Щит_залоза
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Місце в організмі. Щитоподібна залоза розташована на передній поверхні шиї, попереду трахеї, над “адамовим яблуком”. Завдяки вільному сполученню з гортанню, вона піднімається і опускається при ковтанні, зміщується в бік при повороті голови.
Будова щитовидної залози Складається із двох дольок, поєднаних перешийком – істмусом та нагадує вигляд метелика. Тканина залози кожної частки складається з численних фолікулів, порожнини яких заповнені густою, в’язкою жовтуватого кольору масою - колоїдом, утвореним головним чином тиреоглобуліном - основним білком, який містить йод.
Кровопостачання залози Щитовидна залоза добре постачається кров’ю. Вона посідає перше місце серед органів за кількістю крові, яка протікає за одиницю часу на одиницю маси. Здійснюється воно двома верхніми і двома нижніми щитовидними артеріями. У 10% людей буває ще й п’ята артерія. Венозна сітка залози розвинена краще, ніж артеріальна. Дрібні вени зливаються і утворюють сітку великих судин.
Гормони щитоподібної залози Тиреокальцитонін бере участь у регуляції кальцієвого обміну. Під його впливом рівень кальцію в крові знижується. Це пов’язано з тим, що він активізує функцію остеобластів, які беруть участь в утворенні нової кісткової тканини, і пригнічує функцію остеокластів, які її руйнують. Разом із тим гормон гальмує виведення кальцію з кісткової тканини, сприяючи відкладенню його у ній. Крім того, він гальмує всмоктування кальцію і фосфатів з ниркових канальців в кров, таким чином сприяючи їх виведенню із сечею з організму. Йодові гормони стимулюють обмін білків, жирів, вуглеводів, водний і електролітний обмін, обмін вітамінів, теплопродукцію, основний обмін. Вони посилюють окислювальні процеси, процеси поглинання кисню, витрати поживних речовин, споживання тканинами глюкози. Під впливом цих гормонів зменшуються запаси глікогену в печінці, прискорюється окислення жирів. Посиленя енергетичних і окислювальних процесів є причиною схуднення, що спостерігається при гіперфункції гормонів.
( Йодова недостатність ( Гіпотеріоз ( Тиреотоксикоз ( Тиреоїдит ( Дисгормональний зоб ( Гіперсекреція кальцитоніну ( Рак щитовидної залози Хвороби щитоподібної залози
Схожі презентації
Категорії