Вітрова енергетика
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
У вітроенергетичному секторі на даний час працюють біля 70 країн світу. Серед країн з найбільшими потужностями вітроенергетики – Німеччина, США, Іспанія, Індія, Китай, Данія. Зростає загальна потужність таких установок (річний приріст у 2007році - 26,6 %), так і одинична потужність, яка на найближчий період може досягти 1 ГВт, розвивається вітроенергетичне машинодобування. В країнах ЄС до 2010 року планується довести виробництво вітрової електроенергії до 10 % від загального обсягу електрогенерації. В США до 2020 року планується досягти 15 % виробництва електроенергії за рахунок вітру, вдосконалюються турбіни, розширюється діапазон швидкостей вітру, які можуть бути використані вітроустановками.
Вітроенергетика на даний час є найбільш розвиненим видом НВДЕ в Україні. Україна має власні розробки вітроенергетичних установок (ВЕУ) та власне промислове виробництво, є і ліцензійні ВЕУ. Працюють вісім вітрових електростанцій (ВЕС) в Криму, Приазов’ї та в Карпатському регіоні. Починаючи з 1997 року, коли була прийнята Комплексна програма будівництва ВЕС, вітроенергетика в Україні отримала державну підтримку у виді надбавки до тарифу за електроенергію та прямого фінансування. Головним стримуючим фактором розвитку вітроенергетики в Україні є низька техніко-економічна ефективність ВЕУ, що не дозволяє їй конкурувати на рівних з традиційними видами енергії. Шлях досягнення більш високих показників ефективності – це збільшення одиничної потужності ВЕУ до мегаватного класу, залучення приватного капіталу для інвестування в вітроенергетичну промисловість. Цьому буде сприяти запровадження так називаного „зеленого” тарифу. Серед проблемних питань розглядається наявність ознак монополізму в цій сфері, де розробки, виробництво ВЕУ, будівництво ВЕС та виробіток електроенергії підпорядковано одному відомству (НКАУ). За думкою керівництва НАЕР необхідно розділити функції виробництва електроенергії і відповідно вибору постачальника ВЕУ, що створить конкурентні умови та підніме якість установок.
На сьогоднішній день, сумарна потужність встановлених вітроелектростанцій невелик. І хоча цей показник дуже низький в порівнянні зі світовими вітроенергетічеськимі лідерами - Німеччиною, Іспанією, США - Україна відноситься до тих небагатьох країн, де налагоджено серійне виробництво ліцензійних вітроенергетічеських установок. У їх виробництві беруть участь 23 заводи колишнього військово-промислового комплексу, а збірку вітротурбін здійснює "Південний машинобудівний завод" (Південмаш) .
Україна м. Дніпропетровськ вул. Криворізька 1 Державне підприємство «Виробниче об'єднання «Південний машинобудівний завод ім. А.М. Макарова»
Вітроенергетичні установки - сучасне екологічно чисте джерело отримання електроенергії. Вітроенергетичні установки можуть встановлюватися для локального виробництва електроенергії, а також для створення вітроенергетичних станцій. Підприємство випускає нижні і верхні секції башт вітроенергетичних установок двох типів ВЕУ-100 і ВЕУ 600. Башти для установки вітротурбін виготовляють із сталевого прокату. Номінальна потужність ВЕУ-100 -107,5 кВт при швидкості вітру 15 м/с. Номінальна потужність ВЕУ-600 - 600 кВт при швидкості вітру 12 м/с. Термін експлуатації ВЕУ не менше 20 років. Завод налагодив серійний випуск установок великої потужності (понад 100 кВт). Аеромеханічна система стабілізації частоти обертання вітротурбіни, дозволяє експлуатувати її в широкому діапазоні швидкостей вітру. Вітроустановки призначені для забезпечення електроенергією невеликих об'єктів і застосовуються в місцях, де відсутня мережева енергія.
Технічні характеристики вітроенергетичнихих установок, до яких виготовляються комплекти. ВЕУ Т 600-48 Номінальна потужність - 600 кВт при швидкості вітру 12,5 м/с; запуск ВЕУ при швидкості вітру 3 м/с; число обертів ветроколеса - 15/23 об/мін; число обертів генератора - 1000/1500 об/мін; вага башти - 62 тн; висота башти - 60 м; вага вітротурбіни - 97 тн; діаметр ротора - 48 м.
Згідно Указу Президента України від 2 березня 1996 р. №159 "Про будівництво вітрових електростанцій" в країні діє Комплексна програма будівництва вітроелектростанций. В рамках цієї програми сьогодні в Україні освоєно виробництво Usw56-100 потужністю 107,5 кВт за ліцензією американської компанії Kenetech Windpower. Варто відмітити, що ці вітрогенератори є украй застарілими, і тому - збитковими. З червня 2003 року в Україні почали вводити в експлуатацію нові ВЕУ потужністю 600 кВт бельгійської фірми Turbowinds . Це значно сучасніші зразки, близькі до тих, що проводилися Данською компанією Vestas на початку дев'яностих.
Новоазовська ВЕС Новоазовськая ВЕС - вітрова електростанція поряд з селом Безименноє Новоазовського району Донецької області. Вироблення електроенергії відбувається за рахунок використання енергії вітру. Фактична потужність станції складає 20,4 Мвт. Проектна потужність 50 Мвт. За наслідками відкритого концесійного конкурсу на добудову і експлуатацію Новоазовськой ВЕС строком на 50 років, переможцем стало ПЕО «Ветроенергопром», яке передбачає будівництво 468 вітроагрегатів для досягнення проектної потужності. Ці агрегати вироблятимуть 85,934 млн квт·ч електроенергії в рік. На 2006 рік завершений монтаж 10 пускових черг і здані в експлуатацію 141 вітроагрегат мазкі USW 56-100 (виробництва СП «Уїнденерго ЛТД» за ліцензією Windpower). Номінальна потужність одного вітроагрегата USW 56-100 складає 107,5 кВт. Окрім цього на станції встановлено два вітроагрегата Т600-48 (виробництво бельгійської фірми «Turbowinds») з номінальною потужністю 600 кВт. Перша черга станції введена в експлуатацію в 1998 році.
Сьогодні вітроелектричні агрегати надійно забезпечують струмом нафтовиків; вони успішно працюють у важкодоступних районах, на далеких островах, в Арктиці, на тисячах сільськогосподарських ферм, де немає поблизу великих населених пунктів і електростанцій загального користування. Широкому застосуванню вітроелектричних агрегатів у звичайних умовах поки що перешкоджає їх висока собівартість. При використанні вітру виникає серйозна проблема: надлишок енергії у вітряну погоду і нестача її в період безвітря. Використання енергії вітру ускладнюється тим, що вітер має малу густину енергії, а також змінюється його сила і напрям. Вітроустановки здебільшого використовують у тих місцях, де добрий вітровий режим. Для створення вітроустановок великої потужності необхідно, щоб вітродвигун мав великі розміри, крім того, повітряний гвинт треба підняти на достатню висоту, оскільки на більшій висоті вітер більш сталий і має більшу швидкість. Лише одна електростанція, що працює на органічному паливі, може замінити (за кількістю виробленої енергії) тисячі вітрових турбін.
У екологічному плані розвиток вітроенергетики в Україні створює перспективи реального зменшення рівня застосування викопного палива, за рахунок чого зменшуються рівні шкідливих викидів і забруднення навколишнього середовища, це сприятиме ефективному виконанню ряду ратифікованих міжнародних договорів, таких як Конвенція про трансграничне забруднення атмосфери на великі відстані, Протоколу про скорочення викидів сіри на 30%, Протоколу про обмеження викидів азоту або його трансграничного потоку.
Схожі презентації
Категорії