X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Лускокрилі

Завантажити презентацію

Лускокрилі

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Будова черепашки (мушлі) черевоногих та двостулкових молюсків

Слайд 2

Лабораторна робота №8 „Порівняння та визначення черепашок молюсків”. Мета роботи : навчитися визначати молюсків за їх черепашками. Завдання познайомитися з особливостями будови черепашок черевоногих та двостулкових молюсків; продовжити формування вмінь обгрунтовувати, порівнювати, аналізувати, публічно виступати. Матеріал й устаткування колекція черепашок черевоногих та двостулкових молюсків, лупа, лінійка, карточки для визначення молюсків. Пояснення. Черепашки молюсків

Слайд 3

Молюски – безхребетні тварини з м’яким несегментованим тілом, яке в багатьох випадках захищене черепашкою.

Слайд 4

Вони освоїли практично всі місця існування – морські та прісні водойми, суходіл. Переважно молюски вільноживучі організми, але зустрічаються і паразитичні форми.

Слайд 5

Більшість молюсків повільно повзає чи веде прикріплений образ життя, але деякі види можуть швидко плавати. Серед молюсків є невеликі види, які не перебільшують декілька сантиметрів, але є й великі за розмірами (наприклад, тридакна може досягати в довжину до 1,5метрів). Подивіться, будь ласка, відео, на якому можна побачити, як виглядає тридакна.

Слайд 6

Відомо біля 130 тис. видів молюсків, на Україні зустрічається біля 800. Серед них є рослиноїдні, хижаки, види-фільтратори та ін. Пропоную вам подивитися відео про молюсків – мешканців моря. Залозисті клітини мантії в більшості молюсків виділяють назовні захисну черепашку. Зовні черепашка вкрита тонким шаром роговидної органічної речовини (білок конхолін). Основна маса черепашки складається з вуглекислого кальцію, який утворює середній та внутрішній шари. Середній шар – фарфороподібний – утворений пластинками з вуглекислого кальцію, які розташовані перпендикулярно до поверхні черепашки. Внутрішній перламутровий шар утворений розташованими в декілька шарів вапняними пластинками, між якими лежать шари органічної речовини. В цих структурах відбувається переломлення променів, внаслідок чого перламутр блищіть та переливається різними кольорами.

Слайд 7

Ріст черепашки молюска йде наростаючими кільцями, подібно до рослин, і по кільцям можливо порахувати вік молюска. Кожне кільце на черепашці свідчить про рік життя молюска, а товщина кільця залежить від температури води.

Слайд 8

В будові черепашки черевоногих молюсків виділяють завиток, який утворений верхніми оборотами черепашки, устя – останній оборот. Верхня частина закінчується верхівкою. Стінки внутрішньої поверхні оборотів черепашки, які зрослися, утворюють центровий стовпчик. В деяких черепашок верхня частина утворює плече, яке може бути круглої, кутової чи пологої форми. В верхній частині може бути присутня пришовна площадка. Найбільш широка середня частина називається периферією. Краї устя називаються зовнішньою та внутрішньою губою, біля внутрішньої губи може бути пупок – заглиблення, через яке видно черевну частину першого обороту черепашки. Устя в більшості видів прикрито кришечкою, яка має конічну чи округлу форму. А в деяких видів у вигляді коми. Більшість черепашок закручено вправо. Якщо подивитись на черепашку з боку устя, то в правозакручених воно розташовано з правого боку, в лівозакручених – з лівого. Забарвлення може бути однотонним, плямистим, смугастим чи складним, візерунчатим.

Слайд 9

Завдання№1 Замалюйте і опишіть черепашку черевоногого молюска.

Слайд 10

Двостулкові молюски –двобічносиметричні , тіло їх знаходиться в черепашці, яка складається з лівої (верхньої) та правої (нижньої) стулки. Більш-менш випуклий бугорок на верхній частині спинної поверхні стулки називається верхівкою. В рівносторонніх черепашок вона знаходиться посередині, в нерівносторонніх зміщена. В ряду видів ( гребінці) по боках верхівки є пласкі трикутникові вирости, які називають вушками. Стулки з’єднані еластичним ліга ментом, який розташований на спинній поверхні позаду верхівки. Замок черепашки, який є в більшості молюсків цього класу, представлений зубами та виїмками. Деякі двостулкові молюски мають черепашку зі стулками, які відрізняються за розмірами, формою чи забарвленням. Більшість двостулкових молюсків має овальну чи трикутникоподібну форму. Загальне забарвлення переважно однотонне, плямисте, з різноманітними лініями. Тонкі чи широкі радіальні лінії називають променями, концентричні – смугами. Вони можуть бути хвилястими, з розгалуженнями, створювати візерунки.

Слайд 11

В головоногих молюсків черепашка редукована або представляє собою конічну трубку, пряму чи зігнуту. Розповсюдженими мешканцями прибережної зони є мідії, які мають клиновидну черепашку з темним забарвленням. В річках, озерах легко знайти перлівниць, які мають велику черепашку з пластинчатими боковими зубцями. Кардіуми живуть в Чорному, Каспійському, Аральському та Балтійському морях. До морських двостулкових молюсків відносяться донакси, маленькі, округло-трикутної форми, два види яких мешкають в Чорному морі. Типовими представниками пісчаного грунту, в який вони звичайно закопуються, є живці, які мають тонкостінні, вузькі витягнуті черепашки. Біля прісних водойм часто зустрічається равлик чагарниковий, в якого спірально закручена черепашка різних відтінків.

Слайд 12

Завдання 2 1. Ознайомтесь з особливостями будови черепашок черевоногих та двостулкових молюсків. 2. Розгляньте молюсків (живі екземпляри чи запропоновані малюнки або колекцію черепашок).

Слайд 13

Черепашки молюсків.1- перлівниця,2- кардіуми, 3- мідія, 4- котушка, 5- равлик чагарниковий, 6- морський гребінець, 7- зебрина.

Слайд 14

Черепашки молюсків. 1- живець, 2- живородок, 3- донакс, 4- бітум, 5- верша.

Слайд 15

Завдання 3 Заповнити таблицю : « Зовнішня будова мушлі молюска» П/П Назва Опис , характеристика

Слайд 16

Домашнє завдання Опрацювати параграф

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Біологія