X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Внутрішні води

Завантажити презентацію

Внутрішні води

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

8 клас Тема 6. Внутрішні води Урок №24 «Поверхневі води України. Загальна характеристика річок України»

Слайд 2

Мета: сформувати в учнів знання про загальні гідрографічні особливості території України; про основні річкові басейни України; загальні риси гідрологічного режиму та роботи річок; визначити залежність гідрологічних характеристик від клімату; практичні уміння і навички роботи з географічними та контурними картами, вміння працювати з додатковою літературою, з інтернет-ресурсами; почуття прекрасного, бережливе ставлення до води; пізнавальну активність, екологічне мислення

Слайд 3

Річки треба вважати найважливішою державною цінністю… Тільки так можна вберегти радість , яку нам дають текучі води, і можливість у будь-яку хвилину втамувати спрагу. Адже немає на землі напою кращого , ніж склянка холодної чистої води. В. Пєсков

Слайд 4

Бліцопитування 1.Що називають річкою..? 2. Назвіть елементи річкової системи? 3. Місце де бере свій початок річка називають….? 4. Місце впадіння річки в іншу річку або море називають…? 5. Зниження, яке тягнеться від витока до це..? 6. Заглиблення в річковій долині, по якому води течуть постійно називають? 7. Кожна річка має притоки…які? і як можна їх визначити..? 8. В залежності від того по якій місцевості течуть річки їх розрізняють? 9. Рівнина, що утворена з річкових наносів перед гирлом річки на, якій річка поділяється на багато рукавів називається…? 10. Тверді породи що перегороджують русло на річці називають..?

Слайд 5

«Здається – кращого немає нічого в Бога, як Дніпро та наша славная країна…»

Слайд 6

Чи можна назвати річки «кровоносною системою» України?

Слайд 7

Завдання Визначте густоту річкової сітки України, кількість річок (загальну, з довжиною понад 10 км, з довжиною понад 100 км, з довжиною понад 500 км.) Побудуйте стовпчикову діаграму кількості річок з різними довжинами, (згрупувавши їх по категоріям з довжиною понад 10 км, з довжиною понад 100 км та довжиною понад 500 км) Зробіть висновок.

Слайд 8

Завдання Ознайомтеся з фізичною картою України. Зробіть висновок в яких районах густота річкової сітки найменша? В яких найбільша? Чому?

Слайд 9

Всі кажуть, що Дніпро старий, І звуть Славуту дідом. А він крутне у Чорторий І – тільки піна слідом. Або гуляє на лугах, Цілує ніжно Десну, і тій не спиться в берегах, Любов глибоку, чесну Зливає в серце молоде Вона лише Дніпрові. Такої вірної ніде Я не стрічав любові. П. Воронько Чи можна зробити висновок, що поет описує басейн річки?

Слайд 10

Завдання За картами атласу визначте основні річкові басейни, та до басейнів яких морів належать річки України.

Слайд 11

« Річки – дочки клімату»

Слайд 12

Завдання по групам: охарактеризуйте чотири типи річок України за режимом розподілу водного стоку протягом року. 1 група – річки Причорноморського типу. 2 група – річки Східноєвропейського типу. 3 група – річки Кримського типу. 4 група – річки Карпатського типу.

Слайд 13

Виписати в зошити основні поняття,що є гідрографічною характеристикою. 1. Похил річки – відношення її падіння (в сантиметрах) до довжини річки (у кілометрах). 2. Падіння річки - це перевищення її витоку над гирлом, виражене в метрах. 3. Витрати води – це об'єм води який протікає за певний час через поперечний переріз річки і визначається в метрах кубічних на с. Q=FV (Q - витрати води; F – площа поперечного перерізу; V – швидкість течії.) 4. Річний стік – це витрати води за рік.

Слайд 14

5. Тераси - горизонтальні або дещо похилі поверхні на дні річкової долини, що підносяться над поверхнею заплави й обмежені уступами згори та знизу. Тераси – у минулому заплави річок , «сходинки» на бортах долин. 6. Річкова ерозія – відклади , що формуються постійними водними потоками. 7. Алювій – відклади , що формуються постійними водними потоками. 8. Базис ерозії – рівень , на якому водний потік втрачає свою енергію й нижче за який не може поглибити своє русло.

Слайд 15

9. Твердий стік – загальна кількість наносів і розчиненої речовини , нанесених річкою за певний проміжок часу. 10. Меандр(коліно) – плавний вигин русла , звичай рівнинної річки. 11. Озеро-стариця – ділянка колишнього русла річки , що повністю або частково відокремилася від неї. Утвориться внаслідок випрямлення русла. 12. Пляж – пологий намивний берег , скаредний наносами піску , гравію , гальки. 13. Коса – низька й вузька намивна смуга суши , з’єднана одним кінцем із берегом. 14. Плесо – глибока ділянка русла річки між перекатами.

Слайд 16

Завдання СКЛАСТИ ЛОГІЧНУ СХЕМУ, ПРОСЛУХАВШИ ТЕКСТ. 1. Річки виконують значну роботу : руйнують русла(глибина та бічна ерозія) , транспортують уламкового матеріалу й утворюють річкові наноси. Сила цих процесів змінюється за сезонами року та у зв’язку зі зміною базису ерозії , що спричинене віковими змінами (трансгресією й регресією морів).

Слайд 17

2. Реве та стогне Дніпр широкий, Сердитий вітер завива, Додолу верби гне високі, Горами хвилю підійма. І блідий місяць на ту пору Із хмари де-де виглядав, Неначе човен в синім морі, То виринав, то потопав. Ще треті півні не співали, Ніхто нігде не гомонів, Сичі в гаю перекликались, Та ясен раз у раз скрипів. Т.Г.Шевченко

Слайд 18

3. А. Метлинський «Смерть бандуриста» Дніпр клекоче, стогне, плаче Й гриву сивую трясе; Він реве й на камінь скаче, Камінь рве, гризе, несе… ЛОГІЧНА СХЕМА : РУЙНУВАННЯ – ПЕРЕНЕСЕННЯ – НАГРОМАДЖЕННЯ

Слайд 19

«Географічна лабораторія» Завдання: визначте падіння та похил річки 1 група річка Дунай; 2 група річка Дністер; 3 група річка Дніпро.

Слайд 20

Завдання: РОЗКРИЙТЕ ТАЄМНИЦІ ВОДНОГО РЕЖИМУ РІЧОК ВИКОРИСТОВУЮЧИ ПРИСЛІВ’Я ТА ПРИКАЗКИ: 1. «Від води багато користі, але й багато шкоди» (вірменська) 2. «Де вода, там і біда»(російська) 3. «Води й цар не вгамує»(російська) 4. «Будуй греблю поки немає води»( китайська) 5. «Вода і камінь довбе» (російська) 6. «Іржа їсть залізо, а вода камінь» (грецька)

Слайд 21

Ще назва є, а річки вже немає. Усохли верби, вижовкли рови і дика качка тоскно обминає рудиментарні залишки багви. ..Куди ті ділась, річенько? Воскресни! У берегів потріскались вуста. Барвистих лук не знають твої весни , І світить спека ребрами моста. Стоять мости над мертвими річками Лелека зробить декілька кругів, Очерети з чорними свічками ідуть уздовж колишніх берегів…

Слайд 22

Домашнє завдання. 1. Опрацювати стор. 106-111 2. Виконати пр.. роботу №4 3. Письмово охарактеризувати річку за типовим планом. 4. Підготувати доповідь «Малі річки України», «Річки Харківщини», «Річки в творах Т.Г.Шевченко», «Річки в творах поетів» (за бажанням)

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Географія