X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Епістаз

Завантажити презентацію

Епістаз

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Епістаз – тип взаємодії двох неалельних генів

Слайд 2

Що таке епістаз? Тип взаємодії генів, за якого ген однієї алельної пари пригнічує дію гена іншої пари, називається епістазом. “Епі” – зверху, “стасіс” – стояння. Ген, що пригнічує фенотипічні прояви іншого, називається епістатичним; ген, чия активність пригнічена, називається гіпостатичним.

Слайд 3

Епістаз = домінування? Епістаз і домінування ні в якому разі непотрібно плутати: за домінування взаємодіють алельні гени, і домінантний ген пригнічує рецесивний; за епістазу один структурний ген, навіть, розташований на іншій хромосомі, пригнічує дію іншого. Такий ген називається супресором.

Слайд 4

Який буває епістаз? Епістаз буває двох типів: домінантний, коли домінантний алель одного гена пригнічує прояв іншого гена; рецесивний, коли рецесивний алель пригнічує прояв іншого гена.

Слайд 5

Із історії епістазу Явище епістазу було відкрите в ході аналізу успадкування забарвлення коней: відомо, що чорне забарвлення шерсті визначає домінантний алель (В), а руде – рецесивний алель (в). Інший ген (С) контролює нормальний розвиток і пігментацію шерсті. Наявність домінантного алеля (С) зумовлює в коней раннє посивіння шерсті й сіру масть, тоді як наявність рецесивного алеля (с) не викликає раннього посивіння.

Слайд 6

Із історії епістазу Наявність хоча б одного домінантного алеля (С) у гомозигот і гетерозигот веде до того, що масть коней через ранню сивину завжди буде сірою, незалежно від того, яким за алелями гена (В) вона мала бути: чорною чи рудою. У даному випадку має місце домінантний епістаз.

Слайд 7

Бомбейський фенотип Бомбейський феномен – епістатична дія рецесивного гена – відхилення від стандартного успадкування груп крові: від шлюбу жінки з І групою крові – 00 і чоловіка з ІІ групою - АА, народилася дитина із ІV групою - АВ, що неможливо із погляду генетики. Чи правду говорила жінка, що її чоловік є дійсно батьком дитини?

Слайд 8

Бомбейський фенотип У ході дослідження виявилося, що жінка успадкувала від матері ген В, а від батька – ген 0, тобто генетично була власницею ІІІ групи крові. Однак її еритроцити не мали будь-яких аглютиногенів, як це властиво людям із І групою. З’ясувалося, що в генотипі жінки присутній особливий ген Х, що перебуває в рецесивному гомозиготному стані (хх).

Слайд 9

Бомбейський фенотип Саме тому ген В був пригнічений рецесивним геном (х), який виступив супресором щодо гена В у гомозиготному стані (хх). Дитина народилася гетерозиготною - Хх за цим геном, і тому пригнічений ген В проявив свою дію, визначивши ІV групу її крові, як і повинно бути при схрещуванні особин ІІ і ІІІ груп крові.

Слайд 10

Домінантний епістаз При домінантному епістазі геном-пригнічувачем є домінантний ген. У випадку дигібридного схрещування, розщеплення у другому поколінні буде: - по фенотипу 13 : 3; - по генотипу 12 : 3 : 1

Слайд 11

Успадкування забарвлення у свиней демонструє домінантний епістаз. При схрещуванні чорних і білих свиней з різних порід в F1 з'являються білі нащадки. Їх схрещування між собою призводить до появи білих (12/16), чорних (3/16) і червоних (1/16) поросят. Домінантний епістаз

Слайд 12

Всі білі поросята мають мінімум один домінантний ген-пригнічувач. Чорні поросята гомозиготні за рецесивним алелем. Червоні поросята позбавлені домінантного гена-пригнічувача і домінантного гена, що визначає чорне забарвлення. Домінантний епістаз

Слайд 13

Задача на епістаз У вівса забарвлення зерна визначається двома парами незчеплених між собою генів. А - чорне забарвлення, ген-пригнічувач а – біле забарвлення В - сіре забарвлення в – біле забарвлення При схрещуванні чорнозерного вівса у потомстві виявилось розщеплення на 12 чорнозерних, 3 сірозерних та 1 з білим зерном. Визначити генотипи особин, які схрещуються та їхнього потомства.

Слайд 14

Розв’язання Розщеплення 12 : 3 : 1 характерне для домінантного епістазу при схрещуванні дигетерозиготних форм: P AaBb x AaBb чорн. чорн. Гамети АВ Ab AB Ab aB ab aB ab ?

Слайд 15

F1 Решітка Пеннета Гамети АВ Ab aB ab AB AABB AABb AaBB AaBb Ab AABb AAbb AaBb Aabb aB AaBB AaBb aaBB aaBb ab AaBb Aabb aaBb aabb

Слайд 16

Рецесивний епістаз Геном-пригнічувачем є рецесивний ген. У випадку схрещування дигібридів, при рецесивному епістазі, розщеплення в другому поколінні спостерігається у відношенні 9 : 3 : 4.

Слайд 17

Епістаз і закони Менделя Епістаз виражається у відхиленні від розщеплення, очікуваного при дигетерозиготному успадкуванні, проте порушення законів Менделя в цьому випадку немає, так як розподіл алелей взаємодіючих генів повністю відповідає закону незалежного комбінування.

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Біологія