X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Черв'як дощовий звичайний

Завантажити презентацію

Черв'як дощовий звичайний

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Черв'як дощовий звичайний

Слайд 2

Звичайний дощовий черв'як має величезне значення для підвищення родючості ґрунту, а також е важливою складовою частиною раціону багатьох птахів і ссавців.

Слайд 3

Клас - Олігохети     Родина - Люмбрициди     Рід/Вид - Lumbricus terrestris     Основні дані:  РОЗМІРИ  Довжина: зазвичай до 30 см, іноді більше.  РОЗМНОЖЕННЯ   Статеве дозрівання: з 6-18 місяців.  Шлюбний період: вологі, теплі літні ночі.  Кількість яєць: 20 у коконі.  Інкубаційний період: 1-5 місяців. 

Слайд 4

СПОСІБ ЖИТТЯ  Звички: одинаки; у холодні або сухі дні нерухомо лежать у землі.  Їжа: земля, що містить залишки органічних речовин, іноді дрібна падаль.  Тривалість життя: у неволі до 6 років.  СПОРІДНЕНІ ВИДИ  До родини справжніх дощових черв'яків належить близько 300 видів. Найближчими їхніми родичами є п'явки та морські багатощетинкові черв'яки.  Звичайний дощовий черв'як прогризає свій шлях крізь землю. Завдяки діяльності дощових черв'яків за мільйони років утворився родючий шар грунту. У дощову погоду цих тварин можна побачити на поверхні землі, проте зловити черв'яка нелегко, оскільки завдяки розвиненій мускулатурі він миттєво зникає під землею. 

Слайд 5

РОЗМНОЖЕННЯ    Кожен дощовий черв'як має у тілі чоловічі і жіночі статеві органи, тобто є гермафродитом. Проте для розмноження черв'якові потрібно знайти іншу особину, з якою він обмінюється генетичним матеріалом, оскільки запліднити сам себе черв'як не в змозі. Спаровування черв'яків відбувається вночі на поверхні землі, у вологу погоду, наприклад, після дощу. Приваблені феромонами, вони лежать, притиснувшись одне до одного так, що передня частина одного притиснута до заднього кінця іншого. Дощові черв'яки вкриті слизовою оболонкою, під якою відбувається обмін сперматозоїдами. Відокремившись одне від одного, дощові черв'яки забирають частину оболонки, яка поступово стає все щільнішою, а потім повільно зісковзує з тіла до переднього кінця, де відбувається запліднення.     Коли оболонка зісковзує з тіла черв'яка, вона міцно замикається на обох кінцях і утворюється щільний кокон, в якому може міститися до 20-25 яєць. 3 кокона дуже рідко вилуплюється більше, ніж один дощовий черв'як. 

Слайд 6

ВОРОГИ    У будь-який час дня на газоні або на поляні можна побачити шпака або чорного та співочого дроздів, які, схиливши голову, прислухаються, чи немає десь неподалік під землею черв'яка. Проте спійманий дощовий черв'як може оборонятися. Щетини на його тілі й могутні кільцеві та поздовжні м'язи допомагають дощовому черв'якові утримуватися в землі. Особливо великим та сильним дощовим черв'якам інколи вдається вирватися з дзьоба птаха.     Іноді у дзьобі птаха залишається тільки шматок дощового черв'яка. Якщо це задня частина тіла черв'яка, то тварина зазвичай виживає, а втрачену частину тіла відрощує. Звичайні черв'яки стають здобиччю їжаків, борсуків, лисиць та навіть вовків. Проте їх основним ворогом є кріт, який також живе під землею. 

Слайд 7

СПОСІБ ЖИТТЯ    Більшу частину життя дощовий черв'як проводить під землею. Він риє мережу підземних коридорів, які можуть сягати глибини 2-3 м. Тіло дощового черв'яка складається з сегментів. Під шкірою знаходяться два шари м'язів. Одні тягнуться уздовж внутрішньої сторони тіла, а інші охоплюють тіло черв'яка кільцями. Під час руху м'язи витягують тіло або стискують і потовщують його.     Дощовий черв'як, напружуючи кільцеві м'язи в передній частині тіла, рухається вперед. Хвиля скорочень м'язів проходить далі через тіло, щоб присунулася задня його частина. Потім приходить черга подовжніх м'язів, які й притягують задню частину тіла. У цей час передній кінець знову тягнеться вперед. Завдяки слизу, що виділяється, дощовий черв'як може рухатися у дуже твердому грунті. Сонячне світло становить для дощових черв'яків серйозну небезпеку, оскільки вони вкриті тільки тонким шаром шкіри. Черв'яки не захищені від дії ультрафіолетового випромінювання, тому на поверхні з'являються лише в дощову погоду. Дуже часто вони виходять назовні в дощові ночі, щоб зібрати на землі шматочки соломи, паперу, пір'я, листя й затягнути їх у нірку. 

Слайд 8

ЇЖА    Найбільше дощові черв'яки люблять землю під газонами - там в 1 кубічному метрі грунту може жити приблизно 500 черв'яків. Результатом їхньої діяльності є сухий, добре провітрюваний грунт. Такий грунт багатий на залишки рослин, що розкладаються. Велика концентрація дощових черв'яків у землі - це гарантія її врожайності. Дощові черв'яки живуть у нейтральних та лужних грунтах. В кислій землі, наприклад, поряд з торф'яниками, їх мало. Дощові черв'яки харчуються також на поверхні землі. У лісі вони збирають листя, втягують його у свої підземні коридори й там поїдають.    

Слайд 9

ЯК РОЗМНОЖУЮТЬСЯ ДОЩОВІ ЧЕРВ'ЯКИ    Парування: дощові черв'яки - гермафродити. Вони знаходять одне одного за запахом й, сполучені слизовою оболонкою, обмінюються сперматозоїдами на поверхні землі.     Поява слизової оболонки: слиз виділяється з поясочка - світлої, потовщеної частини на передньому кінці тіла, куди відкриваються численні залози. Із слизу, що виділяється, утворюється слизова оболонка.     Запліднення: слизова оболонка пересувається по тілу й збирає яйцеклітини і сперматозоїди.     Слизова оболонка: через голову зісковзує з тіла черв'яка.     Кокон: слизовий контейнер, що містить до 20 яєць, закривається і утворює кокон, який в змозі витримати навіть екстремально несприятливі умови. Найчастіше з нього вилуплюється тільки один дощовий черв'як. 

Слайд 10

МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ  Дощові черв'яки зустрічаються у всьому світі. Звичайні дощові черв'яки живуть у всій Європі та Азії, скрізь, де вони знаходять належні ґрунтові і кліматичні умови.  ЗБЕРЕЖЕННЯ  Деякі садівники знищують дощових черв'яків, щоб позбавитися від слідів їхньої діяльності. Цим вони завдають шкоди всій екосистемі.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія