Біографія Олени Пчілки
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Хто така Олена Пчілка? Поетеса, автор прозових та драматичних творів, перекладач, науковець, фольклорист і етнограф, публіцист, видавець, активна громадська діячка. Вродлива жінка, ніжна й мудра матір, яка виховала геніальну Лесю Українку, виплекала її талант.
Д.Донцов залишив такі спогади про Олену Пчілку : “…Пара проникливих суворих очей, з-під трохи насуплених брів, висунуте наперед, виразно окреслене, підборіддя, високе просте чоло, твердо закроєні уста…” Юрій Сірий дещо доповнив цей образ : “При розмові лице похилої віком Олени Пчілки здавалось молодим, а темно-сині зі сталевим відтінком очі світились ясним промінням”.
Знайомі Олени Пчілки відзначали, що вона була надзвичайно привабливою жінкою. А дружина Івана Франка, схвильована її гостинністю та доброзичливістю, назвала першу найкращою жінкою у світі.
Виховання дітей Як талановитий педагог, вона виховувала в дітях любов до рідної мови, пісні, природи. Не визнавала звичайну школу, і, виробивши власну систему навчання, дала дочкам та синам перше уявлення про світову культуру. Усім своїм дітям ( а їх було шестеро – Михайло, Лариса(Леся), Ольга, Оксана, Микола, Ізидора) Косачі дарували тепло й турботу, дали гарну освіту й виховання і молили Бога про їхнє щастя. Олена Пчілка була вимогливою, але справедливою. Вона привчала своїх дітей до ощадливості і в часі, і в коштах.
Найбільшим виховним чинником для дітей був приклад матері – її невсипуща працьовитість, патріотизм, ерудиція, її здатність на самопожертву заради громадського добра, її принциповість.
Псевдонім “Олена Пчілка – псевдонім, що мама придбала собі, як була ще зовсім молода. Тоді молоде подружжя ( наші батьки) жили в Звягелі на Волині, там часом Ольгу звуть Олена, а що мама дуже захопилася збиранням етнографічного матеріалу (вишивки, тканини), то батько наш казав, що вона як тая пчілка працює. Та й все життя мама любила пчіл – ці комахи подобались їй, як символ невсипущої праці для загалу. Мама, де жила довгий час, то заводила пасіку, хоча б 3-4 вулики, то не задля якоїсь там вигоди, просто їй подобалось спостерігати тую доцільну метушню комашок і сам буколічний вигляд вуликів” (Ізидора Косач).
Досягнення Створила осередок літературного і театрального руху на Волині. Організувала першу українську бібліотеку, поставила декілька українських спектаклів у Луцьку. Збирала вишивки та народні пісні. Олена Пчілка мала композиторські здібності, дописала музику до народних слів “Без тебе, Олесю”, які стали народним романсом. Виявляла неабиякі нахили до малювання, що передалися й Лесі (зберігся олійний волинський пейзаж її роботи).
Її дім у Колодяжному став своєрідними волинськими Афінами: тут збирався цвіт української інтелігенції.
Схожі презентації
Категорії