X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Словник ― це книга книг

Завантажити презентацію

Словник ― це книга книг

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Виконала викладач української мови та літератури МПМЛ Паніотова Людмила Михайлівна Словник ― це книга книг

Слайд 2

Дві справи особливо важкі : це — писати словник і граматику. Готфрид Герман.

Слайд 3

Книга – неперіодичне друковане видання у вигляді переплетених аркушів з певним текстом; засіб масової, наукової та технічної інформації

Слайд 4

Вузелкове письмо Кожний вузлик був певного кольору.Чорний ― означав смерть; білий ― срібло або мир; червоний ― війна, небезпека; жовтий ― золото, багатство; зелений ― хліб . Якщо вузол був не пофарбований, він означав число: прості вузли – десятки, подвійні – сотні, потрійн – тисячі. Щоб прочитати таке повідомлення, треба було звертати увагу на найдрібніші деталі.

Слайд 5

Глиняні книги

Слайд 6

Глиняні книги В давньому світі надзвичайно поширеним було виготовлення книг із глиняних табличок.

Слайд 7

Виготовлялися таблички в давньому світі в Месопотамії. На вологій м’якій глиняній дошці писці тригранною паличкою робили клиноподібні знаки, після чого дощечки обпалювалися. Під час розкопок Ниневії ― столиці Ассирії― була знайдена ціла бібліотека, що складалася із десятків тисяч глиняних табличок. Належала вона царю Ашшурбаніпалу. Кожна табличка мала розмір зошита 32 х 22 сантиметри , а товщину – 2,5 сантиметри. Одна книга складалася з десятків табличок й зберігалась дерев’яних ящиках. Вік глиняних табличок ― 4―5 тисяч років.

Слайд 8

Папірусні сувої

Слайд 9

Папірус ― це рослина, росла на берегу річки Ніл у Давньому Єгипті. Декілька тисяч років тому давні єгиптяни навчилися виготовляти з нього тоненький блідо – коричневий матеріал, на якому писали дерев’яними паличками чорними чорнилами або фарбами. .

Слайд 10

З серцевини рослини робили довгу стрічку, до країв якої кріпили реєчки й звивали стрічку в сувій.

Слайд 11

Пергаментні кодекси

Слайд 12

У папіруса з’явився суперник ― пергамент. Сувої почали витіснятися книгами з шкіри. В єгипетському місті Александрії була чудова бібліотека, що налічувала більше мільйона папірусних сувоїв. Але в неї з’явилася суперниця ― бібліотека міста Пергама. Єгипетський фараон заборонив вивіз папіруса в Азію. В Пергамі знайшли заміну: матеріал для виготовлення книжок почали виготовляти з овечої шкіри. Місто Пергам надовго став світовою майстернею пергаменту.

Слайд 13

Берестяні грамоти

Слайд 14

Ще один матеріал для письма, який використовували наші предки ― слов’яни. На бересті писали не тільки записки, а й книги.

Слайд 15

Російський письменник ХVІ століття Йосип Волоцький писав: «В обітелі блаженого Сергія й самі книги не на хартіях (на пергаменті) писали, але й на бересті»

Слайд 16

літописи

Слайд 17

Літописи Київської Русі Літопис Нестора був написаний в другій половині ХІ- на початку Х ст., має назву «Повість минулих літ» Радзівіловський літопис малюнки в «Повісті минулих літ»

Слайд 18

Літописи Київської Русі Перша сторінка «Повісті минулих літ» із Лаврентьєвського літопису XIV століття. Лаврентьєвський літопис - пергаментний рукопис, у складі якого є копія літописного зведення 1305 року. Текст починаеться з «Повісти минулих літ» й доведений до початку XIV ст.  

Слайд 19

Козацькі літописи ПЕРША СТОРІНКА ЛІТОПИСУ САМОВИДЦЯ ТИТУЛЬНИЙ АРКУШ РУКОПИСУ ТВОРУ С.ВЕЛИЧКА. 1720 РІК

Слайд 20

Літопис Григорія Грабянки

Слайд 21

Перші друковані книги

Слайд 22

Іоган Гутенберг Європейське книгодрукування розпочалося в Німеччині в XV ст. У місті Майнці, в типографії Іогана Ґутенберга біля 1450 року виходить перша європейська друкована на книга — 42-х рядкова Біблія Ґутенберга. Іоган Ґутенберг

Слайд 23

Іван Федоров та його книги АПОСТОЛ - перша друкована книга на Україні. Виданий у лютому 1574 Іваном Федоровим у Львові.

Слайд 24

Львівського «Апостола» було виготовлено близько 1000 примірників, з яких до сьогодні в різних книгосховищах світу збереглося тільки 85.

Слайд 25

Другим видатним львівським виданням Івана Федоровича був «Буквар» – перший в  Україні друкований посібник для навчання. Ця невелика книжка складається з 45 аркушів (90 сторінок), оздоблена заставками, кінцівками й гербами Львова та її автора, Івана Федоровича. Обидві книги надруковані на якісному білому папері місцевого виробництва.

Слайд 26

перші українські словники

Слайд 27

«Лексикон славеноросский, альбо імен толкование», який уклав Памво Беринда (Київ 1627). «Лексис сиръчъ речения въкратцъ събраны и из словенскаго языка на простый рускій діялекть истолкованы» Лаврентія Зизанія, виданий у Вільно 1596 року.

Слайд 28

Титульна сторінка «Лексикону...» Сторінка «Лексикону...» Памви Беринди. Київ, Памви Беринди Лаврська друкарня, 1627.

Слайд 29

«Лексис…» Лаврентія Зизанія ― перший український друкований словник

Слайд 30

«Словарь української мови» Борис Грінченко

Слайд 31

Сучасні друковані словники

Слайд 32

Електронні словники Електронне видання «Словники України» – 3.1 призначене для надання користувачам лексикогра- фічної інформації про слова української мови. Ця система складається з п`яти словникових підсистем-модулів – словозміни, транскрипції, синонімії, антонімії та фразеології.

Слайд 33

Словники on-line «

Слайд 34

Словники on-line «

Слайд 35

Словники on-line «

Слайд 36

Словники on-line «

Слайд 37

Словники on-line «

Слайд 38

Словники on-line «

Слайд 39

Словники on-line «

Слайд 40

Словники on-line «

Слайд 41

Адреси on-line словників

Слайд 42

Словник− це всесвіт в алфавітному порядку! Якщо добре подумати, то словник − це книга книг. Він включає в себе всі інші книги, треба лише вийняти їх з неї… Анатоль Франс

Слайд 43

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Різне