"Країни Скандинавського півострова"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Скандинавські країни Скандинавські країни , Нордичні країни — загальна назва країн, розташованих на Скандинавському півострові —Норвегії, Швеції та Фінляндії а також Данії, Ісландії та Ґренландії, що зумовлено спільною історією і мовами північної германської групи мов, якими говорять в Данії, Норвегії, Швеції, Ісландії.
Скандинавський півострів Скандинавський півострів — півострів, розміщений в північно-західній частині Європи, що складається з Норвегії, Швеції і частини Фінляндії.
Географія Скандинавський півострів є найбільшим в Європі. Має 1,850 км довжини, а також приблизно 370-805 км ширини. Скандинавські гори є кордоном між Норвегією і Швецією. Півострів омиває декілька водойм в тому числі: Балтійське море (у тому числі Ботнічна затока) на сході, яке має Аландські острови (між Швецією і Фінляндією), і Готланд. Північне море (в тому числі Каттегат і Скагеррак) на заході і південному-заході. Норвезьке море на заході Баренцеве море на півночі
Найвища точка Гальхепігген в Норвегії — 2469 м. Ці гори також мають найбільший льодовик материкової Європи, Йостедалсбрин. Приблизно чверть півострова лежить на північ від Полярного кола, найпівнічнішою точкою є мис Нордкин. Клімат півострова варіюється від субарктичного до помірного морського на півдні і південному заході. Цей регіон багатий на деревину, залізо та мідь з файними грунтами на півдні Швеції. Великі поклади нафти та природного газу, були знайдені від узбережжя Норвегії на шельфі Північного моря і Атлантичного океану. Велика частина населення зосереджена в південній частині півострова; Стокгольм та Гетеборг в Швеції, і Осло, в Норвегії, є найбільшими містами. Гальхепігген
Скандинавський півострів знаходиться на Балтійському щиті. Більшість грунтів, покриваючих півострів були зметені льодовиком під час заледеніння, дуже невелика частина землі придатна до орання (3% в Норвегії).
Скандинавія Скандинавія — історично-культурний регіон, розташований на півночі Європи з центром на Скандинавському півострові. Данія, Норвегія та Швеція вважають одна одну частинами Скандинавії. Крім них, до Скандинавії часто зараховують Ісландію та Фінляндію, а також Фарерські острови.
Назва вказаної групи країни походить від слова «Скандія», яким в античний час і пізніше в раннє середньовіччя позначали території, які лежали на півночі від Балтики. Скандинавські народи мають між собою багато спільного. Основні скандинавські мови пішли від давньоскандинавської мови і належать до північної гілки германської групи мов. Більшість діалектів норвезької, шведської і датської мов взаємнозрозумілі. Ісландська і фарерська мови теж пішли від давньоскандинавської, але зберегли більше архаїчних рис. Фінська мова належить до іншої мовної сім'ї — фіно-угорської, але на території Фінляндії проживає велика шведська меншина і шведська мова є однією з державних мов цієї країни.
Норвегія Норвегія, Королівство Норвегія — держава у Північній Європі, в західній частині Скандинавського півострова. Межує зі Швецією, Фінляндією та Російською Федерацією. Столиця Норвегії — Осло (605 тис. жителів в 2011 р.). Найбільші міста —Берґен,Трондхейм, Ставангер, Крістіансанн. Норвегія — найпівнічніша країна Європи. Слово «Норвегія» в перекладі означає «шлях на північ». 1/3 країни лежить на північ від Північного полярного кола, де сонце з травня по липень майже не заходить за обрій. У середині зими на крайній півночі майже всю добу триває полярна ніч, а на півдні світловий день триває усього декілька годин.
Рельєф Гори і родючі долини, берегова лінія сильно порізана фіордами (Фіорд — довга, вузька морська затока, яка часто тягнеться далеко усередину узбережжя); лісами покрито 25 % території; простягається за північне полярне коло, на півночі — льодовики; залежні території (острови) є в Арктиці й Антарктиці; Ще з часів середньовіччя Норвегія славиться своїм рибним промислом. Експортується як виловлена в морі, так і вирощена в численних штучних загородах риба. Норвезький лосось з таких штучно перекритих водойм зараз дуже відомий на світовому ринку. Близько 90 % рибопродукції Норвегії експортується. Вилов риби перевищує 500 кг на кожного норвежця. Норвезький фіорд Согнефіорд.
Економіка Норвегія — високорозвинена індустріальна країна. Основні галузі економіки: нафтова і газова, харчова, кораблебудування, паперова, металургійна, хімічна, текстильна та легка промисловість, гірнича, рибна. Основні види транспорту — автомобільний, залізничний, морський. Морські порти: Осло, Берґен. Норвезька промисловість значною мірою базується на використанні природних ресурсів. І водночас знайдеться не багато країн, які б ще більше, ніж Норвегія, залежали від зовнішньої торгівлі. Щоб і далі йти в ногу з часом, в країні проводять інтенсивні наукові дослідження перспективного плану, як у промисловості, так і в державному секторі.
Швеція Швеція, офіційна назва Королівство Швеція — країна у Північній Європі, у східній частині Скандинавського півострова (між Скандинавськими горами та Балтійським морем). Межує на заході з Норвегією і на північному сході — з Фінляндією на півдні по морю — з Данією, з'єднана з нею мостом. Найвища точка — гора Кебнекайсе (2111 м; інші дані — 2123 м). Великі міста: Гетеборг, Мальме, Уппсала.
У рельєфі півночі та заходу країни переважають гори і плоскогір'я, на півдні — горбисті рівнини. Вздовж кордону з Норвегією простягаються Скандинавські гори, між ними і Ботнічною затокою — плоскогір'я Норланд, південніше — Середньошведська низовина і височина Смоланд. Клімат помірний, перехідний від морського до континентального. Річки — породисті; озера (Венерн, Веттерн, Меларен, Сільям та ін.) займають бл. 9% території країни. До Швеції належать понад 20 тис. островів (найбільші — Готланд і Еланд).
Швеція — високорозвинена індустріальна країна з інтенсивним сільським господарством, за рівнем якості життя займає одне з перших місць у світі. Провідні галузі промисловості: гірнича (мідна та інш. мінералів), чорна та кольорова металургія, машинобудівна, хімічна, легка і харчова, цементна, деревообробна та паперова промисловість. Розвинуті всі види транспорту (автомобільний, залізничний, паромний, морський, трубопровідний), основні внутрішні перевезення здійснюються автодорогами і залізницями. Найважливіші морські порти: Ґетеборґ, Стокгольм, Лулео, Гельсінборг, Мальме і Норчепінг.
Фінляндія Фінляндія ,офіційно Фінляндська Республіка — держава у Північній Європі. Член Північної Ради (з 1956 року), Європейського Союзу (з 1995 року) і Шенгенської угоди (з 1996 року). Межує на сході з Росією, на північному заході — із Швецією і на півночі — із Норвегією. На півдні і заході береги країни омивають води Балтійського моря і його заток — Фінської та Ботнічної. Столиця — Гельсінкі. Незалежна держава з 6 грудня 1917 року. За версією журналу Newsweek, країна займає 1 місце в списку «Найкращі країни світу»
На території Фінляндії переважають горбисто-моренні рівнини; На крайньому північному-заході знаходиться східний край Скандинавських гір висотою до 1365 м (г. Галтіатунтурі) Південне і південно-західне узбережжя досить сильно порізане; Північна третина території знаходиться за Полярним колом. Більша частина країни вкрита лісами з невисокими пагорбами, має 187888 озер і 179584 острови. Близько 60 тис. озер займають 8% тер. країни, утворюючи великі водні системи (Сайма та інш.). Ріки короткі багатоводні і порожисті.
Клімат Клімат Фінляндії помірний, перехідний від морського до континентального (на півночі); пом'якшуючий вплив на нього справляють Балтійське море і близькість теплої течії Гольфстрім в Атлантичному океані. Зима тривала, морозна, з сильними вітрами і великою кількістю снігу; середні температури лютого складають від −3°С на південному заході до −14 °С на півночі. Літо — тепле, але коротке, середні температури липня від +17 на півдні до +14 на півночі. Кількість опадів — від 700 мм на півдні до 400 мм на півночі. У прибережних районах часті тумани (від 35 до 85 днів на рік).
Данія Королівство Данія — маленька європейська країна — найменше і найпівденніше королівство із скандинавських країн. Данія є конституційною монархією у північно-західній частині Європи. Країна займає півострів Ютландія і 406 островів в протоках і морях Північного і Балтійського морів. З 406-ти островів, населені лише 97. Із цих островів найбільш крупними і населеними є Зеландія, де знаходиться столиця країни Копенгаген, Фюн, острови-близнюки Лолланн і Фальстер, а також віддалений майже на 200 км на схід у Балтійському морі острів Борнгольм. До складу Королівства Данія входять також на правах автономії Фарерські острови і найбільший у світі острів Гренландія.
Рельєф Данії рівнинно-горбистий, сформований під впливом відступаючих на північ льодовиків, від яких залишилась велика кількість озер. Країна має сухопутний кордон лише з Німеччиною. Столиця — Копенгаген (з передмістями — 1,6 млн жителів, 2006) — історичний центр країни. Данія — країна з морським кліматом, який характеризується м'якою зимою і прохолодним літом. Середня січнева температура для Данії 0 °C.
Ісландія Ісландія — європейська острівна держава, що розташована у північній частині Атлантичног океану на Серединно-Атлантичному хребті. Вона налічує близько 320 тис. населення і має загальну площу 103 000 км². Столиця і найбільше місто — Рейк'явік, де з прилеглими районами у південно-західному регіоні країни проживає близько двох третин населення країни. Ісландія є вулканічно і геологічно активною територією. Територія в основному складається з плато покритих піщаними полями, горами та льодовиками, хоча багато льодовикових річок течуть до моря через низовини. Ісландія, зігріта Гольфстрімом, має помірний клімат, незважаючи на високі широти і безпосередню близькість до Полярного кола.
Ісландія є технологічно розвиненою країною. Ісландська культура базується на основі норвезької спадщини. Населення країни приблизно дорівнює населенню українського міста Херсона. Ісландія є країною з вільною ринковою економікою і з відносно низькими податками. Ісландія є 18-им за площею островом у світі і другим у Європі (після Великобританії).
Ґренландія Гренландія(дослівно — «зелена країна») — найбільший острів Землі(його площа становить 2 130 800 км²). Належить Данії і є автономною провінцією цієї країни. Розташований між Північною Атлантикою і Північним Льодовитим океаном на північний схід від Північної Америки. Особливості: уся внутрішня частина острова вкрита товстим шаром криги (залишки останнього льодовикового періоду); острів відіграє важливу стратегічну роль для цивільної авіації й у військовій стратегії США. Корисні копалини: свинець, кріоліт; на шельфі — нафта. Економіка — рибальство й переробка риби.
Гренландія з 1775 року була данською колонією. Християнство запроваджене вікінгами близько 1000 р. Столиця і найбільше місто – Нуук (Готхоб). Вид на льодовик
Схожі презентації
Категорії