X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Різноманітність кісткових риб

Завантажити презентацію

Різноманітність кісткових риб

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Розробив вчитель біології ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Висипівців Рій І. М.

Слайд 2

Риби - найбільш різноманітна група хребетних тварин, що налічує в своєму складі більше видів, ніж ссавці, птахи, плазуни та земноводні, разом узяті, - близько 22 тис. видів. При цьому опис нових видів не припиняється й до теперішнього часу, й виявляють їх не тільки в океанічних глибинах, але й в прісноводних водоймах. У водоймах України мешкає близько 200 видів риб, у тому числі в прісних і слабоосолонених водах - понад 150. Систематики поділяють сучасних кісткових риб на 30-40 рядів, з яких ми розглянемо лише деякі.

Слайд 3

Невелика за кількістю видів (близько 25) група риб. Вони мають багато спільного з хрящовими рибами. Плавці у них розташовуються в горизонтальній площині, хвостовий плавець нерівнолопатевий (верхня частина більша). Передня частина голови у них видовжена і називається рострумом. Скелет переважно хрящовий, кістки трапляються лише у черепі. Через спинний хребет проходить хорда. Плавальний міхур зберігає зв’язок з кишечником. Суцільної луски немає, є великі кісткові луски (бляшки), розташовані рядами.

Слайд 4

Одна з найбільших риб України: досягає довжини 5 м і ваги понад 1 т (здебільшого – 2,5 м; 200-300 кг). Веде придонно-пелагічний спосіб життя. У морі тримається переважно поодинці. Живе в Азовському та Чорних морях. Нереститься у великих річках. Живе до 100 років. Занесена до Червоної Книги України.

Слайд 5

Прохідна придонна риба, яка постійно живе в морі, а на розмноження заходить у річки. Тримається невеликими групами. В Україні трапляється в Чорному морі біля пд. берегів Кримського п-ва, у Каркінітській затоці та гирлі Дунаю. Найбільша довжина тіла понад 2 м, маса — до 100 кг, тривалість життя понад 45 років. Занесена до Червоної Книги України.

Слайд 6

Розповсюджена в басейнах Каспійського, Чорного та Азовського морів. Довжина до 220 см, вага до 70 кг. Доросла севрюга здійснює тривалі кормові міграції, влітку тримається на невеликих глибинах, восени та взимку – на глибині до 100м. Нереститься у річках. Занесена до Червоної Книги України.

Слайд 7

Стерлядь єдина з осетерових живе у прісних водах. Серед осетрових стерлядь найменша за довжиною тіла й масою. Її довжина не перевищує 35—55 см, а маса — 5—6 кг. Веде придонний спосіб життя, обираючи найглибші місця в річках. Занесена до Червоної Книги України.

Слайд 8

Зустрічається в басейнах Чорного, Азовського, Каспійського і Аральського морів. Прохідна придонна риба, постійно живе у морі, заходить у річки на нерест. У морі мешкає поодинці або невеликими групами. Найбільша довжина понад 2 м, маса — понад 40-70 кг, тривалість життя понад 30 років. Занесена до Червоної Книги України.

Слайд 9

У лососеподібних тіло округлої, валькуватої форми або трохи стиснене з боків. Характерною їхньою ознакою є наявність особливого жирового плавця, який розташований на спинному боці тіла перед хвостовим плавцем. У нього немає променів. Більшість видів лососеподібних – прохідні риби. Але ряд видів постійно живе у прісних водоймах. Під час міграції лососеподібні долають відстані у тисячі кілометрів. Нерест відбувається переважно у верхівях річок. Молоді особини, які народжуються, зносяться течією в море. Лососеподібні – промислові риби, які високо цінуються за м’ясо та червону ікру.

Слайд 10

Зустрічається в прибережних водах Тихого та Північно-Льодовитого океанів. Прохідна риба, що живе в морях, а на нерест заходить в річки. Середня вага горбуші – близько 2,2 кг. Горбуша є цінною промисловою рибою.

Слайд 11

Прохідна риба, нереститься один раз в життю, після нересту на зворотній дорозі гине. Живе в морях, а на нерест заходить в річки. Зустрічається в північній частині Тихого океану. Довжина тіла – до 1 м, вага – до 14 кг. Цінна промислова риба.

Слайд 12

Ендемік Азовсько-Чорноморського регіону. Морська прохідна риба. Нерестовий хід у річки починається в лютому закінчується у червні. Нерест з жовтня по січень. Довжина тіла здебільшого до 50 см (інколи досягає довжини 110 см і маси 24 кг), тривалість життя до 10 років і більше. Занесений до Червоної Книги України.

Слайд 13

Прісноводна риба чистих, холодних, багатих на кисень вод. В Україні поширений у гірських ділянках Дністра та його приток та у бас. Тиси. Молоді особини тримаються зграями, старші поодинці. Взимку живиться і тримається ділянок річок, що не промерзають. Довжина тіла 20–40 см, зрідка понад 50 см, маса 300–600 г (до 1 кг). Тривалість життя до 7 років. Занесений до Червоної Книги України.

Слайд 14

Зустічається в гірських річках та озерах Європи та Азії. На Україні поширена в Карпатах та Криму. Це холоднолюбна риба, тримається швидкої течії та потребує великої кількості кисню у воді. Середня вага риби – 2 кг, довжина – близько 35 -40 см. Промислова риба, яка розводиться в ставках.

Слайд 15

Група промислових риб, що налічує близько 300 видів. Тіло цих риб сплющене з боків. Колір переважно сріблястий. Бічна лінія відсутня або дуже коротенька. Голова не вкрита лускою, промені плавців мякі. Плавальний міхур упродовж всього життя не втрачає зв’язок з кишечником. Хвостовий плавець виїмчатий. Більшість оселедцеподібних поширена у товщі води, живиться планктоном.

Слайд 16

Зустрічається в помірних водах морів обох півкуль. На Україні зустрічається в Чорному та Азовському морях. Ця риба має невеликі розміри –до 20 см, вага – до 200 г. Зграйна пелагічна риба. Тривалість життя 5 – 6 років. Цінна промислова риба.

Слайд 17

Є однією з найпоширеніших риб на Землі. Представників виду можна знайти по обидві сторони Атлантичного океану, коли вони збираються у великі косяки. Окремі особини можуть вирости до 45 см в довжину і важити близько 0,5 кг. Є цінною промисловою рибою.

Слайд 18

Балтійський підвид атлантичного оселедця. Основна промислова риба Балтійського моря. Пелагічна риба, тримається зграями біля поверхні води. Довжина до 20 см, вага 250 — 500 г. Тривалість життя до 11 років.  Є цінним об'єктом промислу.

Слайд 19

Зустрічається в Атлантичному океані та Середземному морі. Утворює великі зграї, які складаються з риб одного віку. Чисельність зграї може сягати до 5 млрд. осіб. Така зграя розтягується на 12 км. Довжина тіла сягає 30 см. Тривалість життя – 14 років. Цінна промислова риба.

Слайд 20

Розповсюджений у Східній Атлантиці. Довжина в середньому 9,5—13 см, іноді до 16 см, вага 80 — 100г. Зграйна пелагічна риба. Надає перевагу прохолодній воді, з температурою від 6 до 17°C. Тривалість життя 5 – 6 років. Цінна промислова риба.

Слайд 21

Налічує близько 3000 видів. Поширені у прісних водоймах, але деякі представникина нерест заходять у моря. Ці риби характеризуються мякими променями плавців, плавальний міхур впродовж життя зберігає зв’язок з кишечником. У коропових відсутні зуби на щелепах, але є так звані глокові зуби, розташовані на задній зябровій дузі. Ці зуби слугують для подрібнення їжі. Коропоподібні мають велике промислове значення.

Слайд 22

Поширений в середній та нижній течії Амуру та його притоках, в озері Ханка та в річках Китаю. З метою акліматизації амур був завезений на Україну. Нереститься в проточній воді при температурі +26С. Відзначається швидким ростом та має смачне м’ясо. Довжина тіла може сягати – до 1 м, вага – до 32 кг. Цінна промислова риба.

Слайд 23

Зустрічається по всій Євразії. Поширений у водоймах передгір'їв, заходить у гірські річки й окремі частини низинних. Віддає перевагу ділянкам з проточною чистою водою. Нагрівання води вище 25° не переносить. Найбільші розміри головня звичайного: довжина — 100 см, маса — 10 кг. Найчастіше головень є об'єктом спортивного та любительського лову.   

Слайд 24

Поширений в Середній та Східній Європі, а також в Сибірі. Карась золотистий живе переважно в заболочених водоймах, бо дуже невибагливий до кисневого режиму. У річках він зустрічається рідко й тільки там, де є ділянки із сповільненою течією. Відрізняється від сріблястого карася високим і коротким тілом. Може сягати довжини – до 45 см, ваги до 3 кг. 

Слайд 25

Широко розповсюджений у прісних водоймах Європи. Лин — малорухлива донна риба, живе у стоячих водах із замуленим дном, які гарно прогріваються та мають багато рослинності. Лин уникає течії та холодної води. Гарно переносить дефіцит кисню. Риба може досягати довжини 70 см та ваги 7 кг. Риба має гарні смакові якості, є об'єктом промислу для рибалок-аматорів та в деяких регіонах об'єктом розведення.

Слайд 26

Поширений по всій Євразії. Зграйна риба. Лящ любить місця зі слабким плином, мешкає в глибоких ямах, заплавах, близько затонулих корчів або завалів каменів. Він надає перевагу глинистому дну, покритому мулом. Лящ - велика риба і за сприятливих умов досягає 5-6 кг і 70 см довжини. Риба має гарні смакові якості, є об'єктом промислу для рибалок-аматорів та в деяких регіонах об'єктом розведення.

Слайд 27

Широко поширена у водоймах Європи, Сибіру, басейні Аральського моря. Віддає перевагу водоймам з невеликою течією або стоячим, що мають зарості водяної рослинності. Плотва – зграйна риба. Досягає довжини - до 40 см, ваги – до 2 кг. Риба має гарні смакові якості, є об'єктом промислу для рибалок-аматорів.

Слайд 28

Поширений по всій Євразії. Зграйна риба, уникає сильної течії, полюбляє затоки, що заросли очеретом та іншими рослинами. Довжина тіла може сягати - до 1 м, вага – до 20 кг. Одомашнена форма цієї риби, короп, є одною з найпоширеніших промислових риб в рибних господарствах помірного поясу.

Слайд 29

Поширений майже у всіх водоймах Європи та Азії. На Україні зустрічається у всіх великих рівнинних річках. Досить крупна риба, може досягати у довжину до 70 см, вага до 3 кг, іноді до 8 кг. В річках язь тримається на плесах з помірною течією на середніх глибинах. У водосховищах — у гирлах річок та мілководних затоках з підводною рослинністю. Риба має гарні смакові якості, є обєктом промислу.

Слайд 30

Широко поширений євро-азійський вид. Прісноводна річкова зграйна придонна риба чистих текучих вод, яка віддає перевагу прибережним ділянкам з піщаним або піщано-мулистим ґрунтом. Найбільша довжина тіла 20–25 см, зазвичай 10–15 см, маса до 100 г, зазвичай 30–50 г, тривалість життя до 8 років. Занесений до Червоної Книги України.

Слайд 31

Найчисельніша за кількістю видів (близько 6500 видів) група риб. Для окунеподібних характерним є те, що їхній плавальний міхур втрачає зв’язок з кишечником. Плавці у них із колючками. Окунеподібні представлені в усіх морях, океанах, прісних водоймах. Найбільше їх трапляється в тропічній зоні. Багато представників окунеподібних має промислове значення.

Слайд 32

Зустрічається в озерах, замулених ставках, каналах, на рисових полях, а також в солонуватих водоймах Південно-Східної Азії. Основною особливістю цієї риби є те , що в пошуках їжу чи нової водойми вона може повзати по землі, а також вилізати на дерева. Завдяки надзябровому органу – лабіринту – може до 8 годин перебувати без води. Довжина тіла – до 20 см.

Слайд 33

Природнім ареалом даного виду є прісні та солонуваті води басейну Чорного та Мармурового морів. Хоча межа його поширення набагато більша. Є типовим придонним видом, в харчуванні якого переважають молюски. Довжина тіла – до 20 см, вага – близько 50 г. В Україні є промисловим видом.

Слайд 34

Зустрічається в Європі, північній Азії, а також був інтродукований у водойми Австралії, Тасманії та Нової Зеландії. У великих озерах та водосховищах окунь утворює дві екологічні форми, що притаманні різним частинам водойми: дрібний прибережний “травяний” та крупний глибинний. Найкрупніші особини досягають довжини 40 см та ваги більш ніж 2 кг.

Слайд 35

Зустрічається в північній частині Атлантичного океану. Ця зграйна пелагічна риба в багатьох районах свого ареалу досягає великої чисельності. Впродовж життя здійснює сезонні міграції вздовж берегів Європи та Північної Америки. Довжина тіла сягає 60 см, вага – до 1,6 кг. Цінна промислова риба.

Слайд 36

Широко поширений в прісних водоймах Європи  та Азії, зустрічається в річках басейнів Чорного, Азовського, Каспійського та Аральського морів. Судак - риба стайна, зазвичай тримається біля дна, при годівлі може підніматися на поверхню. Досягає довжини до 1 м, ваги до 20 кг. Цінна промислова риба.

Слайд 37

Зустрічається у теплих водах всіх океанів. Це зграйна риба, яка віддає перевагу прибережним водам, хоча зустрічається і в глибині океанів. Це найбільший із всіх тунців, його довжина перевищує 3 м, вага сягає 400 кг. Цінна промислова риба.

Слайд 38

Представники цієї групи ще порівняно недавно вважалися вимерлими. Лише 1938 року в Індійському океані, поблизу узбережжя Африки, був виловлений екземпляр невідомої доти риби. Вона була названа латимерією. Було встановлено, що латимерія є нащадком викопних кистеперих риб, які жили в прісних водоймах, де ймовірно, була нестача кисню. У звязку з тим у давніх кистеперих разом із зябрами утворилася легеня. Крім кисню, розчиненого у воді, кистепері могли дихати і атмосферним киснем. Парні плавці цих риб за своєю будовою подібні до кінцівок наземних тварин, що надавало їм можливість виходити на суходіл.

Слайд 39

Це хижак, який живе на глибині 400 – 1000 м в Індійському океані. Довжина тіла сягає 180 см, маса – 90 кг. Парні плавці латимерії слугують не лише для плавання , але й для пересування по крутих схилах дна. Її легеня заповнена жиром і не повязана з диханням.

Слайд 40

Невелика група риб (всього 6 сучасних видів), які поширені у прісних водоймах Австралії, Африки, Південної Америки. Ці риби мають одну чи дві легені, які забезпечують їм атмосферне дихання. Легеневе дихання допомагає дводишним рибам переносити пересихання водойм або нестачу кисню у воді. Є "легеневий" кровообіг; передсердя частково розділене на праву і ліву частини.  Хорда зберігається протягом усього життя, не розвиваються тіла хребців.

Слайд 41

Населяє центральну частину Південної Америки. Типові місця існування – водойми зі стоячою водою, пересихаючі, заболочені з густою рослинністю. В річках зустрічається рідко. Майже весь час проводить на дні, час від часу підіймаючись на поверхню ковтнути повітря. Довжина тіла сягає – 125 см, вага – кілька кілограм. Місцеве населення ловить заради смачного мяса.

Слайд 42

Зустрічається у водоймах Африки. Типовий біотоп протоптеруса - пересихаючі водойми із стоячою водою. В річках зустрічається рідко. Постійно піднімаються на поверхню, щоб вдихнути повітря. Ведуть нічний спосіб життя. Досягає довжини до 2 м, ваги – близько 20 кг. В багатьох районах Африки місцеве населення ловить заради смачного мяса.

Слайд 43

Зустрічається лише в Квінсленді (Північно-східна Австралія), де він населяє басейни річок Бернетт і Мері. Останнім часом він був пересаджений також в деякі озера і водосховища Квінсленда, де і прижився. Рогозуб — велика риба, що досягає довжини 175 см і ваги понад 10 кг.  Плавальний міхур рогозуба перетворився на легеню, завдяки якій він може дихати атмосферним повітрям, час від часу підіймаючись на поверхню водойми. Малорухлива риба. Живиться різноманітними безхребетними.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія