Озера України, Полісся
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Поліські озера. Перлини цього зачарованого краю. Блакитні очі чудового обличчя неповторного куточка української природи. Поширені вони скрізь в Поліссі, але найбільше їх в його західній частині. Тут на Волині, яку поет назвав «малою тайгою», зосереджено понад 170 озер. Це не тільки найбільші озера Українського Полісся, але й найбільші в Україні. Серед них найчарівнішими є Світязь, Пулемецьке, Луки, Турське, Нобель, Любазь, Біле. Площа найбільшого із них — озера Світязь — сягає 2450 га, а глибина — до 58 м. Розміщуються озера як поодинці, так і групами. Найбільш відома в Україні група Шацьких озер. Вони знаходяться на крайньому заході нашої держави в Любомльському районі Волинської області. Озера дуже різні. Деякі з них, наприклад Любязь, являють собою озеровидне розширення в руслі річки. Такі, як Турське, займають пониження в пойменій частині долини. Але все ж більша частина озер ізольовані від долин великих річок або з'єднані з ними невеликими протоками.
Цікаво, що вода в деяких озерах має різний колір. Так, у Світязі вона кришталево прозора, в Островському — голубувата, в Пісочному — білувата, в Любязі — коричнювата. На схід від Волинського Полісся озера зустрічаються вже набагато рідше. Вони знаходяться переважно в заплавах і на терасах Дніпра, Десни і їх великих притоків. Утворення озер Полісся все ще залишається багато в чому загадкою для вчених. Одні з них вважали, що чаші озер вириті річками, інші — що це сліди діяльності материкового зледеніння. Але більшість все-таки дотримувалася думки, що озера виникли за рахунок карсту, тобто шляхом розчинення і руйнування водами тріщинуватих порід крейдяного періоду: мергелів, крейди, вапняків. Вони дійсно широко поширені по всій території Волині. Однак дослідження останнього періоду дають все більше аргументів на користь того, що головну роль в утворенні озервідіграли все ж таки тектонічні рухи окремих ділянок поверхні. Під кожним озером нині знаходиться опущений блок, котрий до цього навпаки, був припіднятий.
Відрізняються поліські озера і за формою. Більшість із них має округлу або овальну форму. Але трапляються і складніші за формою природні утвори, наприклад, схожі на цифру вісім (Луки та інші озера). Багато озер облямовані піщаними пасмами. Нерідко поряд з ними знаходяться і окремі горби.
Нечимне озеро Нечимне озеро у Волинській області льодовикового походження. Довжина 0.29 км, пересічна ширина 0,18 км, площа 0,52 кв. кілометра. Пересічна глибина 1,5 м, максимальна -4 м. Улоговина округлої форми. Береги пологі, низькі, заболочені. Живиться атмосферними і підземними водами. Взимку замерзає. Дно вкрите шаром мулу. Озеро заростає водяною рослинністю. З риб водяться карась, щука, короп та інші. Нечимне озеро та його береги є об'єктом туризму. Воно оспіване Лесею Українкою v феєрії «Лісова пісня».
Озеро Нобель перлина українського Полісся, воно є частиною регіонального ландшафтного парку «Припять – Стохід». В озеро впадає і витікає з нього річка Прип’ять. Посеред озера три мальовничі острови, що відбиваються у тихому плесі густим верболозом та вільхою, сосною та високим очеретом. Літньої пори тут справжнє пташине царство і квіткове розмаїття. На підвищеному пагорбі, що розтинає однойменне озеро навпіл та заходить далеко у водну широчінь, розкинулось село Нобель. На самому краю коси, на підвищенні, стоїть церква і по видноколу відкриваються неповторні краєвиди поліської природи.
Схожі презентації
Категорії