Бджілка - трудівниця
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Бджілка - трудівниця Вчитель Ірпінської СЗШ I-III ст. художнього профілю №1 ім. А.С.Макаренка – Хоменко Тамара Михайлівна
Цілий день вона літає, І з квіточок нектар збирає. Буде в місті й на селі Мед солодкий на столі.
Існує близько 20 тисяч бджіл. Їх можна виявити на всіх континентах, окрім Антарктиди. Бджоли пристосувалися харчуватися нектаром і пилком, використовуючи нектар як джерело енергії, а пилок для отримання білків та інших поживних речовин.
- Як бджілка збирає пилок із квіточки? Вона перелітає з квіточки на квіточку, і хоч така маленька, а працює без відпочинку. -Навіщо їй це треба, як ви гадаєте? - Дізнаємось про це з вірша.
Бджілка Майя Бджілка Майя навесні По саду літала. З яблуневих квіточок Нам медок збирала. У ліщиновий лісок Жу-жу-жу летіла, І на гілочку куща Відпочити сіла.. Наша Майя зібрала мед з усіх-усюдів: З поля, з лісу, з бережка — на здоров'я людям. Трудівниця замала, Та все носить, носить, Меду стільки нам дала — На всю зиму досить!
У народі кажуть: Бджола працює не для себе, а для людей. Мала бджілка, але й та працює. Бджола летить, де мед пахтить. Бджола маленька, та мед солоденький. Добру людину бджола не кусає. Буде бджола на квітці — буде яблуко на столі.
Бджоли не тільки великі працівники, але й гарні помічники людям. Тому бджіл необхідно берегти. Придивіться до польоту бджіл — вони низько кружляють над квітами, наче маленькі літаки, і важко опускаються на пелюстки в пошуку нектару. Які гарні та працьовиті комахи!
Народні прикмети Ранній виліт бджіл — на ранню весну. Якщо бджоли рано вилітають з вулика — теплий день буде. Якщо влітку мало дощів, буде багато меду.
Народні порівняння Будь здорова, як риба гожа, весела, як весна, робоча, як бджола, багата, як земля свята. Гудуть, як бджоли у вулику. Раді люди літу, як бджоли цвіту.
Недаремно бджола здавна вважалася символом працелюбства, старанності та пильності. Життя цієї комахи справжній подвиг. Вони мусять працювати все своє недовге життя (від 40 до 200 днів). Бджоли ніколи не сплять, навіть узимку, бо якщо вони не будуть рухатися, то помруть від переохолодження.
Загалом у світі близько 2000 видів бджіл, і тільки 4 види з них виробляють мед. Для виготовлення 100 грамів меду бджола збирає нектар із мільйона квітів. «Вантажна» медом бджола летить зі швидкістю 32 км/год., «порожня» — 64 км/год.
Мовою танцю. Бігаючи колами або вісімками й у різному темпі, хитаючи черевцем, бджола пові домляє іншим, де вона знайшла корм і чи багато його там. Як вони спілкуються ?
У бджілок є вороги. Це птахи — бджолоїдки та сорокопуди, міль, метелик «мертва голова», оси, які крадуть мед, та ще різні хвороби, від яких бджілки гинуть. Але комахи можуть захищатися від них. Вони мають жало з отрутою. Одна бджілка своєю отрутою може вбити мишу. А багато бджілок можуть вбити велику тварину.
А ось еластична, як гума, людська шкіра не від пускає зазубрене вістря. Намагаючись його витяг ти, бджола залишає в шкірі не тільки жало, а й час тинку черевця. Після такої травми комаха гине. Жало бджоли розраховане природою на тварин, шкіра яких покрита хітином (органічна речовина, що утворює зовнішній твердий покрив). Проткнувши хітин жалом, бджола легко виймає його назад.
Дуже цікаво, що бджіл можна використовувати для перевірки багажу туристів або іншого вантажу на предмет вибухових і наркотичних речовин, оскільки нюх у них навіть більш тонкий, ніж у друзів людини.
Отже, за свою історію існування маленька комаха дала стільки «золотистого сонця», зберегла й збереже ще здоров'я, сили, навіть життя людей, що заслуговує на їхню вдячність, увагу й турботу про себе.
Схожі презентації
Категорії