ПЛАСТ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Молодіжна організація “Пласт – Національна cкаутська організація України” –– добровільна, неполітична, позаконфесійна, неприбуткова і незалежна всеукраїнська молодіжна громадська організація.
Мета Пласту – сприяти всебічному, патріотичному вихованню та самовихованню української молоді на засадах християнської моралі; спираючись на ідейні засади Пласту, виховувати молодь на свідомих, відповідальних і повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільноти, провідників суспільства.
Як досягається мета Пласту? Через життя в Пласті. Не через приналежність до організації, не через вислуховування на сходинах засад пластового світогляду чи вивчення пластових технічних вмілостей. Але через життя згідно з пластовим світоглядом, практикуванні його у щоденному житті, вдома і на сходинах, в церкві і у школі, в праці і в науці, в грі і в забаві. Основою пластування, основою життя в Пласті є гра. Гра, яку молодь грає у своєму гурті під проводом провідників, згідно з точно окресленими правилами. Гра, а не забава. Гра, яка має всі елементи життя в організованому суспільстві. Пластова гра – передусім гра в суспільну організацію з прицілом виробити у молоді снагу до творення спільнот, навчити їх форм організації та методів гурткової праці, прищепити молоді гурткову дисципліну, активність та охоту присвятитися для добра спільноти.
Для досягнення виховних цілей Пласт застосовує власну унікальну методу виховання, основні принципи якої полягають у добровільності членства в організації, вихованні і навчанні через гру та працю, поступовій програмі занять і випробувань, гуртковій системі самоорганізації, заохоченні ініціативи і самоврядування, пізнанні природи і житті серед природи, підтримці спеціальних зацікавлень і здібностей дітей та молоді. На відміну від більшості скаутських організацій світу, де членство завершується із досягненням 25-ліття, членство в Пласті є пожиттєвим. Умовний віковий поділ передбачає 4 вікові категорії: новаки (6-12 років), юнаки (12-18 років), старші пластуни (18-35 років) та пластуні-сеніори (від 35 років). Виховна та адміністративна праця в Пласті здійснюється старшими пластунами та пластунами-сеніорами виключно на волонтерських засадах. Пласт в Україні об’єднує майже вісім тисяч членів різного віку і таким чином є найбільшою молодіжною організацією України. Сьогодні 118 осередків Пласту діють у всіх областях України. Пласт активно співпрацює з органами державної влади та громадськими організаціями, реалізуючи різноманітні соціальні та виховні програми.
Завдання Пласту: а) зберігати чистоту й особливості пластової самовиховної методи, підтримувати ідейну єдність та одність Пласту; б) підтримувати інтеграцію Пласту в міжнародний скаутський рух; в) сприяти поширенню пластової ідеї і розвитку організації; г) задовольняти та захищати законні соціальні, творчі, духовні та інші інтереси своїх членів.
Для виконання завдань, молодіжна організація Пласт співпрацює з громадськими організаціями, органами державної влади та місцевого самоврядування, з іншими об’єднаннями громадян в Україні і за її межами.
Ідейні засади Пласту з’ясовані у Трьох головних обов’язках, Пластовій присязі та Пластовому законі: а) Три головні обов’язки пластуна: бути вірним Богові й Україні; помагати іншим; жити за за Пластовим законом і слухатися пластового проводу;
Вірність Богу вимагає від пластуна не лише віри в Бога, але й ведення взірцевого морального особистого життя. Вірність Богові пластуни виявляють справами, поводячись згідно з моральними правилами та проявляючи любов до ближнього. Вони відчувають обов'язок дбати про інших чи то в родині, в школі, гуртку; шанують все створене Богом, визнають гідність людини, дбають про добро інших створінь, піклуються про природу. Вони розвивають відчуття краси і дотримуються естетичних норм в своїй поведінці, мові, вигляді. Пластуни нікого не принижують. Кожний пластун чи пластунка шанує Бога згідно зі своїм віровизнанням і одночасно шанує право кожного на своє віровизнання.
Бути вірними Україні означає вважати себе частиною української громади, патріотом держави. Вірність Україні символізована у пластовому гербі, де пластова лілея нерозлучно переплетена з українським тризубом. Україна — ціла українська спільнота, поселена на прадідівській землі та поза її межами; це, зокрема, культура, мова, церква та інші матеріальні та духовні надбання, здобуті продовж століть існування українського народу. Для юнаків та юначок це значить, що вони: вивчають і використовують українську мову; вивчають літературу, історію, географію і культуру українського народу, українську спадщину; знають українську національну символіку та гімн; плекають українські звичаї, знають і дбають про українське суспільство.
Обов'язок допомагати іншим окреслює відношення пластуна до свого оточення, до людей і до природи. Це означає не лише виконувати громадські обов'язки, але і творити добрі вчинки з власної ініціативи. Добре діло має бути зразком гуманного характеру пластуна, його індивідуальних здібностей і тому повинно приносити задоволення. Пластовий обов'язок закликає не лише любити ближнього, а й допомагати йому. Пластун повинен бути корисним членом спільноти, у якій живе. Практичне застосування цього обов'язку є у ідеї щоденного доброго діла, про що символічно пригадує вузлик на пластових відзнаках. Необов'язково, щоб це було велике діло, але треба, щоб воно виходило з доброї волі пластуна, щоб принесло комусь чи чомусь, людині, тварині чи рослині якусь користь і щоб для цього пластун приніс якусь жертву: час, зусилля чи річ.
Пластун повинен жити за Пластовим законом. Обов'язок жити за пластовим законом — обов'язок щодо самого пластуна. Він має не лише знати пластовий закон, але свідомо прагнути до ідеалу, який окреслений у законі. Обов'язок слухатись пластового проводу показує, яке значення надає Пласт громадській дисципліні. Складаючи присягу з власної волі, юнак визнає силу законності, що панує у його громаді. Граючи у пластову гру, ми звикаємо до полслуху законові та провідникові, до гри за правилами. І це визнання юнаки понесуть у життя, у свою державну спільноту.Слухати і виконувати всі накази пластового проводу і не обговорювати їх - це символізує дисципліну.
Пластова присяга: “Присягаюсь своєю честю, що робитиму все, що в моїй силі, щоб бути вірним Богові й Україні, помагати іншим, жити за Пластовим законом і слухатись пластового проводу”;
Закон пластуна Пластун словний. 2. Пластун сумлінний. 3. Пластун точний. 4. Пластун ощадний. 5. Пластун справедливий. 6. Пластун увічливий. 7. Пластун братерський і доброзичливий. 8. Пластун зрівноважений. 9. Пластун корисний. 10. Пластун слухняний пластовій старшині. 11. Пластун пильний. 12. Пластун дбає про своє здоров’я. 13. Пластун любить красу і дбає про неї. 14. Пластун завжди доброї гадки
Гербом Пласту і його місцевих осередків та територіальних об’єднань є трилиста лілея, мистецьки вплетена в Знак Княжої Держави Володимира Великого – Тризуб, яка зареєстрована у встановленому законодавством України порядку.
Цвіт України і краса — пісня, гімн Пласту. Є невід'ємним елементом пластового церемоніалу. У цьому гімні пластуни закликають себе до праці та осягнення пластових цілей життя. Пластовий гімн підбадьорює пластунів, закликає їх до змагань, скріплює їх духом та об'єднує їх почуттям солідарності. Перший куплет та приспів гімну написані доктором Олександром Тисовським, а другий куплет склав для пластунів Іван Франко.
Цвіт України і краса Скобів орлиний ми рід, Любимо сонце, рух, життя, Любимо волю і світ. Пласт — наша гордість і мрія Любій Отчизні — наш труд, Буйний в нім порив, надія, В Пласті росте новий люд. Приспів: (двічі) Браття, пора нам станути в ряд, Стяг пластовий підійняти, Славу Вкраїні придбать! Сонце по небу колує, Знають і хмари свій шлях, Вітер невпинно мандрує По України полях. Ми ж сонця ясного діти, Вольного вітру брати, Мали б безділлі змарніти, Цілі життя не знайти. Приспів (двічі)
Гаслом першої організації скаутського типу, яку заснував Байден Пауелл, а також подібних організацій деяких інших народів, є "Будь готовий" .Пластуни використовують це гасло у новацькій системі (гасло "Готуйсь"). Юнаки ж вітаються словом "СКОБ". Слово саме собою означає назву породи орла - скоба білохвостого . Пластуни прийняли його як свій символ. Літери української назви орла є початковими літерами чотирьох слів, що висловлюють істотні прикмети доброго пластуна або ж кажуть йому, яким йому треба бути: Сильним розумом та тілом Красним душею Обережним у своїх задумах та планах Бистрим у думках та ділах.
С.К.О.Б.! Образними символами цих пластових прикмет є дубовий листок, кетяги червоної калини, моримух і блискавка. Дуб - тверде (сильне) дерево, тому його листок став символом сили. Ягідками калини століттями прикрашували вінки, волосся тощо, калина - символ краси. Моримух (мухомор) - отруйний гриб, перед яким треба остерігатись, тому він став символом обережності. Блискавка зі своєю швидкістю - це символ бистроти.
Вітаючись на урочистостях, пластуни промовляють один другому "СКОБ" та підносять при цьому догори праву руку із випростаними трома пальцями - символом ІІІ головних обов'язків пластуна. В повсякденному житті пластуни вітаються, подаючи ліву руку. Вітання в такий спосіб дає пластунам нагоду на хвилю задуматись про те, що перед ними - особа, з котрою їх єднає єдина пластова ідея. Вітання лівою рукою - вияв приналежності до світового скаутського руху.
Схожі презентації
Категорії