Радіо волни
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Радіохвилі – це електромагнітні коливання, що розповсюджуються в просторі із швидкістю світла (300 000 км/сек). До речі світло також відноситься до електромагнітних хвиль, що і визначає їх вельми схожі властивості (віддзеркалення, заломлення, загасання і т.п.). Радіохвилі переносять через простір енергію, що випромінюється генератором електромагнітних коливань. А утворюються вони при зміні електричного поля, наприклад, коли через провідник проходить змінний електричний струм або коли через простір проскакують іскри, тобто ряд швидко наступних один за одним імпульсів струму.
Електромагнітне випромінювання характеризується частотою, довжиною хвилі і потужністю переносної енергії. Частота електромагнітних хвиль показує, скільки разів в секунду змінюється у випромінювачі напрям електричного струму і, отже, скільки разів в секунду змінюється в кожній точці простору величина електричного і магнітного полів. Вимірюється частота в герцах (Гц) – одиницях названих ім'ям великого німецького ученого Генріха Рудольфа Герца. 1 Гц – це одне коливання в секунду, 1 мегагерц (Мгц) – мільйон коливань в секунду.
Розповсюдження радіохвиль Найпростіший випадок — це розповсюдження радіо хвилі у вільному просторі. Вже на невеликій відстані від радіопередавача його можна вважати крапкою. А якщо так, то фронт радіохвилі можна вважати сферичним. Якщо ми проведемо в думках декілька сфер, що оточують радіопередавач, то ясно, що за відсутності поглинання енергія, що проходить через сфери, залишатиметься незмінною. Ну, а поверхня сфери пропорційна квадрату радіусу. Означає, інтенсивність хвилі, тобто енергія, що доводиться на одиницю площі в одиницю часу, падатиме у міру видалення від джерела обернено пропорційно до квадрата відстані.
Звичайно, це важливе правило застосовно в тому випадку, якщо не вжиті спеціальні заходи для того, щоб створити вузьконаправлений потік радіохвиль. Існують різні технічні прийоми для створення направлених радіопроменів. Один із способів рішення цієї задачі полягає у використанні правильних грат антен. Антени повинні бути розташовані так, щоб послані ними хвилі відправлялися в потрібному напрямі "горб до горба”. Для цієї ж мети використовуються дзеркала різної форми. Радіохвилі, мандрівні в космосі, відхилятимуться від прямолінійного напряму — відображатися, розсіватися, заломлюватися — в тому випадку, якщо на їх шляху зустрінуться перешкоди, сумірні з довжиною хвилі і навіть дещо менші.
Найбільший інтерес представляє для нас поведінка хвиль, що йдуть близько із земної поверхні. У кожному окремому випадки картина може бути вельми своєрідною, залежно від того, яка довжина хвилі. Кардинальну роль грають електричні властивості землі і атмосфери. Якщо поверхня здатна проводити струм, то вона "не відпускає” від себе радіохвилі. Електричні силові лінії електромагнітного поля підходить до металу (ширше — до будь-якого провідника) під прямим кутом
Схожі презентації
Категорії