“ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ В ГАЗАХ. ПЛАЗМА”.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКА З ФІЗИКИ “ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ В ГАЗАХ. ПЛАЗМА”. ВИКЛАДАЧ ФІЗИКИ ЯСЮЧЕНЯ ЛЮДМИЛА ІВАНІВНА
ТЕМА: ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ В ГАЗАХ. ПЛАЗМА МЕТА УРОКУ: вивчити природу струму в газах; розглянути різні типи і види газових розрядів; дати уявлення про плазму і її властивості; формувати науковий світогляд учнів; розвивати організаторські, інтелектуальні і комунікативні уміння; виховувати свідоме відношення до навчання, відчуття відповідальності; виховувати навички колективної учбової діяльності.
Лекція з використанням електронних засобів навчання Самостійна і групова діяльність учнів Захист індивідуальних проектів Презентація групових проектів
ДЕМОНСТРАЦІЇ (У ВІРТУАЛЬНІЙ ЛАБОРАТОРІЇ) Іонізація газів. Несамостійний розряд. Тліючий розряд. Іскровий розряд. Коронний розряд. Дуговий розряд. Кінофрагмент «Плазма».
УСТАТКУВАННЯ: Комп'ютери і мультімедійний проектор; електронний підручник «Фізика –10»; комп'ютерна програма «Конструктор уроку»; учбова література і теки з матеріалами індивідуальної групової учбової діяльності учнів. ПЛАКАТИ ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ УЧБОВОГО КАБІНЕТУ (назва уроку, епіграф, мета, основні питання теми, відповіді до тесту «Конструктор»)
Знання тільки тоді знання коли воно придбане зусиллями своєї думки, а не пам'яттю. Л.М. Толстой
СТРУКТУРА УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА ІІ. ВСТУП ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ V. ПІДСУМКИ УРОКУ VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА Об'єднання учнів в групи. Розподіл робочих місць і учбових матеріалів.
ІІ. ВСТУП Мотивація до навчання. Повідомлення теми, постановка мети і завдань уроку. Актуалізація опорних знань.
Створення «експертних» груп і організація їх діяльності. Самостійна робота учнів з електронним підручником в «експертних групах» (складання опорних конспектів). Робота учнів в первинних групах (обмін інформацією, вивченою в «експертних» групах).
Захист міні - проектів “Фізики і лірики” Электрические светы Мы- электрические светы Над шумной уличной толпой Ей наши рдяные приветы, И ей наш отсвет голубой! Качаясь на стеблях высоких, Горя в предверьях синема, И искрясь из витрин глубоких, Мы – дрожь, мы – блеск, Мы – жизнь сама! В. Брюсов. ЗАВДАННЯ № 1 1.Про який вид розряду йде мова у вірші В.Брюсова «Електричні свєти»? 2.Дати коротку характеристику цього розряду. Успокоение Гроза прошла. Ещё курясь, Лежал высокий дуб, Перунами сражённый. И сизый дым С ветвей его бежал По зелени Грозою освежённый… Ф. Тютчев ЗАВДАННЯ № 2 1. Яке фізичне явище описане в строчках Ф. Тютчева «Заспокоєння»? 2. Охарактеризувати це явище.
Капитаны Там волны с блесками и всплесками, Не прекращаемого танца, И там летит скачками резкими Корабль летучего голландца. Ни риф, ни мель ему не встреться. Но, знак печали и несчастий, - Огни святого Эльма светятся, Усеяв борт его и снасти. Н. Гумилёв ЗАВДАННЯ № 3 1. Який розряд описує М. Гумільов у вірші «Капітани»? 2. Опишіть цей розряд. Хвала человеку Змея, жалившего жадно С неба выступы дубов, Изловил ты беспощадно, Неустанный зверолов. И, шипя под хрупким шаром, И в стекле согнут в дугу, Он теперь, покорный чарам, Светит хитрому врагу. В. Брюсов ЗАВДАННЯ № 4 1. Про яке явище природи ви дізнаєтеся в образі змія з вірша В. Брюсова. «Хвала людини»? 2. Опишіть це явище.
Індивідуальний міні –проект «Блискавка та її види» Представляємо презентацію, яку підготовив учень групи №102 Чепижний Ян професія: “Муляр, електрозварник”
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Заповнення таблиці – конструктору «Види газових розрядів і їх застосування».
ТРЕНУВАЛЬНИЙ ТЕСТ “ КОНСТРУКТОР” ВИДИ САМОСТІЙНОГО ГАЗОВОГО РОЗРЯДУ І ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ Темний катодний простір «позитивний» стовп, що світиться (колір залежить від роду газу) При низькому тиску (від 0,1 до 50 мм рт. ст.) і напрузі в сотні вольт у в газо-розрядних трубках У рекламних вогнях, в лампах денного світла; для катодного розпилювання металів При нормальному і високому тиску і дуже високій напрузі між двома електродами. Переривиста іскра або тонкий розгалужений шнур голубуватого коль-ору, що яскраво світиться.Супроводжується тріском. У природі – блискавка (від 1,5 х108 до 1,5 х 109В). У техніці для обробки металів мето-дом електричної ерозії, для запалення в ДВЗ. При атмосферному тиску в дуже неодно-рідних електричних полях навколозагострених предметів і при високій напрузі. Нагадує корону – пензлики, що світяться, конуси навколо загострених предметів (вогні святого Ельма). Поблизу проводів висо-ковольтних ліній елект-ропередач; на вістрях предметів (щоглах кораблів, шпилях башт, вершинах дерев).Особ- ливо, високо в горах. Для зварки і різання металів; у дугових плавильних електро-печах; як могутнє джерело світла в прожекторах і т.п. Безперервна дуга, що сліпуче світиться, між двома електродами (небезпечно для зору). При нормальному атмосферному тиску між двома електро-дами, що зближують, і при напрузі в десят-ки вольт. Види розряду Умови виникнення Зовнішній вигляд Приклади прояву в природі і техніці Тліючий розряд Іскровий розряд Коронний розряд Дуговий розряд
Тест для самоперевірки з вибором відповіді. «Електричний струм в газах. Плазма». 1. Які носії електричного заряду створюють струм в газах? А – електрони і позитивні іони; Б – позитивні і негативні іони; В – позитивні і негативні іони, електрони. 2. Який мінімальний заряд носіїв струму в газах? А – е; Б – 2е; В – 3е. 3. Як залежить опір газів від температури? А – з підвищенням температури збільшується; Б – з підвищенням температури зменшується; В – від температури не залежить. 4. Чи виконується закон Ома для струму в газах? А – виконується; Б – не виконується; В – виконується частково. 5. Яка з вольт - амперних характеристик відповідає газовому розряду? І І І А- Б- В- О U О U О U
6. Завдяки якому явищу починається самостійний розряд в газі? А – іонізації атомів газу під час зіткнення з електронами; Б – дії зовнішнього іонізатора; В – вибиванню електронів з катода під час бомбардування його позитивними іонами. 7. За якої умови відбувається ударна іонізація атомів газу? А – кінетична енергія електронів перевищує роботу іонізації нейтральних атомів: mv²/2 > Aі; Б – кінетична енергія електронів менше енергії іонізації атомів: mv²/2 < Aі; В – при зіткненні нейтральних атомів один з одним. 8. Що є плазма? А – позитивно іонізований газ; Б – негативно іонізований газ; В – іонізований газ, в якому сума позитивних зарядів рівна сумі негативних. 9. Як змінюється опір плазми при зростанні ступеня її іонізації? А – збільшується; Б – зменшується; В – не змінюється. 10. Чим відрізняється плазма від звичайного газу? А – нічим не відрізняється; Б – залежністю від електричних і магнітних полів; В – ступенем іонізації.
V. ПІДСУМКИ УРОКУ ЛИСТ CАМООЦІНЮВАННЯ № п/п Види учбової діяльності Максимальна кількість балів Самооцінка учнів 1. Метод «Мікрофон» 1 2. Конкурс «Фізики и лірики» 2 3. Презентації проєктів 3 4. Питання до кіно фрагменту «Плазма» 1 5. Таблиця «Конструктор» 2 6. Тест для самоперевірки 3 7. Оцінка за урок 12
ДУГОВИЙ ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ В ГАЗАХ ПРИРОДА СТРУМУ В ГАЗАХ ЕЛЕКТРОННО - ІОННА ВИДИ ГАЗОВИХ РОЗРЯДІВ НЕСАМОСТІЙНИЙ САМОСТІЙНИЙ ТЛІЮЧИЙ ІСКРОВИЙ КОРОННИЙ П Л А З М А Додаток № 6 ВИСОКОТЕМПЕРАТУРНА ІОНІЗОВАНИЙ ГАЗ НИЗЬКОТЕМПЕРАТУРНА (РОЗРЯДНА)
Дебріфінг Як мені здається, нам вдалося… На мою думку потрібно… Особливо цікавим було… Більш за все мене здивувало… Мені не сподобалось, що… А що ж було головним?..
Опрацювати по опорному конспекту матеріал уроку. Скласти опорний конспект «Поняття про плазму». Повторити основні формули теми «Електричний струм в різних середовищах». Творче завдання (за бажанням). Підготувати повідомлення на тему «Застосування газових розрядів в техніці». VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Схожі презентації
Категорії