Вулкани України
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Вулкан Старуня Старуня- єдиний активний вулкан в Україні. Поблизу одноіменного села Старуня ( Івано-Франківська область) на місці старого озокеритового промислу є невелика ділянка, назва якої — Чудо-Старуня. Близько одного метра за сім років проявляється нерівномірний підйом. Поява тріщин, провалів, ріст порогів й активна динаміка газовиділення -так проявляється сейсмочутливість. На землетруси реагує Чудо-Старуня. Виник вулкан у 1977 році, якому передував землетрус у зоні Вранча. Чудо-Старуня — має дивовижні особливості і поєднує в собі різні стратиграфічні, мінерально-петрографічні, гідрологічні та неотектонічні властивості.
Аполлонівський палеовулкан Аполлонівський палеовулкан — стародавній згаслий вулкан, розташований у кілька сот метрах від правого берегу річки Мокра Сура на північ від села Аполлонівки Солонянського району Дніпропетровської області у 40 км на південний захід від центру Дніпра. За оцінками останнє виверження трапилося біля 3,2 млрд. років тому. Вулкан складено з метабазальтів. Оскільки Аполлонівський вулкан старше кримських палеовулканів Фіолент й Кара-Даг, первинна його структура не так добре збереглася. Проте тут можна розгледіти фрагменти палеовулканічного «амфітеатру», що в той неймовірно далекий час генерував лаву. Досвідчене око геолога може розгледіти жерловину вулкану, а на донній частини помітити зіткнення двох лавових потоків.
Булганацька група грязьових вулканів Булгана цька гру па гря зьових вулка н ів — група грязьових вулканів на Керченському півострові. Вони розташувалися за 5 кілометрів на північ від Керчі, біля села Бондаренкове Ленінського району Автономної Республіки Крим. Серед грязьових вулканів: Андрусова сопка, сопки Обручева, Вернадського, Павлова, Центральне озеро та інші. Вони діють постійно, а активізуються взимку. Продуктами виверження грязьових вулканів є гази (головним чином метан), глиняна брекчія з уламками сидериту й інших порід. Найбільшим вулканом є грязьова сопка Центральне озеро. Вона за добу викидає до 100 м³ газу та понад 5 тисяч літрів розрідженого мулу. До Булганацької групи грязьових вулканів приурочені поклади бору. Брекчії використовують при виготовленні керамзиту, а розріджений мул — з лікувальною метою.
Грязьова сопка Вернадського Грязьова сопка Вернадського — геологічна пам'ятка природи, розташована на території Ленінського району (Крим). Об'єкт охорони — однойменна грязьова сопка. Відноситься до Булганацької групи грязьових вулканів, являє собою овальної форми озеро розміром 2 × 3,5 м, заповнене рідкою глиною, на поверхні якої час від часу з'являються великі бульбашки газу. Рідина іноді випливає з озера, заливає все навколо, а, підсихаючи, тріскається, створюючи дивний місячний пейзаж — цілі поля багатокутників, які називають «сочевицями».
Кара-Даг Карада г або Кара -Да г — гірський масив в Кримських горах, стародавній згаслий вулкан, який діяв 120–160 млн років тому. Єдиний древній вулкан, що зберігся в Східній Європі та в Україні. Знаходиться на території Феодосійської міськради. Карадаг — музей мінералів просто неба: знайдено понад сто мінералів та їх різновидів, зокрема й напівкоштовні сердолік, халцедон, агат, яшму.
Пиляки Пиляки — гора в Криму на південних відрогах Ай-Петринської яйли. Висота 850 м. Гора Пиляки — пам'ятник природи з 1964 року на північний схід від скелі Іфігенія. Над Ліменською долиною простягається хребет вулканічного походження, що опускається в сторону Сімеїзу, і має три вершини: верхня Пиляки (850 м над рівнем моря, це південний відріг Ай-Петринскої яйли), середня Ізмолос (Верблюд) і нижня Хир (тюркський «кир» — височина, з однойменною вершиною висотою 657 метрів). Гора Пиляки — згаслий вулкан середньоюрського періоду. Вона займає площу в 4 квадратних кілометри. У гірських породах представлені застиглі мільйони років тому вулканічні лавові потоки. У цьому гірському масиві поширені вулканічні туфи і спілітові брекчії, вивітрювання яких утворило в багатьох місцях химерні утворення. Вершина гори складена потужними шарами вулканічного туфу. Вона з'єднується з Ай-Петринською яйлою. Окремі оголення вулканічних порід Пиляки досягають товщини в 350 метрів.
Сопка Джау-Тепе Джа у-Тепе (від крим. «вража гора») — грязьовий вулкан, розташований на південно-західній рівнині Керченського півострова. У 1964 р. оголошений пам'яткою природи місцевого значення і став ландшафтною пам'яткою природи вже республіканського значення з 1975 р. Абсолютно винятковим за обсягом викинутого мулу було виверження в 1909 р., коли грязьовий потік досягав у довжину 330 м при ширині 20-30 м. Всього тоді було викинуто з жерла 128 тис. тонн сопкового мулу. Ожив вулкан і 14 березня 1914 р., розбудивши жителів села громовим гуркотом. З жерла Джау-Тепе виривалися спалахи полум'я і піднімався величезний стовп чорного диму. Відзвуки вулкана, що прокинувся були чутні за десятки верст по окрузі. В бік селища почав рухатися величезний потік сопкового мулу, що привів у паніку його жителів. Благо, що все закінчилося протягом півгодини. Степовий вулкан прокидався ще в 1925 і 1927 рр., хоча і не так грізно і шумно. Одне з великих вивержень відзначено в 1937 р., коли язик мулу простягнувся на 130 м. Останнє помітне виверження вулкана сталося в 1982 р.
Фіолент Фіоле нт — мис на Гераклейському півострові в південно-західній частині Криму, в Балаклавському районі Севастополя. Західний край Зовнішнього пасма Кримських гір. Пам'ятка природи місцевого значення з 1969 року. Мис складений гірськими породами вулканічного походження, залишками вивержень стародавнього вулкана, що діяв тут 150 млн років тому. По обидва боки від мису на берегових урвищах видно потоки лави і пласти туфів. Древній вулкан суттєво зруйнований морем, зверху його вкривають вапняки, але є і вкраплення мінералів (яшма, сердолік, халцедон та інші), завдяки яким отримав свою назву Яшмовий пляж на схід від мису.
Схожі презентації
Категорії