Рак картоплі
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Synchytrium endobioticum (Schilbersky) Perscival.- Рак картоплі Вінниця 2011 Вінницька обласна карантинна лабораторія
Поширення Уперше було виявлено в Австро-Угорщині в 1888 році. Європа: Австрія, Білорусь, Бельгія, Чехія, Фарерські острови, Фінляндія, Німеччина, Ірландія, Італія, Латвія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Польща, Румунія, Росія, Словаччина, Словенія, Швеція, Швейцарія, Великобританія, Україна. Азія: Вірменія, Бутан, Індія, Непал, Туреччина. Африка: Алжир, Південна Африка, Туніс. Північна Америка: Канада. Південна Америка: Болівія, Еквадор, Фолклендські острови, Перу. Океанія: Нова Зеландія. Збудник поширений у 14 областях України.
Рослини-господарі: З культурних рослин — картопля. З бурянів: пасліон чорний, блекота -уражуються корені. Виявлено на диких видах Solanum. При штучному зараженні в лабораторних умовах уражувалося багато видів пасльонових, зокрема, різноманітні сорти томатів.
Умовний поділ за формою прояву захворювання (за формою наростів) Листкова форма розвивається на вічках бульб, з яких виростають м'ясисті потворні листочки, прості або розгалужені. Бульба нагадує соснову шишку. Паршоподібна (або лишаєподібна) форма має вигляд дрібних виразок з гіпертрофованих тканин рослини чи навколо вічок бульб картоплі і за зовнішнім виглядом нагадує звичайну паршу, збудником якої є Spongospora subterranea Wallr. Гофрована форма вся бульба нагадує хвилясто-зморшкуватий наріст з напливами і заглибленнями. Усі бруньки вічок при такій формі не здатні до розвитку. Гниль з поверхні переходить усереди ну бульб — і вони згнивають.
Методи обстеження Обстеження вегетуючих рослин картоплі (від початку масового цвітіння і та під час збирання урожаю) У період цвітіння обстеження здійснюють по діагоналях, звертаючи увагу на наявність ознак хвороби на вегетативних частинах рослин (столонах, кореневій шийці, бульбах). Рослини викопують зигзагоподібно і оглядають з площі 0,1 га 60 рослин. Денна норма на одного обстежувача — 7—10 присадибних ділянок, а в господарствах — 10—15 га. Методом відбору ґрунтових проб (у будь-який час року, доки грунт не замерз).
Обстеження методом відбору ґрунтових проб: З кожної ділянки по рівномірній мережі човниковим методом відбирають 50 виїмок об'ємом 5 см3 і об'єднують в одну середню пробу об'ємом 250 см3. Норма відбору ґрунтових проб в насінницьких господарствах — 4 зразки, фермерських — 2, присадибних — 1.
Фітосанітарні заходи: Забороняється ввезення ураженою садивного матеріалу і ґрунту з регіонів розповсюдження хвороби. Інспектування, лабораторна експертиза. Обстеження на виявлення раку картоплі за зовнішніми ознаками на вегетуючих рослинах і методом відбору ґрунтових проб. Впровадження особливого карантинного режиму у вогнищах, обов'язкове знищення уражених посадок радикальним методом з негайним спалюванням викопаних рослин та дезінфекцією засобів, інвентаря, ґрунту. Використання уражених бульб картоплі на корм тваринам у перевареному вигляді. Дотримання сівозміни, знищення рослинних решток та бур'янів, вирощування стійких сортів. Основний спосіб контролю хвороби — ротація,чистий пар. Внесення органічних добрив, глибока оранка, знищення бур'янів. Просторова ізоляція насінницьких посівів від виробничих — не менше 1 км. Насінницькі площі розміщати від присадибних ділянок — не ближче 1 км. Використання гною та інвентаря з уражених господарств тільки на уражених ділянках. Стічні води та відходи на заводах, що переробляють уражений матеріал, заборонено використовувати на полив, вони мають потрапляти у спеціальні відстійники. Хімічне знезараження ґрунту.
Схожі презентації
Категорії