Компютерна графыка
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Біблійні образи в архітектурі та скульптурі Підготували Волощук Андрій Огнів максим Огнів Денис Тресковець Михайло
Величезну кількість художніх творів присвячено біблійній темі. І це цілком природно. Біблію можна вважати енциклопедією людських характерів, життєвих ситуацій. Тому уважний митець завжди знаходив у ній щось подібне до своїх почуттів і поглядів. Крім того, у Західній Європі до початку доби Відродження, а в Україні до XVII ст. релігійна тема впевнено панувала в мистецтві, бо воно було засобом ознайомлення з християнським ученням тих, хто не вмів читати. За часів, коли християнство було визнано офіційною релігією Римської імперії, релігійне мистецтво набуло значного поширення. Мозаїками та фресками прикрашали храми. Для церков, громадських установ, звичайних людей писали ікони. Релігійні рукописи доповнювали ілюстраціями. В іконах, стінопису, мініатюрах (мініатюра — ілюстрація, малюнок у середньовічному рукописі) відображували епізоди із життя Христа, Богородиці, святих. Із введенням у Київській Русі в 988 р. християнства всі види релігійного живопису набули розквіту. Згадаймо стінопис і мозаїки Святої Софії, ікони, старовинні книги, що зберігаються в українських музейних збірках і художніх колекціях інших країн світу. У часи Середньовіччя з’явилося мистецтво вітражу. Спочатку воно було представлено в країнах Західної та Центральної Європи, а потім в католицьких храмах інших континентів.
Провідний антрополог минулого століття Кліффорд Ґірц стверджував, що «культура – це система успадкованих концепцій, виражених у символічних формах, за допомогою яких люди спілкуються, увіковічнюють та розвивають свої знання про життя та формують наставлення до життя». Щоби зрозуміти певну культуру, потрібно навчитись відчитувати ці символи і найкраще це можна зробити «зсередини» – себто поселитися в обраному культурному середовищі, вивчити мову, звичаї, релігійний світогляд, соціо-економічний устрій, політичні відносини тощо. Однак, постає логічне запитання: а як можна дослідити «зсередини» давнє культурне середовище, що існувало дві тисячі років тому, як-от, до прикладу, середовище Біблії? Як можна зрозуміти біблійні ідеї, представлені авторами книг, написаних близько двох тисячоліть тому, і актуалізувати їх в сьогоденні? Тут біблістам стають у пригоді порівняльна лінгвістика та література, археологія, історико-критичні методи, ентографічні дослідження та інші надбання гуманітарних наук. З іншого боку, кінематограф, архітектура, мистецтво, література, музика, театр також відтворюють і, завдяки уяві, допомагають зрозуміти і пережити зміст біблійних текстів. У цій статті хочу представити на прикладі кількох відомих творів, як мистецтво різних епох пояснює біблійні тексти крізь призму сучасної для себе культури і в такий спосіб намагається виразити переживання, зацікавлення своїх сучасників.
Багато хто надихав митців на величні твори. Одні їх називали «музами», інші, як не дивно, — «демонами». Проте всі митці в один голос стверджували, що для народження великих мистецьких творів їм був необхідний чийсь непересічний образ, який би міг уразити уяву. Міг би потрясти, змусити замислитись над чимось великим і справді вражаючим. Та, без перебільшення, постать Ісуса Христа якнайбільше вражала всіх поетів, композиторів, художників та інших діячів культури. Його вчення, Його життя й учинки бентежили людей, змушували їх аналізувати власне життя і, урешті, виплескувати свої роздуми в грандіозних мистецьких творах. Бо у світі немає нікого іншого, з кого ми могли б брати приклад для нашого життя. Адже саме Він змінював серця людей, цілі народи, на Його вченні будувались епохи і з дня Його народження ми відраховуємо лік нашій епосі. Тому зробимо короткий огляд деяких видів мистецтва, у яких був зображений чи оспіваний Ісус Христос. І порозважаємо над тим, як Його постать впливала на митців і їхню творчість.
Схожі презентації
Категорії