ЮАР
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Презентація з теми: «Країни Африки». «ПАР». Вчителя географії ЗОШ І-ІІ ступенів. с. Новогригорівка Володарського району Донецької області Ілюхіної Н.Л.
Тема уроку: ПАР Тема уроку: ПАР Мета: вивчити особливості, ЕГП, Населення, господарство ПАР. Виявити двоїстий характер економіки ПАР і її роль у світовому господарстві. Дидактичний матеріал: економічна карта Африки, атлас, презентація
Південно-Африканська Республіка Візитна картка. S=1.2 млн км2 Населення: 41.5 млн чоловік ВВП - 135млрд дол. на душу населення - 3095 дол. Входить у Співдружність Націй.
Історичне минуле Розташована на крайньому півдні континенту Південно-Африканська Республіка до 1961р. називалася Південно-Африканським Союзом і входила до складу Британської співдружності на правах домініону. У країні зі складним расовим і етнічним складом населення довгі роки тривала політика "роздільного розвитку" різних расових груп - політика апартеїду, що фактично зводилася до гноблення білими меншостями людей з темним кольором шкіри. Положення змінилося після прийняття конституції 1993 і 1996 р. і перших загальних виборів, на яких переміг довго боровшийся за права більшості Африканських національних прогресів (АНП).
Географічне положення ПАР перебуває на півдні Африки, граничить із республіками Намібією, Зімбабве, Мозамбік, королівством Свазіленд. На північному сході усередині території ПАР розташований своєрідний анклав - королівство Лесото. ПАР обмивається Атлантичним і Індійським океанами.
Природні особливості ПАР Природні особливості країни визначаються декількома факторами: особливостями рельєфу, що у цілому є гірським на сході й півдні й платообразним в іншій частині країни; особливостями клімату, що будучи в основній частині країни субтропічним (що є наслідком широти), сильно диференційований (від вологих субтропіків на південно-сході до напівпустель і пустель у ряді внутрішніх і західних районів).
При цьому на характер клімату сильно впливають теплий Мозамбіцький плин на сході й холодне Бенгельске - на заході. Механізм впливу цих плинів на клімат добре відомий географам. Зміни температур і особливо зволоження в різних районах ПАР приводять до більших контрастів у рослинному покриві. Гірський південно-схід вкрит вологими субтропічними лісами, крайній південний захід (райони мису Доброї Надії) - средиземноморской рослинністю (сухі субтропіки), внутрішні ж і західні райони, а так само північ країни - це субтропічні й тропічні (на крайній півночі) степу й рідколісся, пустелі й напівпустелі.
Заповідники Для охорони фауни в ПАР створені національні парки й заповідники. У цей час у країні нараховують близько 300 провінційних заповідників, деякі з яких уже відзначили столітній ювілей. У країні 16 національних парків і одне заповідне озеро.
Національний парк Крюгера Всесвітньо відомий Національний парк імені Крюгера, у якому відвідувачі туристи можуть зустріти буйволів, слонів, леопардів, левів, носорогів, яких іменують "великою п'ятіркою".
Населення країни ¾ населення ПАР доводиться на корінних жителів Африки банту, що говорять на мовах коса, зулу, зв'язку й ін. Близько 1/5 - нащадки переселенців з Європи, переважно африканські нігери й англійці, що запекло воювали між собою в ході англо-бурської війни на рубежі 19-20 століть. Інші - це мулати й інші метиси, які в ПАР іменуються "кольоровими", або клерингами, а так само численні вихідці з Індостана. Інші етнічні групи порівняно невеликі.
Природні ресурси ПАР посідає перше місце в закордонному світі по запасах і видобутку золота(Au), магнієвих(Mg), хромових(Cr), марганцевих(Mn), ванадієвих(Va), металів платинової групи; одне з перших місць по алмазах, урановим концентратам, азбесту, сурмі й ін.
Гірничодобувна й обробна промисловість Гірничодобувна промисловість ПАР дає близько 1/5 ВВП, однак 2/3 вартості експорту. Прицьому мінеральна сировина експортується більш ніж в 80 країн миру. Найважливішим районом горнодобувної промисловості є Витватерсрант, де добувають золото й уран; алмази в районах Кимберли. "Д Бирс" - найбільший транснаціональний концерн, що володіє видобутком алмазів у ПАР, контролює алмазний ринок миру.
Обробна промисловість На частку обробної промисловості ПАР доводиться біля 1/4 валового внутрішнього продукту: більше, ніж на частку будь-якого іншого сектора господарства. У ній зайнято більше 1/10 економічно активного населення. Переважає легка промисловість, але великий вага металургії, металообробки, машинобудування, значна хімічна промисловість, виробництво будматеріалів. В останні десятиліття темпи росту цих галузей були досить високими. З'явилися й галузі високої технології - воєнна промисловість, виробництво ядерних реакторів - "білі слони" індустрії ПАР. Частка сільського господарства й гірничодобувної промисловості знизилася з 30% (1960) до 14% (1996).
Сільське господарство Товарний сектор сільського господарства ПАР дає велика кількість експортної продукції - вовни, фруктів, цукру; однак у цілому потреби країни в продовольством за рахунок внутрішнього виробництва не забезпечуються, і ПАР його ввозить.
У країні представлене як зрошуване, так і головним чином, неполивне землеробство. У європейських господарствах найважливіша зернова культура - кукурудза, в африканських - сорго. На південно-сході в провінціях Східної Кейп і Квазулу-Наталь, розташованих у колишній історичній області Наталь, вирощують цукровий очерет. Важливу роль у сільськогосподарському виробництві грають пшениця, картопля, арахіс, фрукти. Серед африканських країн ПАР посідає перше місце по видобутку морської риби.
Транспорт По африканських масштабах ПАР володіє розвитою транспортною мережею - залізні й автомобільні дороги, перші трубопроводи.
Двоїстий характер Економіка ПАР носить двоїстий характер. Поряд з рисами, типовими для розвинених країн (більша частка найманої робочої сили, значний по чисельності робітничий клас, відносно висока вага в господарстві обробної промисловості й ін.), для ПАР характерні деякі риси, властивим країнам, що розвиваються: економічна й технічна відсталість сільського господарства корінного населення, низький рівень життя робітників із числа корінних жителів, великий вплив в економіці іноземного капіталу, більша залежність господарства від зовнішнього ринку та ін.
Парадокси Африки По діючій конституції ПАР розділена на 9 провінцій - Західний Кейп (Кейптаун), Східний Кейп (Бишо), Північний Кейп (Кимберли), Вільна держава (Блумфонтейн), Квазулу-Наталь, Північно-Західна провінція (Мабата), Готенг (Йоганнесбург), Мпумаланга (Нелетпрейт), Північна провінція (Питерсбург).
Причому в одній з них (Квазулу-Наталь) передбачена монархічна форма правління - провінційна монархія усередині республіки! Цікава й інша конституційна деталь: Преторія в провінції Готенг є адміністративною столицею держави, Кейптаун - законодавчою столицею, Блум-Фонтейн (вільна держава або Вільна провінція, де колись розташовувалося Жовтогарячу вільну державу - спадщина Англо-Бурської війни).
Схожі презентації
Категорії