Характеристика 3 типів статури
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Статура людини – сукупність пропорцій і специфіки будови частин тіла, а також особливості розвитку його тканин: м’язової, кісткової і жирової. Всі ці параметри визначаються ще в період внутрішньоутробного розвитку, і подальша зміна людини підкоряється даній генетичній програмі. Дослідники виділяють таке поняття, як соматотип. Це не тільки власне конституційні особливості статури людини, але і варіант подальшого його зміни під дією зовнішніх факторів. Соматотип визначається в результаті різних вимірів тіла. Він характеризується певними параметрами обміну речовин, схильністю до деяких захворювань і особливостями психіки.
Пропорції тіла – один з важливих показників стану фізичного здоров’я людей. Звичайно, кожна людина унікальна, але за час численних досліджень та вимірювань вчені визначили середні параметри, на які прийнято орієнтуватися. При помітною диспропорції частин тіла людини можна говорити про наявність ростових порушень. Вони можуть бути викликані відхиленнями в нормальному функціонуванні ендокринної системи, хромосомними порушеннями. У відповідності з пропорціями виділяють наступні типи статури людини, анатомія яких різна:
Мезоморфний тип. До нього відносять людей, чиї пропорції близькі за значенням до середнім параметрами. При цьому враховуються стать, вік і деякі інші особливості. Пропорції і типи статури людини
Брахиморфний тип. У людей переважають поперечні розміри, добре розвинена мускулатура, вони не дуже високого зросту. Серце розташоване поперечно завдяки високо стоячої діафрагми. Легкі коротші і широкі, петлі тонкої кишки розташовані переважно горизонтально.
Доліхоформний тип. Люди відрізняються переважанням поздовжніх розмірів, мають відносно більш довгі кінцівки, слабо розвинені м'язи і тонкий прошарок підшкірного жиру, вузькі кістки. Діафрагма у них розташована нижче, тому легкі довшими, а серце розташоване майже вертикально.
Крім взаємозв’язку типу статури й фізичного здоров’я людини деякі дослідники відзначали вплив конституції і на психіку індивіда. Серед них можна виділити німецького вченого Е. Кречмера, який класифікував 3 типи людей по статурі...
Атлетик. Така людина має добре розвинену мускулатуру, він зазвичай високого або середнього зросту. У атлетика широкі плечі і вузькі стегна. Кречмер вважав, що такі люди відповідальні, є хорошими організаторами. Вони завжди завершують розпочату справу, не люблять довгих міркувань і тяганини. Можуть стати хорошими керівниками, виробничими працівниками.
Астенік. Ці люди високого зросту, при цьому через свою худорлявість здаються ще вище, ніж вони є насправді. Мають довгі кінцівки, плоску грудну клітку, бліде витягнуте обличчя, довгий ніс. Для астеніків, на думку Кречмера, основний тип поведінки – мислитель. Це люди розумової праці з добре розвиненою уявою. Вони люблять фантазувати, багато читають, але не можуть добре організовувати свою діяльність.
Пікнік. Люди такого типу мають невисокий зріст, міцна статура зі схильністю до ожиріння. У них невелике широке обличчя, коротка і товста шия. Люди такого типу товариські, добре знаходять спільну мову з колегами, друзями, родичами. Читати не люблять. Всю необхідну їм інформацію краще отримувати з спілкування з іншими людьми.
Одним з основоположників соматотипування був професор У. Шелдон. Ще в 1940 р. він припустив, що оцінювати потрібно не статура людини в цілому, а його окремі компоненти. Їх поєднання і буде визначати той чи інший соматотип, який, на думку Шелдона, залишається незмінним протягом усього життя. Вчений запропонував оцінювати компоненти за бальною системою в межах від 1 до 7 (мінімальна і максимальна вираженість відповідно). Робити це повинен підготовлений фахівець. Шелдон визначив три компонента: ектоморфний, ендоморфний, мезоморфний.
Ектоморф - худорляві, високого зросту, мають невелику кількість підшкірного жиру. Мускулатура розвинена погано. Частини тіла трохи витягнуті, особливо це проявляється у будові обличчя, грудної клітки. Людина з эктоморфным статурою має довгі щодо свого тулуба руки і ноги. Чим більш яскраво виражена ектоморфна ознака в людини, тим менша ймовірність, що під впливом будь-яких чинників у нього з’явиться зайва вага.
Мезоморф - переважають кістки і м’язи. Підшкірної жирової клітковини небагато. Мускулатура добре розвинена, особливо в області кінцівок. Така людина має широку грудну клітку і плечі.
Ендоморф - головна особливість статури эндоморфного типу – перевага профільних розмірів різних його частин над поперечними. У таких людей велика кількість жиру під шкірою, частина якого зосереджується в області плечей і стегон. Руки і ноги мляві, мають слабо розвинену мускулатуру. Живіт великий, круглої форми. На відміну від людей, мають ектоморфний або мезоморфний типи статури людини, індивід з яскраво-вираженими эндоморфними ознаками дуже схильний до ожиріння.
Існує багато класифікацій, в основі яких лежить статуру людини. Типи та характеристика конституційних особливостей при цьому схожі між собою. У медицині, наприклад, прийнято орієнтуватися на наступну класифікацію: Нормостенічний тип. До нього відносять людей з пропорційним тілом, відповідністю у розвитку кісткової і м’язової систем. Астенічний тип. Такі люди мають струнке високе тіло. Їх грудна клітка переважає над розмірами живота, а кінцівки довші, якщо порівняти їх з тулубом. М’язи у людей астенічного типу розвинені погано. Гіперстенічний тип. Такі люди відрізняються від нормостеників меншим ростом, щільним статурою і переважанням поперечних розмірів над поздовжніми.
Схожі презентації
Категорії