X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Коралові рифи

Завантажити презентацію

Коралові рифи

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Коралові рифи Підготувала Студентка ІІІ курсу 3 групи Дідура Руслана

Слайд 2

Коралові рифи - вапняні геологічні структури, утворені колоніальними кораловими поліпами (переважно мадрепорових коралами) і деякими видами водоростей, які вміють витягати вапно з морської води ("біогермов").

Слайд 3

Утворюються на мілководді в тропічних морях. Загальна площа коралових рифів у світі перевищує 27млн км  

Слайд 4

Розташовуються в основному в Тихому і Індійському океанах. 

Слайд 5

Однією з найбільш поширених і маловивчених проблем коралових рифів є їх знебарвлення. 

Слайд 6

 Пошкоджені корали виселяють зооксантелли ( симбіотичні водорості), які надають їм яскраве забарвлення. В результаті на колоніях утворюються білясті ділянки. Ці ділянки, однак, не повністю позбавлені водоростей. У деяких випадках можливе часткове відновлення або поява нових видів зооксантелл. Встановлено, однак, що знебарвлені колонії не ростуть і легше руйнуються хвильової діяльністю.

Слайд 7

З давніх пір натуралісти розрізняли три основних типи рифів: берегові, бар'єрні і атоли. Береговий риф розташовується безпосередньо біля берега, одним краєм примикаючи до нього. Бар'єрний теж тягнеться уздовж берегової лінії, але між ним і берегом залишається досить глибока протока. Найзагадковішим виглядає атол - посеред океану, часто далеко від будь-яких берегів височіє риф майже правильної кільцеподібної форми з мілководною лагуною всередині.

Слайд 8

Атоловий риф

Слайд 9

Береговий риф

Слайд 10

Бар'єрний риф

Слайд 11

Часто гребінь такого рифу піднімається над поверхнею моря, утворюючи низький і вузький острів-кільце з мізерною рослинністю. Надводна його частина складається з коралового піску - дрібних уламків скелетів коралів, а сама верхня частина острова покрита тонким шаром грунту. 

Слайд 12

Більшість ріфоутворюючих видів не живуть там, де температура води хоча б іноді опускається нижче 20°С. Правда, корали Аравійського і Червоного морів пристосувалися переживати короткочасні зниження температури до 16° С, але нижче за цю позначку гинуть і вони. Відоме лише одне виключення - холодноводний корал лофохелія, який утворює великі рифи на шельфі Норвегії, причому на граничній для коралів глибині - майже 200 метрів. Але лофохелія ніколи не зустрічається в теплих морях, утворюючи як би паралельний тропічним ріфам світ. Однак і підйоми температури понад 29°С корали переносять погано - вони хворіють і, якщо перегрів виявляється занадто довгим або регулярним, гинуть.

Слайд 13

Настільки ж чутливі корали по відношенню до солоності води: найбільше їм підходить нормальна океанічна солоність - близько 3,5%. Перевищення цієї величини поліпи ще можуть витримати (червономорскі види постійно живуть у воді солоністю 3,8-4%), але будь-яке, навіть саме короткочасне опріснення тягне за собою їх негайну загибель.

Слайд 14

На здоровому рифі коралові поліпи найчастіше пофарбовані в зелений або зеленувато-жовтий колір. Цього забарвлення їм додають одноклітинні водорості зооксантели, що у великих кількостях живуть прямо всередині тканин прозорого поліпа. Вони виконують роль свого роду «молочної худоби», продукуючи в надлишку цукор й інші органічні речовини, які поглинаються клітинами поліпа. Деякі корали (альціонієві) настільки покладаються на своїх квартирантів, що взагалі розучилися харчуватися самостійно - не реагують на звичну для поліпів їжу (мікроскопічних планктонних тварин), а при тривалому перебуванні в темряві, де неможливий фотосинтез, гинуть. 

Слайд 15

Однак для більшості рифоутворюючих видів їжа, що надходить від зооксантел, - лише підживлення. Набагато важливіше для них те, що водорості в достатку виробляють кисень і поглинають продукти азотистого обміну.

Слайд 16

Причому те й інше відбувається прямо по всьому тілу поліпа, позбавляючи його від усіляких турбот про органи дихання, виділення і транспорту речовин. Більшість мадрепористих коралів можуть жити і без зооксантел, але тільки у вигляді окремих колоній, без утворення рифів, в яких безліч поліпів миттєво поглинула б весь кисень і отруїла б себе продуктами власного метаболізму. 

Слайд 17

У тропічній частині Світового океану, взагалі-то бідної біогенними елементами (азотом, фосфором, калієм і т. д.), співдружність поліпів і водоростей виявилася певним фільтром, який відціджує дорогоцінні речовини з навколишніх вод і замикає їх подальший оббіг всередині рифу. Це перетворює риф на квітучий оазис в океанській пустелі - біологічна продуктивність квадратного метра рифів в 100 разів більше, ніж в навколишніх водах, і в 4-8 разів більше, ніж у морях помірної зони. Не дивно, що в цих райських підводних садах знаходиться місце не тільки їх творцям, але і тисячам і десяткам тисяч видів найрізноманітніших морських істот: риб, ракоподібних, молюсків, губок, кільчастих хробаків, голкошкірих.

Слайд 18

 За різноманітністю видів, які його населяють, кораловий риф може зрівнятися тільки з дощовим тропічним лісом, серед водних екосистем він не має суперників. Справа не стільки у високій продуктивності рифу, скільки в його складній структурі, що створює можливості для існування безлічі екологічних ніш. Риф надає і рясну їжу, і численні притулки від хижаків, виступаючи як би морським дитячим садком -тут розмножуються і проводять більшу частину свого личинкового розвитку багато мешканців відкритого моря - риби, головоногі молюски та ракоподібні.

Слайд 19

Близько третини коралових рифів світу вже згублено. При існуючій тенденції деякі рифи будуть знищені до 2030 року.

Слайд 20

На жаль, зараз коралові рифи переживають не найкращі часи - з самих різних районів світу приходять повідомлення про їх знебарвлення, руйнуванні і загибель. Особливо важкі втрати понесли корали Карибського моря і Мексиканської затоки (причому рифи поблизу узбережжя континентального постраждали більше ніж острівні).

Слайд 21

Великі території загибелі коралів зафіксовані в Індійському океані, відзначені руйнування на атолах Океанії та Великому бар'єрному рифі. Більш-менш благополучними залишаються, мабуть, лише рифи Червоного моря, але це не змінює загальної тенденції.

Слайд 22

Конкретні причини можуть бути різними - хвороби (останнім часом на постраждалих рифах виявлено більше десятка раніше невідомих хвороб коралів), розростання водоростей, що перешкоджають заселенню загиблих ділянок личинками коралів, порушення зв'язків в екосистемі рифів у результаті надмірного вилову окремих видів і забруднення океану

Слайд 23

Вказується і загальна причина - горезвісне глобальне потепління, через яке температура води в тропіках все частіше і частіше перевалює за фатальну відмітку 29°С. (Втім, великі масиви знебарвлені коралів виявлені на 30-метровій глибині, де температура води не перевищує 23 ° С і не схильна до коливань). 

Слайд 24

У багатьох країнах розгорнулися дослідження причин масової загибелі коралів, а в деяких (США, Австралії, Саудівській Аравії) вже розпочаті роботи по штучному вирощуванню коралових колоній.

Слайд 25

Дякую за увагу

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Географія