X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Екскурс в минуле - в світ касових апаратів

Завантажити презентацію

Екскурс в минуле - в світ касових апаратів

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Касові апарати – з чого все починалось? Державний навчальний заклад “Димитровський професійний гірничий ліцей” Майстер в/н І категорії Клімова Тетяна Василівна

Слайд 2

Слайд 3

Слайд 4

У 1879 році патент на перший контрольно-касовий апарат був виданий людині на ім’я Джеймс Рітті. Він був торговцем і власником кафе в Дейтоне (США). Приводом для створення першого касового апарату стали постійні крадіжки працівників його кафе. Природньо, Джеймсу здалося дивним те, що його кафе майже не приносить прибутку не дивлячись на те, що в ньому постійно буває багато відвідувачів. Сама ідея створення касового апарату (ККМ) виникла, коли Джеймс Рітті, знаходячись на кораблі, випадково зайшов в машинне відділяння і побачив там механізм, який виробляв автоматичний відлік оборотів двигуна. Джеймс вмить уявив собі механізм, який би міг запам'ятовувати кожну покупку в його кафе. І після повернення додому йому вдалося досить швидко зібрати такий касовий апарат. Перша модель такого апарату відмічала всі торгові операції на спеціальному диску, проте майже відразу був придуманий і індикатор, який давав можливість продавцю і покупцю бачити, яка підкарбовується ціна на той або інший товар, що придбавався. Таким чином, обслуга кафе позбавлялася шансів незаконно привласнювати виручку. Через деякий час заповзятливий Рітті придумав пристосування, яке фіксувало кожну торгову операцію на папері. Дякуючи цьому господар закладу міг порівнювати кількість зроблених покупок з тим, що відбито на папері. Про перший касовий апарат дізналися багато бізнесменів, і тоді Джеймс Рітті став напрацьовувати їх у великій кількості, але пізніше продав це виробництво Джону Паттерсону за тисячу доларів. Він удосконалив цей касовий апарат, поставивши в ньому дзвоник, що дзвенів при відкритті грошового ящика, а також пристрій, здатний друкувати чеки. У 1884 році цей винахідник став засновником компанії National Cash Register Company. Саме під брендом цієї компанії і був випущений перший в світі касовий апарат з механікою. Який став популярним у всьому світі. У Росії перші касові апарати з'явилися з-за кордону. Ще до революції вони стали частиною інтер'єру дорогих ресторанів. І як частина дизайну мали вельми витончену форму, були оброблені сріблом, майстерним різьбленням, інкрустацією і позолотою. Деяким майстрам радянських сервісів по ремонту ККМ (конрольно-касових машин) ще вдалося побачити ці антикварні пристрої. Найцікавіше, що вони ще діяли. Так у ресторанах радянського часу можна було побачити касові апарати «Национал». Цей громіздкий пристрій було оброблено сріблом, довіряли його тільки найдосвідченішим майстрам.

Слайд 5

Після війни каси починають активно використовувати в радянській торгівлі. Правда, вироблялися вони тільки поки що на Заході. У великих магазинах можна було зустріти каси «HUGEN», «ZEKURA», «SWEDA», «NATIONAL». Перші радянські касові апарати стали з'являтися в 50-60 роках, але значного поширення вони не набули, оскільки їх надійність залишала бажати кращого. Проте на початку 80-х років у цьому питанні відбувається практично революція. По радянських магазинах починає тріумфальний рух «Ока» - нова радянська ККМ, яка поступово витісняючи зарубіжні аналоги. Проте, «Ока» не була повністю радянською розробкою. Прототипом цього був пристрій куплений у шведів і модернізований під потреби радянської торгівлі. Зокрема, було прибрано низку лічильників, які були не актуальні для планової економіки. Потім виробництвом цієї ККМ зайнявся Рязанський завод рахунково-аналітичних машин. Перший електронний касовий апарат був створений в Курську, називався він «Искра 302» і важив близько 50 кг. Це стало причиною того, що в торгівлі він не знайшов застосування, де, як і раніше, фаворитом залишалася проста і надійна «Ока». Втім, незабаром з'явилися нові розробки, і на зміну «Оке» прийшло нове покоління електронних каонрольно-касових пристроїв «Ока-400» і «Ока-500». Із розширенням торгівлі в 90-х роках радянські заводи не могли задовольнити попит на касові апарати, тому в СРСР стали завозити імпортні пристрої. Оскільки такі апарати мали абсолютно різні характеристики, то продаж ККМ потребувала жорсткішого регулювання. Таким чином з 1993 року, після ухвалення Закону РФ №5215-1 «Про застосування ККМ при здійсненні грошових розрахунків з населенням», у виробництві і використанні ККМ стали приділяти увагу двом напрямам: обліку грошових коштів і захисту прав споживача. В Україні регламентоване використання касових апаратів також починається з 1993 року. У цей час стали з’являтися і українські виробники касових апаратів. Першим документом, що зобов’язував використовувати контрольно-касові апарати, був Декрет Кабінету Міністрів України від 08.04.93 №32-93 «Про застосування контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Згодом виявилося, що для ефективного застосування контрольно-касових апаратів слід удосконалити і розширити відповідну законодавчу базу. Так, замість Декрету набрав чинності Закон України від 06.07.95 N265/95-ВР «Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Цей Закон у подальшому було викладено у новій редакції від 01.06.00 N 1776-III, і він вже мав назву «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Ця редакція Закону зі змінами та доповненнями діє і на сьогодні.

Слайд 6

Отже, час рухається уперед дуже швидко, а з ним розвиваються технології, зокрема, і з виробництва касових апаратів. І зараз ми можемо спостерігати, як стримко розвивається ця сфера. Розвиток комп’ютерної техніки зумовив появу та поширення новітніх інформаційних технологій. Касові апарати від примітивних механізмів для зручного ведення обліку грошових коштів перетворилися у сучасні електронні контрольно-касові апарати, електронні контрольно-касові реєстратори, комп'ютерно-касові системи, електронні таксометри, автомати з продажу товарів (послуг) тощо. Візьмемо, наприклад, реєстратор розрахункових операцій з Bluetooth, який є інноваційним рішенням в автоматизації процесу виїзної торгівлі та виїзного сервісу. Він допомогає узаконити процеси готівкових розрахунків для Інтернет-магазинів, FMCG-компаній (fast moving consumer goods), виїзних та виносних торгових точок. Гадаймо, наші попередники навіть не мріяли про такі «зручності» у веденні бізнесу. Підсумовуючи, можна зробити висновок, що безперечно позитивними тенденціями є те, що ринок касових апаратів у нашій державі розвивається безупинно, бо автоматизація бізнес-процесів постійно залишається актуальною проблемою. Оскільки автоматизація виробничих процесів дозволяє бачити найбільш повну «картину» функціонування бізнесу, це у свою чергу є один із важелів у створенні умов для покращення взаємовідносин суб’єктів підприємництва з податковою службою.

Слайд 7

Первый кассовый аппарат Предприниматели всех времен и народов постоянно ломают головы, думая о том, как предотвратить воровство персонала. Джеймс Ритти- владелец Салуна в Штате Огайо, изобрел первый кассовый аппарат в 1879 году, который мешал служащим воровать выручку, следующий владелец добавил рулон бумаги, с этого момента началась история современных кассовых аппаратов.

Слайд 8

В 1878 году Ритти отправился на пароходе в Европу. На борту его внимание привлек прибор, отсчитывающий каждый оборот двигательного вала. Ритти решил, что можно использовать принцип этого механизма для создания аппарата, который мог бы точно подсчитать количество денежных операций у него в баре. Вернувшись в Америку, ресторатор рассказал о своем открытии Джону Ритти и попросил его сконструировать машину для учета выручки, запатентованную 4 ноября 1879 года. Джеймс Ритти

Слайд 9

Ранние кассовые аппараты Ритти имели два ряда клавиш, каждая клавиша отвечала за определенный номинал монет от пяти центов до одного доллара. При нажатии клавиши вращался внутренний вал. В результате стало возможно контролировать общие продажи за день. Сумма каждой индивидуальной продажи отображалась на циферблате, похожем на циферблат часов. Одна стрелка показывала центы, а другая стрелка – доллары. Поскольку машина хранила информацию о ежедневном общем выторге, любые хищения стали очевидными. Более поздняя модель устройства сохранила циферблат и в ней появился к тому же функция нанесения информации с помощью иголок на рулоне бумаги. Таким образом покупатели стали получать при покупке прототипы нынешнего кассового чека. Ритти вместе с братом начали производство кассовых аппаратов. Однако, Ритти не смог развить бизнес. Поэтому он продал патент на кассовый аппарат Джону Х. Паттерсон. Паттерсон тогда владел небольшой шахтой, но он настолько впечатлился  " Неподкупной Кассой Ритти ", что он решил купить компанию Ритти.

Слайд 10

В середине XIX века ящик для наличных денег с отделениями для купюр и монет, был характерной чертой всех магазинов, продающих товары в розницу. В результате промышленной революции объем продаж постепенно увеличивался. И уже во всех областях торговли вскоре потребовался точный подсчет доходов.

Слайд 11

Будь-який вид підприємницької діяльності у будь-які часи спрямований на отримання прибутку. Однак впродовж століть торговці, особливо зайняті у сфері торгівлі, не мали змоги точно підрахувати, які ж доходи приносить їх діяльність. Для цього, перш за все, потрібно було записувати в гросбухи (бухгалтерські книги) відомості про надходження і продаж товару, та мало хто цим займався. До того ж, не завжди відомості в гросбухах були вірними, бо, продавці, клерки, прикажчики і службовці надавали власнику магазина далеко не достовірні дані. При цьому господар ніяк не міг перевірити, чи повні відомості надають йому підлеглі. Така ситуація надавала працівникам широкі можливості для зловживань та розкрадання грошей. Особливо це відносилось до великих магазинів із значним товарообігом. Проте багато грошей – багато проблем. І одна з найважливіших, яка постала, – це контроль за рухом готівкових коштів. У 1875 році першим, хто спробував автоматизувати грошові операції, був винахідник Девід Браун. Він одержав патент на «апарат для транспортування товарів, готівки і інших дрібних вантажів». Цей апарат був створений для контролю над усіма розрахунками в магазині. Система виглядала як канат, що було натягнуто під стелею через весь магазин, до якого прикріплялися корзини. Продавець, одержуючи від клієнта платню, просто відправляв гроші касиру, який таким же чином повертав здачу і чек. У крупному універмазі касир сидів у центрі «павутини», по нитках якої до нього стікалася готівка з різних відділів. Вперше система Брауна була успішно випробувана у великому меблевому магазині в Массачусетсі у 1879 році. Після цього вона стала затребуваною у всіх економічно розвинених країнах. У 1882 році власник того ж самого меблевого магазину Вільям Лемсон викупив у винахідника право на використання механізму. У тому ж році Лемсон заснував у Бостоні фірму Lamson Cash Railway Company, де спробував змінити апарат Брауна. Його «механічний кур'єр» - це були нахилені з одного боку до касира рейки, по яких переміщалися вагончики з грошима. Прослужив він багато років.

Слайд 12

Некоторые склонны считать первооткрывателем кассового аппарата Девида Брауна. Действительно его изобретение появилось раньше, а именно 13 июля 1875 года. Впервые успешно испытанная в большом мебельном магазине в Массачусетсе в 1879 году, система Брауна стала востребованной во всех экономически развитых странах. В 1882 году владелец того самого мебельного магазина Вильям Лэмсон купил у изобретателя права на использование механизма. В том же году Лэмсон основал в Бостоне фирму Lamson Cash Railway Company, в рамках которой пробовал изменить аппарат Брауна. Вильяму это удалось. Его механический курьер, представлявший собой наклоненные с одной стороны к кассиру рельсы, по которым перемещались вагончики с деньгами, успешно прослужил много лет. Другие модификации, в числе которых была модель под названием «быстрый провод» или катапульта из эластичного материала, не были востребованы. Кассовая система представляла собой веревочную карусель с подвешенными корзинками. Приняв от клиента деньги за товар, продавец отправлял их в корзинке кассиру, который возвращал назад сдачу и чек. В крупном универмаге кассир сидел в центре «паутины», по нитям которой к нему стекалась наличность из разных отделов.  Первое внедрение кассовой системы состоялось в крупнейшем мебельном магазине в Массачусетсе в 1879 году и привело к сокращению времени на проведение торговых операций, улучшению контроля за движением средств и остатками товаров на складе и увеличению объемов продаж. В итоге система Брауна стала востребованной всеми крупными магазинами США и Европы. Владелец вышеупомянутого мебельного магазина Вильям Лэмсон купил права на изобретение Дэвида Брауна и в 1882 году создал компанию Lamson Cash Railway Company. Разработки новых вариантов системы шли постоянно: в начале XX века компания представила скоростные варианты на основе пневматической трубы (которые стали прородителями пневмопочты) либо, в версии попроще, на основе катапульты из эластичного материала. Однако самый первый вариант все равно оставался наиболее востребованным. В 1884 году два изобретения «система транспортировки денег» и "Неподкупная Касса Ритти " были соединены. Вначале они прекрасно дополняли друг друга, но позже громоздкая система транспортировки была демонтирована, а в 1950 году компания Lamson Cash Railway Company прекратила выпуск своей «система транспортировки денег».

Слайд 13

В первой модели каждая торговая операция фиксировалась на диске. Позже появился специальный индикатор, позволявший и кассиру, и покупателю видеть стоимость покупки. Теперь, после того как индикатор показал сумму, которую продавец должен был положить в кассовый ящик, соблазн что-либо утаить становился значительно меньше. Ритти также придумал приспособление, фиксировавшее каждую денежную операцию на бумажном рулоне. Теперь хозяин мог сверить сумму наличных в кассе с суммой, обозначенной на рулоне, и точно узнать, сколько было сделано покупок за день. Кафе между тем, стало приносить неплохой доход не только из-за «честности» буфетчиков, но и из-за наличия необычного аппарата, который собирал толпы зевак. Впоследствии изобретение Ритти получило название «Неподкупный кассир Ритти».

Слайд 14

Произведение искусства… Вдохновленный успехом, Ритти решил заняться выпуском и продажей кассовых аппаратов. Джеймс и Джон начали собирать аппараты у себя дома. Но это было очень неудобно, поэтому братья открыли небольшую фабрику. Бизнес пошел в гору. У Ритти появилось много заказчиков, но управлять одновременно салуном и фабрикой вскоре стало сложно. И братья продали за $1000 свой завод Якобу Экерту, торговавшему фарфором и изделиями из стекла. Имя Экерта осталось в истории - именно он основал National Manufacturing Company.

Слайд 15

Процесс автоматизировался Прошло время, и кассовые аппараты стали пользоваться популярностью не только в США, но и во всем мире. Например, к 1911 г. было продано более миллиона кассовых аппаратов NCR. Процесс все больше автоматизировался, и наконец, Паттерсон совершил новый прорыв - изобрел приспособление, которое печатало чек для покупателя. Также были внедрены технологии, позволяющие заведующему складом автоматически получать сведения об общем количестве проданных товаров и даже о товарах, проданных лично каждым продавцом, каждым отделом - обо всех произведенных торговых операциях.

Слайд 16

Из музея к нам в презентацию…

Слайд 17

Словно сказочные домики…

Слайд 18

Надо же, такая техника, такая красота…

Слайд 19

И как ими управлять? Разве на них можна работать? Ими можно только любоваться…

Слайд 20

Старинные кассовые аппараты - вещи красоты необыкновенной, просто произведения искусства. Всем своим видом они внушали уважение к деньгам. К сожалению, аппараты эти редко встретишь в наших магазинах- даже в "Елисеевском" после покупки его фирмой "АП" их не сохранили, есть они только в антикварных салонах. Аппараты делали из меди, использовали и красное дерево, никель, серебро и даже золото.

Слайд 21

Старинные кассовые аппараты…

Слайд 22

В советской торговле массово они стали использоваться после войны.  Вначале аппараты были только импортные, притом механические, кассу  работники крутили ручкой. Отечественные кассы были не совершенны, и только мучили торговлю. Я думаю, что все учёные и инженерные умы были направлены на космос, и другие важные народнохозяйственные задачи, им было не до торговли! Только в 80-е появилась дочка Рязанского завода - первая советская ККМ  "Ока". Марки кассовых аппаратов в СССР не менялись годами. Была неуклюжая "Искра", это электронная мучительница ККМ. Потом появились электронные "Ока 400" , "Ока-500". С появлением микропроцессоров в 1970-х годах, индустрия кассовых аппаратов изменилась. Большая часть производственных мощностей переехал на заводы в Азии, и в конечном итоге осталось два основных типа кассовых устройств. Первый тип – дешевый электронный контрольно-кассовый аппарат ЭККА. Другое направление – POS терминалы, обладающие способностью дополнительной обработки данных. 

Слайд 23

Да, время шло… и на смену пришла новая кассовая техника, но это уже было не произведения искусства, а очень строгая на вид техника, к тому же усовершенствованная…

Слайд 24

Кассовый аппарат КИМ-2 Кассовый аппарат КИМ-3-СП

Слайд 25

Контрольно-регистрирующая машина «Искра-302А»:

Слайд 26

Кассовый аппарат «Ока-400»

Слайд 27

1994-й год. Это одна из последних механических касс…

Слайд 28

В прошлом эта техника была реальностью, а теперь можна увидеть в музеях и кстати в нашем лицее… В планах на будущее кружка «Юный кассир» создание музея «Торговое оборудование прошлых лет» и конечно же изучение современных электронных контрольно-кассовых аппаратов...

Слайд 29

Кто мог подумать, что пройдут годы и на смену этим кассам придут более усовершенствованные кассовые аппараты… кассовый аппарат ОКА-4600

Слайд 30

Марки кассовых аппаратов, как "ЛЕНИНГРАД", "РД", "КО", "КИ", "КИМ Кассовый аппарат КИМ-3-СП

Слайд 31

ЕККА «Эра – 101», «Самсунг»

Слайд 32

Отже, час рухається уперед дуже швидко, а з ним розвиваються технології, зокрема, і з виробництва касових апаратів. І зараз ми можемо спостерігати, як стримко розвивається ця сфера. Розвиток комп’ютерної техніки зумовив появу та поширення новітніх інформаційних технологій. Касові апарати від примітивних механізмів для зручного ведення обліку грошових коштів перетворилися у сучасні електронні контрольно-касові апарати, електронні контрольно-касові реєстратори, комп'ютерно-касові системи, електронні таксометри, автомати з продажу товарів (послуг) тощо. Візьмемо, наприклад, реєстратор розрахункових операцій з Bluetooth, який є інноваційним рішенням в автоматизації процесу виїзної торгівлі та виїзного сервісу. Він допомогає узаконити процеси готівкових розрахунків для Інтернет-магазинів, FMCG-компаній (fast moving consumer goods), виїзних та виносних торгових точок. Гадаю, наші попередники навіть не мріяли про такі «зручності» у веденні бізнесу. Підсумовуючи, можна зробити висновок, що безперечно позитивними тенденціями є те, що ринок касових апаратів у нашій державі розвивається безупинно, бо автоматизація бізнес-процесів постійно залишається актуальною проблемою.

Слайд 33

О такой технике Джейсм Ритти даже и не мечтал…

Слайд 34

Друзья! Цените то, что имеете, изучайте то, что есть. Знание самый бесценный Ваш капитал и они не подвластны никакой инфляции… Спасибо за внимание.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Різне