X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
"Біоритми-внутрішній годинник людини"

Завантажити презентацію

"Біоритми-внутрішній годинник людини"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Біоритми-внутрішній годинник людини Підготувала учениця 11-Б класу Хмельовська Адріана

Слайд 2

Ідея вчення про біоритми Тривалість всіх цих явищ, і розвитку, і життя цілком природно вимірювати періодами. Я називаю періодами день і ніч, місяць, рік і часи, вимірювані ними ... Подібно до того, як море і всякого роду води стоять, як ми бачимо, нерухомо або хвилюються відповідно руху або спокою вітрів, а повітря і вітри - відповідно періодам сонця і місяця , а також і те, що виникає з них або в них, необхідно має слідувати за цими періодами, бо в порядку речей, щоб періоди менш важливі слідували за більш важливими. Тривалість всіх цих явищ, і розвитку, і життя цілком природно вимірювати періодами. Я називаю періодами день і ніч, місяць, рік і часи, вимірювані ними ... Подібно до того, як море і всякого роду води стоять, як ми бачимо, нерухомо або хвилюються відповідно руху або спокою вітрів, а повітря і вітри - відповідно періодам сонця і місяця , а також і те, що виникає з них або в них, необхідно має слідувати за цими періодами, бо в порядку речей, щоб періоди менш важливі слідували за більш важливими. Ідея вчення про біоритми належить Аристотелю

Слайд 3

Біоритміологія як наука. Значення біоритмів. Сучасна біоритмологія - це наука, яка розглядає ритмічні процеси від самого їх зародження в таємничих глибинах клітини до таких складних і великомасштабних явищ, як місячні і сезонні ритми в житті природи.   Біологічні ритми або біоритми - це більш-менш регулярні зміни характеру та інтенсивності біологічних процесів.

Слайд 4

Чи замислювалися ви над тим, чому люди відчувають себе бадьоріше в певний час дня, року, чому одні люди до глибокої старості зберігають високу працездатність і розумову продуктивність, а інші в'януть в молодості? Біоритми - «внутрішній годинник», що забезпечує високу досконалість і гармонію життя в постійно мінливих умовах навколишнього середовища. Між ритмом життя і здоров'ям є прямий і тісний зв'язок, який можна сформулювати так: ритм-це бадьорість і висока працездатність, порушення ритму - нездоров'я.

Слайд 5

Грецький лікар Герофіл з Олександрії за 300 років до н.е. виявив, що пульс у здорової людини змінюється протягом дня, але ці знання були цікаві лише вченим да лікарям.? Підсвідомо людина вибирав для роботи години, коли легше працювалося. Тільки приблизно 400-500 років тому людина почала жити по годинах, а до цього в них необхідності не було.

Слайд 6

Настав час, коли людина почала «відчувати внутрішній годинник». Але набагато важливіше для нього стали соціальні ритми: час початку і кінця робочого дня, роботи транспорту, підприємств. соціальні ритми перестали укладатися в рамці властивих людині біологічних ритмів і, в першу чергу, ритму «сон-неспання». Ритмічність функцій живих організмів визначається природними ритмами. Так, обертання Землі навколо Сонця має період один рік,,обертання Землі навколо своєї осі - період близько 24 годин, обертання Місяця навколо Землі - 28 днів. Ці ритмічні процеси призводять до коливань освітленості, температури, вологості, напруженості електромагнітного поля, які служать покажчиками часу для «біологічних годин» живих організмів.

Слайд 7

Види біоритмів Фізіологічні: сезонні; приливні; місячні ритми. Екологічні: ритми биття серця; ритми тиску; ритми артеріального тиску. добові;

Слайд 8

Біологічні ритми людини емоційний фізичний інтелектуальний

Слайд 9

Максимальна активність людини в її добовому ритмі Печінка-з 1 до 3 годин ночі; Легені- з 3 до 5 годин ночі; Товста кишка- з 5 до 7 години ранку; Шлунок- з 7 до 9 години ранку; Селезінка і підшлункова залоза- з 9 до 11 години ранку; Серце- з 11 до 13 годин дня; Тонка кишка- з 13 до 15 годин дня; Сечовий міхур- з 15 до 17 годин дня; Жовчний міхур-з 23 до 1 години ночі. Нирки- з 17 до 19 години вечора; Органи кровообігу, статеві органи-з 19 до 21 години вечора; Органи теплоутворення-з 21 до 23 години вечора;

Слайд 10

Групи людей жайворонки сови голуби

Слайд 11

максимальна працездатність ввечері (вночі); легко пристосовуються до зміни режимів; не бояться труднощів і емоційних переживань; належать до екстравертів; стресостійкість; легко ставляться до успіхів і невдач. Характерні ознаки "сови"

Слайд 12

«Сови» - люди, у яких спостерігається відставання фази сну. У них відзначається період коливань циркадних ритмів більше, ніж 24 години, або так званий синдром відставленою фази сну. Вони воліють лягати спати пізніше 23-24 годин, але зате їм важче вставати в ранні ранкові години.

Слайд 13

«Совами» були такі великі люди, як Лев Толстой, А.П. Чехов.

Слайд 14

Характерні ознаки «жайворонка»: максимальна працездатність вранці; слідування загальноприйнятим нормам; Неконфліктність; любов до спокою; невпевненість у собі; наявність психологічних проблем.

Слайд 15

«Жайворонки» - люди, у яких циркадний ритм зсувається вперед, тобто мають синдром випереджаючої фази сну. . У них період коливання цілодобовий ритм менше 24 годин. Вони рано хочуть спати, швидко засинають і дуже рано встають в одні і ті ж ранкові години. Найкраще їм працюється вранці на «свіжу голову», а до кінця дня їх працездатність знижується.

Слайд 16

Видатні «жайворонки» Оноре де Бальзак, Дмитро Менделєєв.

Слайд 17

Характерні ознаки «голубів»: біоритми і показники знаходяться між показниками «жайворонків» і «сов»; пік активності фізіологічних функцій припадає на денні години.

Слайд 18

«Голуби» - люди денного типу. Їх циркадний ритм найбільш пристосований до звичайної зміні дня і ночі. Період їх найкращою розумової та фізичної активності відзначається з 10 до 18 годин. Вони краще адаптовані до зміни світла і темряви. Але навіть у них при переїздах на великі відстані зі зміною часових поясів і нічній роботі спостерігається збій власних біологічних годин.

Слайд 19

Добова ритміка працездатності людини

Слайд 20

Благо ритмічного життя: Зазвичай, коли людина узгоджує режим дня зі своїми біоритмами, рівень її фізичної і розумової працездатності значно вище. Біологічні ритми є основою раціонального розпорядку дня, так як висока працездатність, хороше самопочуття можуть бути досягнуті лише в тому випадку, якщо ритм життя відповідає властивому організму ритму фізіологічних функцій.

Слайд 21

Слайд 22

Внаслідок неузгодженості біоритмів виникають «хвороби біоритмів». Їх причини: невідповідність режиму розумової та фізичної активності потребам організму; часті перебудови організму, пов'язані з інтенсивними міграціями людей. Для тих, хто часто міняє часові пояси, характерно захворювання - десинхроноз - типова хвороба цивілізації кінця XX - початку XXI ст.; алкоголь: після прийому великої дози біоритми вос-станавливаются тільки на третю добу.

Слайд 23

На жаль, життя сучасної людини таке, що порушення біологічних ритмів для нього практично неминучі, оскільки режим трудового дня часто не збігається з індивідуальними потребами, а відрядження вимагають частих переїздів. Порушення біологічних ритмів викликає неврози, дратівливість, призводить до глибоких розладів фізіологічних процесів. Одним з основних їх проявів є постійне відчуття втоми.

Слайд 24

Слайд 25

Рекомендації з профілактики втоми і перевтоми

Слайд 26

для профілактики перевтоми і під час відпочинку усуньте або зменшите вплив шкідливих дратівливих факторів середовища проживання. У першу чергу - знизьте рівень шуму , яскравість світла;     найкращим відпочинком служить перемикання на інший вид діяльності , чергування розумових навантажень з фізичними вправами. Відпочинок , що складається з чергування різних видів діяльності , називається активним відпочинком. Він більш ефективний , ніж пасивний , що здійснюється в умовах повного спокою. Так , працівники розумової праці, які мають регулярну фізичне навантаження , живуть у середньому на 10 років більше тих , хто веде сидячий спосіб життя;

Слайд 27

Обов'язковий відпочинок після занять у школі, необхідні перерви під час виконання домашніх завдань. Неприпустимо працювати без перерви на обід, не використовувати для повноцінного відпочинку вихідні дні. Регулярно відпочивайте!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія