Гризуни
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Гризуни (Rodentia) — найчисленніший ряд ссавців, налічує близько 2 тис. видів тварин дрібних і середніх розмірів. Це найбільший ряд ссавців за числом видів (хоча і не біомаси), складаючи більш ніж 2 тис. видів або 40-42 % всіх видів класу. Гризуни характеризуються дрібними розмірами (5-150 см, хоча тільки капібара зазвичай перевищує 35 см завдовжки), коротким періодом розмноження.
Анатомія Форма тіла у різних гризунів відносно схожа, за винятком видів, що живуть в спеціальних умовах і відповідно пристосувалися до них (кінцівки для стрибків, кінцівки для риття, перетинки для ширяння і т. д.). Найбільші в світі гризуни — водосвинки (капібари).
Зуби Головною характеризуючи відмінністю зубів у гризунів є збільшені передні зуби, як у верхньому ряду, так і в нижньому. Різці гризунів постійно ростуть і сточуються. Передня поверхня різців покрита емаллю, задня ж — дентином, це робить зуби самозаточуваними. У гризунів відсутні ікла, і різці відокремлені від малих корінних зубів деякою відстанню. Корінні мають плоску жувальну поверхню, що несе горбки або петлі емалі. Різці (а у деяких видів і корінні) не мають коріння. У гризунів різних видів буває від 18 до 22 зубів.
Кишечник У зв'язку з живленням грубою рослинною їжею, кишковий тракт гризунів досить довгий. Всі види мають сліпу кишку, в якій їжа переробляється шляхом бродіння. Особливо сильно сліпа кишка розвинена у видів, що живляться травою і корою дерев.
Спосіб життя Більшість гризунів активна вночі, або у сутінках, але достатньо багатьох можна зустріти і протягом дня. Гризуни можуть жити як окремо так і в групах, що досягають до 100 особин. Гризуни живуть у всіх життєвих просторах, включаючи повітря (летяги). Їх немає тільки в Антарктиді і на деяких дрібних островах. Гризуни розвинули особливе пристосування прийому рослинної їжі, при якому при з’їданні деяких форм калу, їжа двічі проходить систему травлення.
Підряди Вивіркоподібні (Sciuromorpha) Дикобразоподібні (Hystricognatha) Шипохвостодібні (Anomaluromorpha) Боброподібні (Castorimorpha) Мишеподібні (Myomorpha)
Схожі презентації
Категорії