X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Топаз

Завантажити презентацію

Топаз

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Топаз мінерал класу силікатів.

Слайд 2

Етимологія За словами римського натураліста Плінія Стар-шого, назва «Топаз» походить з острова Топазос (імовірно, острів Сент-Джон), який знаходиться в Червоному морі. Фактично там то-пазу не було, але видобували олівін, який довгий час плутали з то-пазом. Інше пояснення присвоює назву санскритському слову tapas, що означає "вогонь" або "світло". В укр. наук. літературі Т. вперше згадується в лекції “Про камені та геми” Ф.Прокоповича (Києво-Могилянська академія, 1705-1709 рр.), де він прирівнюється до хризоліту за кольором.

Слайд 3

Хімічний склад Формула: Al2 [SiO4] (F, ОН)2. Містить (%): Al2O3 — 62,0—48,2 %; SiO2 — 28,2—39,0 %; F — 13,0—20,4 %; H2O — до 2,45 %.

Слайд 4

Кристалографія Сингонія топазу ромбічна, ромбо-біпірамідальний вид симетрії. Агрегати і габітус. Топаз належить до добре кристалографічно індивідуалізованих мінералів. Звичайно він зустрічається у вигляді окремих кристалів і кристалічних груп, а також створює тичкуваті, зернисті і масивні агрегати. Кристали цього мінералу іноді досягають значних розмірів. Зовнішній вигляд кристалів призматичний. Вони або рівномірно розвинені в усіх напрямках або дещо видовжені по [001]. Звичайні форми на кристалах топаза — призми {110}, {120}, {021}, {041}, біпіраміди {111}, {223}, інколи сильно розвинений пінакоїд {011}. Кристали топаза багаті простими формами (відомо понад 140 форм).

Слайд 5

Типи кристалів мурзінський — з сильно розвинутим третім пінакоїдом; адун-чілонський — з сильно розвиненою призмою {021} і зовсім нерозвиненим третім пінакоїдом; ільменський — з більш або менш рівномірно розвиненими гранями

Слайд 6

Фізичні властивості Прозорий без кольору або забарвлений у бліді кольори — жовтий, інколи блакитний, рожевий, зелений тощо. Твердість 8, густина 3,5—3,6. Блиск скляний. Злам — раковистий. Спайність досконала по пінакоїду (001). Колір риски — білий.

Слайд 7

Діагностичні ознаки Характерними ознаками топаза є зовнішній вигляд кристалів, висока твердість, а також досконала спайність по пінакоїду (001). Розкладається фосфорною сіллю з виділенням SiO2.

Слайд 8

Утворення і родовища Топаз утворюється пневматолітовим шляхом з легких фтористих сполук, зв'язаних з інтрузіями кислих порід. У пегматитових та пневматолітових жилах він асоціює з кварцом, польовим шпатом, слюдами, каситеритом, турмаліном, флюоритом, берилом, вольфрамітом, шеєлітом. Це типовий мінерал так званих грейзенів, які являють собою змінену пневматолітово-гідротермальними процесами породу гранітного типу. Польові шпати грейзенів перетворені в кварц та слюду і звичайно містять топаз і каситерит. Відомі також утворення топаза, які виникли гідротермальним шляхом. Родовища ювелірного топазу (г.ч. в пегматитових жилах) знаходяться в Україні (на Волині), Бразилії (штат Мінас-Жерайс), РФ (Забайкалля, Урал), на о.Мадагаскар, в Пакистані, Японії. Велике промислове значення мають розсипні родовища (Україна — Волинське родов., РФ — Урал), з яких топаз видобувають разом з іншими самоцвітами.

Слайд 9

Використання Топаз — дорогоцінний камінь другого — третього класу. Застосування — як дорогоцінний камінь. Найбільш дорогими є рожеві, блакитні і темножовті топази.

Слайд 10

Топаз в Україні Його родовища в Україні належать до найвідоміших у світі. Вони поширені в Кристалічному масиві на північному сході Волині і пов'язані з пеґматитовими жилами. Українські топази переважно рожеві і блакитні з високими ювелірними якостями; вага від кількох грамів до кількох кілограмів. Унікальні кристали топазу знайдено на Володарсько-Волинському родовищі вагою 68 кг (1952) і геологами Іршанського гірничо-збагачувального комбінату — 117 кг.

Слайд 11

Різновиди В залежності від виду, властивостей, місця знахідки, особливостей складу розрізняють топази: аквамариновий (топаз зеленувато-блакитного кольору), арабський (торгова назва зеленуватого топазу), білий (безбарвний топаз), благородний (прозорий кристал топазу ювелірної якості), богемський (1. Гірський кришталь жовтого кольору; 2. Цитрин. 3. Флюорит жовтого кольору. 4. Просмажений аметист), браганційський (безбарвний коштовний кристал топазу вагою в 1680 кар. З Португалії), бразилійський (торговельна назва золотистого різновиду топазу з Бразилії), гіацинтовий (1. Гіацинт. 2. Торговельна назва оранжево-червоного циркону), гіньйозький (коричнево-червоний цитрин з Гіньйози, Іспанія), горючий (топаз, який при термічному руйнуванні набуває рожевого кольору), димчастий (кварц димчастий), жовтий (торговельна назва жовтого просмаженого америсту), західний (цитрин),

Слайд 12

Виконав студент групи ГФ-2 Микитюк Андрій

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Географія