Гатерія
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Гате рія, або туата ра - єдина представниця поширених у давні часи дзьобоголових рептилій. Тварини проіснували майже 200 млн років без істотних змін будови (реліктовий вид).
До 1989 року вважалося, що існує тільки один вид цих рептилій, але було описано і другий - туатару острова Бразер. Гатерія досягає довжини 1 метра. Її масивне тіло прикрашене від голови до хвоста гребенем, тому туземці Нової Зеландії ще називають цю тварину «шипоносна». Ареал поширення охоплює 13 невеликих скелястих островів в затоці Пленті. Раніше траплялася по всій Новій Зеландії, але була винищена завезеними хижаками.
Гатерія зовні схожа на інших великих ящірок, особливо на ігуан. У тварини чотиригранна голова, а трохи вкорочене тіло гатерії спирається на чотири потужні кінцівки. По шиї і спині тягнеться гребінь з шипами. Тіло покрите щитками, а знизу дрібною лускою.
Раніше гатерії жили на обох островах Нової Зеландії (Північному та Південному), проте близько 120 років тому цей вид тут вимер. Рифи і острівці (їх загальне число - приблизно 20), на яких новозеландська гатерія живе до сьогоднішнього дня, знаходяться поблизу північно-східного узбережжя Північного острова і в протоці Кука, що розділяє Північний та Південний острови.
Деякі науковці виділяють підвиди гатерії, як окремі види, тому вважається, що на острівцях живуть два види, що відрізняються меншими розмірами і білими плямами на тілі. Дослідникам відомо близько 30 розрізнених місць, де мешкають гатерії. Деякі популяції цих плазунів дуже невеликі та складаються тільки з дорослих особин. Інші популяції дещо більші - до 200 особин.
Гатерія - нічна істота, що виповзає з нори, коли температура спаде до 10 градусів. Має досить добре розвинене «третє», або тім'яне око, яке серед сучасних рептилій збереглося тільки в неї та деяких ящірок. Його функції малозрозумілі, але більшість досліджень вказує на те, що воно відіграє певну роль у синхронізації добових ритмів з циклом зміни дня й ночі, а також в орієнтуванні у просторі.
Живуть гатерії 100–200 років. Малята народжуються з яєць через 15 місяців. Живляться комахами та іншими безхребетними, іноді поїдають яйця птахів.
Першим європейцем, який дізнався про існування цих дивних ящірок, був відомий мореплавець Джеймс Кук. З його свідчень люди дізналися, що в Новій Зеландії водяться величезні ящірки довжиною більше 2 метрів і завтовшки з дорослу людину. Його люди також свідчили, що гатерії можуть напасти на людину і з’їсти її.
Останнім часом гатерія стала досить рідкісною твариною. А таких гігантів про які розповідав Кук, вже, на жаль, не зустрічається. Найбільший екземпляр, який вдалося впіймати, був трохи більше метра. На сьогоднішній день, на жаль, гатерія вважається вимираючим видом.
Минуло багато часу поки вчені зоологи не познайомилися з гатеріями. З’ясувалося, що ця тварина єдина, яка вижила з тих багатьох плазунів, що жили кілька мільйонів років тому. Внутрішня будова гатерії схожа на будову змій, крокодилів, черепах, риб та давно вимерлих мегалозаврів та іхтіозаврів.
Схожі презентації
Категорії