й привабливою для інших людей.
2. Взаємозв'язок фізіологічної та соціальної зрілості Соціальна й фізіологічна зрілість тісно пов'язані між собою, оскільки соціальна зрілість передбачає фізіологічну. Процеси фізіологічного й соціального дорослішання мають відбуватися гармонійно. Але так буває не завжди, про що свідчить процес акселерації. Смикання за косив підлітковому віці може бути свідченням інфантилізму. Затримка соціальної зрілості збільшується, коли в підлітка немає обов'язків, коли в нього немає почуття відповідальності за свої вчинки.
Психологічний інфантилізм — це незрілість людини, що виражається в затримці становлення особистості, при якій поведінка людини не відповідає віковим вимогам до неї. Інфантильні підлітки несамостійні й безвідповідальні. Досить часто в них немає почуття власної відповідальності за результати навчання, тому вони погано вчаться, хоча можуть бути досить здібними й навіть талановитими. Зверніть увагу! Інфантилізм (від латин. «infantilis» — «дитячий») — це відставання людини в розвитку, яке виявляється в збереженні в дорослому віці фізичних та інтелектуальних рис, поведінки, властивих дитячому віку. Цей термін уживають стосовно фізіологічних, психологічних та соціальних явищ. Інфант (жіноча форма інфанта) — в Іспанії й Португалії (до ліквідації португальської монархії у 1910р.) титул усіх принців і принцес королівського роду.
Соціальний інфантилізм виражається в тому, що підліток не приймає обов'язків, пов'язаних із процесом дорослішання Виявити наявність у себе цієї «королівської хвороби» складно. Але зрозуміти, що риси інфантильності у вас є,— це вже крок уперед. Після цього треба переборювати в собі цей інфантилізм, дорослішати, ставати соціально зрілою людиною.
Акселерація — це прискорення фізичного розвитку дітей, яке спостерігається останні 150 років. Вона включає різні анатомічні й фізіологічні прояви, зокрема й скорочення термінів статевого дозрівання. Інфантилізм — це відставання людини в розвитку, яке виявляється в збереженні в дорослому віці фізичних та інтелектуальних рис, поведінки, властивих дитячому вікові. Психологічний інфантилізм — це незрілість людини, що виражається в затримці становлення особистості, при якій поведінка людини не відповідає віковим вимогам до неї. Соціальна зрілість — це результат життя в суспільстві, результат соціального розвитку й пристосування до спільного життя з іншими людьми. Словничок
Підлітковий вік характеризується переходом до фізичної та соціальної зрілості. Ця «перехідність» і визначає всі особливості даного періоду. Організм дозріває фізіологічно, але до повної фізіологічної зрілості йому ще далеко, іде соціальне дорослішання, проте соціальна зрілість ще не настала. Ознаками фізіологічної зрілості є фізіологічне дозрівання всіх систем організму, їхня готовність до виконання функцій зрілого віку. Соціальна зрілість — це результат життя в суспільстві, результат соціального розвитку й пристосування до спільного життя з іншими людьми. Соціальна й фізіологічна зрілість тісно пов'язані між собою, оскільки соціальна зрілість передбачає фізіологічну. Опорні точки.
Як пов'язані фізіологічна й соціальна зрілість? Чому в підлітка можуть виникати труднощі у функціонуванні серцево-судинної системи? Що потрібно робити, аби стати соціально зрілою людиною? Чим небезпечна затримка соціальної зрілості? У чому може виражатися інфантилізм підлітка? До яких наслідків призводить акселерація? Питання для повторення та обговорення Домашнє завдання. Опрацювати § 4. Питання для повторення та обговорення 1 – 6, сторінка 45.
Схожі презентації
Категорії