X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
"Ракоподібні"

Завантажити презентацію

"Ракоподібні"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Ракоподібні

Слайд 2

Мета уроку 1)Розглянути Клас Ракоподібні 2)Вивчити їхній спосіб життя і будову 3)Вивчити всі його основні системи 4)Узагальнити вивчене на таблицях і картинках 5)Розглянути різновид Нижчих Раків 6)Відповісти на контрольні запитання

Слайд 3

Спосіб життя Річковий рак живе тільки в чистій воді. Вдень він ховається під камінням, у корчах або нірках, які викопує клешнями в стрімких берегах, а вночі виходить на пошуки їжі. Живляться раки різними водяними тваринами та їх залишками, а також водоростями. На зимівлю ховаються в свої нірки.

Слайд 4

Особливості будови Тіло рака вкрите твердим хітиновим панцирем, просоченйм вапняними солями. Хітин— азотиста органічна речовина, з якої складається зовнішній покрив членистоногих. Він утворюється на поверхні шкіри. Час від часу рак линяє, змінюючи хітиновий покрив. У молодому віці, коли рак росте, він линяє частіше. Отже, линяння зв'язане з ростом. Затверділий хітин затримує ріст. До панцира з внутрішнього боку прикріплені м'язи. Отже, панцир у рака виконує роль покриву й зовнішнього скелета.

Слайд 5

Особливості будови Тіло рака забарвлене в темно-зелений колір, завдяки чому він погано помітний на дні водойм. Тіло рака виразно поділяється на головогруди і черевце. Панцир, що вкриває черевце, поділений на ряд члеників. У місцях з'єднання члеників хітин тонкий і гнучкий, тому черевце рака може згинатись і випрямлятись. Розчленованість грудей видно лише з черевного боку. Отже, подібно до лотового черв яка тіло рака почленоване.

Слайд 6

Особливості будови 3 правого і лівого боків тіла до кожного членика прикріп-люється по пар кінцівок. Кінцівки мають різні розміри і форму залежно від функцій, аде завжди складаються з окремих члеників. Дуже видозміненими кінцівками є дві пари вусиків і ротові органи, що розташовані у передній частині голово грудей. На головогрудному відділі є також п'ять пар ходильних кінцівок, причому перша пара має міцні клешні. Відламана клешня відновлюється — регенерується. На черевці розташовані роздвоєні плавальні ніжки. Остання пара черевних кінцівок має вигляд лопатей. Вони разом з останнім члеником черевця утворюють хвостовий плавець, за допомогою якого рак може плавати. По дну рак пересувається за допомогою ходильних ніг.

Слайд 7

. Річковий рак (самка із знятим панцирем). 1 — короткі вусики; 2 — довгі вусики; 3 — складне око; 4 — шлунок; 5 — кровоносні судини; 6 — яєчник з яйцями (ікрою); 7 — серце; 8— кровоносна судина; 9 — черевний нервовий ланцюжок; 10 — задня кишка; 11— м'язи черевця; 12 — зябра; 13 — травна залоза (печінка)

Слайд 8

Органи травлення Органи травлення починаються ротом, розташованим на нижній частині головогрудей. Клешнями і ротовими органами рак подрібнює їжу і шматочками спрямовує її в рот. Через короткий стравохід їжа потрапляє в шлунок, що складається з двох відділів — жувального і цідильного. Жувальний шлунок на своїх стінках мае хітинові зубці, за допомогою яких їжа подрібнюється.

Слайд 9

Органи травлення В цідильному шлунку є чисельні хітинові волоски, що затримують недостатньо подрібнену їжу. Від цідильного шлунка відходять середня кишка, що переходить у задню, яка відкриваєтьтся анальним отвором. У середню кишку відкриваються дві великі травні залози. Соки, що виділяються ними, перетравлюють їжу. Перетравлена їжа всмоктується стінками кишки і потрапляе в кров. Неперетравленї залишки викидаються через анальний отвір

Слайд 10

Органи травлення

Слайд 11

Органи дихання Органами дихання річкового рака є зябра, що містяться по боках головогрудей у двох зябрових порожнинах і захищені боковими частинами головогрудного щита. Зябра мають вигляд листочків і ниточок, прикріплених до основи ніг. У зябрах кров насичується киснем і звільнюється від вуглекислого газу.

Слайд 12

Органи кровообігу Органи кровообігу складаються з серця, що міститься на спинній стороні і має вигляд напівпрозорого мішечка, та кровоносних судин. Кров рака безбарвна. Бона рухається по тілу завдяки роботі серця, що жене кров до кровоносних судин, з яких зона виливається у проміжки між органами.

Слайд 13

Органи кровообігу Така кровоносна система, в якій кров тече не тільки по судинах, а й у проміжках між органами, має назву незамкненої. Кров розносить до органів тіла поживні речовини і кисень, а виносить вуглекислий газ (до зябер) та інші шкідливі речовини, що утворюються в органах (до органів виділення). 3 зябер кров повертається до серця і звідти знову циркулює по тілу

Слайд 14

Органи виділення Органи виділення рака складаються з двох круглих зелених залоз, що лежать в основі довгих вусиків і відкриваються назовні на основному членику вусика. Між організмом і навколишнім середовищем безперервно відбувається обмін речовин, що є найважливідіою умовою існування всякого живого організму

Слайд 15

Системи ракоподібних

Слайд 16

Системи ракоподібних

Слайд 17

Нервова система Нервова система річкового рака своєю будовою нагадує нервову систему дощового черв'яка. Як і в черв'яка, вона розташована на черевній стороні і має вигляд нервового ланцюжка, що складається з нервових вузлів, зв'язаних між собою перемичками. Кожен членик мае пару таких вузлів, від яких відходять нерви до органів даного членика. Перемички, що сполучають між собою надглотковий і підглотковий вузли, утворюють навкологлоткове нервове кільце.

Слайд 18

Нервова система Від нього відходять нерви до органів чуття — очей і вусиків. Зір у рака розвинений досить добре. Очі розташовані на рухомих стебельцях. Рак їх висуває і повертає в різні сторони, тому може своєчасно помітити як здобич, так і ворогів. Кожне око рака складається з великої кількості (до 3000) окремих очок, сполучених в одне ціле. Окреме очко називається фасеткою, а такі очі назаваються складними, або фасеточними. Органами дотику у рака служать довгі вусики, а органами нюху — корогкі вусики.

Слайд 19

Нервова система Річковий рак має складнішу нервову систему, ніж дощовий черв'як. Тому його поведінка, що складається з ряду рефлексів, значно складніша

Слайд 20

Слайд 21

Розмноження Розмноження раків статеве. Відкладаючи ікру, самка приклеює її до плавальних ніжок черевця і виношує. Після того як з ікринок вийдуть молоді рачки, вони чіпляються своїми клешнями за щетинки ніг матері й ще деякий час залишаються під її захистом

Слайд 22

Практичне значення Багато видів ракоподібних, переважно з десятиногих раків, використовуються як продукт харчування і служать об'єктом промислу. Важливе промислове значення мають членистоногі види морських ракоподібних, зокрема краби. На Далекому Сході виловлюють тисячі центнерів камчатського краба, з якого виготовляють консерви. Річкові раки та інші ракоподібні, живлячись залишками тварин, звільняють воду від речовин, що розкладаються, виконуючи роль санітарів водойм.

Слайд 23

Значення ракоподібних

Слайд 24

Поділ на класи Нижчі – дафнії, циклопи, карпоїди Вищі – мокриця, рак річковий, омари, лангусти, креветки, краби, водяні віслюки. Ракоподібні

Слайд 25

Нижчі раки До нижчих раків належать невеличкі рачки, що живуть у морях і прісних водах. У наших прісних водоймах найчастіше зустрічаються дафнії і циклопи. Д а ф н і я живе у водоймах з повільною течією, зарослих водяними рослинами. Тіло дафнії (довжиною 5 мм), сплюснуте з боків і оточене хітиновими стулками, нагадує блоху. Ззаду хітинові стулки витягнуті в шип. Голова дафнії мае вигляд дзьоба; на ній розташоване велике чорне складне око, а біля нього — малесеньке просте очко. Злегка опуклі стулки чере пашки прозорі. Крізь них можна помітити кишечник з їжею, скорочення серця, рух крові і коливання листоподібних ніжок.

Слайд 26

Нижчі раки Завдяки тому, що тіло дафнії прозоре, вона мало помітна у воді, що має захисне значення. Легке тіло дафнії зависає у воді, тому її ніжки нерозвинені. Ними дафнія поновлює воду для зябер, що містяться біля основи ніжок, та підганяє до рота дрібні поживні часточки. Ротові органи у дафнії розвинені слабо. Основним органом руху дафнії є друга пара вусиків. Змахуючи ними, вона різкими стрибкоподібними рухами пересувається у воді. Тому дафнію ще називають водяною блохою.

Слайд 27

Нижчі раки Дафнія та інші дрібні рачки — це корм для більшості риб, тому вони мають важливе практичне значення для рибного господарства. Радянські вчені розробили способи швидкого розведення дафній для підгодівлі риб, особливо їх мальків. Для цього на березі ставка копають квадратну яму, куди закладають суміш з подрібненого сіна й кінського або коров'ячого гною. Яму заливають водою із ставка з деякою кількістю дафній. При температурі від +18 до +20°С в ямі розвивається багато джгутикових, інфузорій та інших мікроорганізмів. Живлячись ними, дафнії швидко ростуть і розмножуються. Коли дафній розмножиться багато, воду разом з дафніями спускають у ставки.

Слайд 28

Дафнія

Слайд 29

Нижчі раки Циклопи — теж дрібні рачки з надзвичайно тонким покривом. Дихають вони всією поверхнею тіла, зябер не мають. Тіло циклопів грушеподібне, ззаду звужене, закінчується двома відростками, що утворюють хвостову вилочку. Циклоп має лише одне просте око. Спереду в циклопа розмішені довгі вусики, за допомогою яких він пересувається, ударяючи ними, як веслами. Тому циклопів називають веслоногими рачками.

Слайд 30

Нижчі раки Циклопа теж служать кормом для риб. Разом з тим вони завдають і деколи як проміжні господарі небезпечних для людини і тварин паразитичних червів. Морські нижчі ракоподібні є основним джерелом живлення не тільки для багатьох видів промислових риб, а и китів. Особливістю ракоподібних е те, що всі вони мають дві пари вусиків, органами дихання в них е зябра. Деякі дихають усією поверхнею тіла.

Слайд 31

Циклоп

Слайд 32

Контрольні запитання 1. Чим характеризується тип членистоногих? 2. Особливості зовнішньої будови річкового рака. 3. З'ясувати особливості внутрішньої будови річкового рака. 4. У чому подібність нервової системи рака і дощового черв'яка? 5. Як відбувається кровообіг у річкового рака? 6. Як відбувається розмноження і розвиток річкового рака? 7. Які особливості будови дафнії і циклопа? 8. Яке практична значення ракоподібних?

Слайд 33

Дякую за увагу Підготувала учениця 8- А класу Клуб Олена

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія