X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Мамонти

Завантажити презентацію

Мамонти

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Слайд 2

Слайд 3

Мамонти жили 4,8 млн. – 4,5 тис. років тому в Європі, Азії, Африці та Північній Америці. Знайдені численні кістки мамонтів у стоянках стародавньої людини кам'яного століття; виявлені також малюнки та скульптури мамонтів, зроблені доісторичною людиною. У Сибіру і на Алясці відомі випадки знаходження трупів мамонтів, які збереглися завдяки перебуванню їх в товщі багаторічної мерзлоти.

Слайд 4

Слайд 5

Основні види мамонтів за розмірами не перевершували сучасних слонів, але при цьому північноамериканський підвид Mammuthus imperator досягав висоти 5 м і маси 12 т, а карликові види Mammuthus exilis і Mammuthus lamarmorae не перевищували 2 метри у висоту і були масою до 900 кг. Мамонти володіли масивним тулубом і короткими ногами, довгою шерстю і довгими вигнутими бивнями, які могли служити для добування їжі з-під снігу в зимовий час. Корінні зуби мамонта з численними тонкими дентин-емалевими пластинами були добре пристосовані для пережовування грубого рослинного корму.

Слайд 6

Слайд 7

Більшість мамонтів вимерло близько 10 тисяч років тому під час останнього похолодання Вислинского льодовикового періоду в пізньому дріасі, одночасно з вимиранням 34 родів великих тварин (Велике голоценове вимирання).

Слайд 8

Слайд 9

На даний момент існує 2 основні гіпотези вимирання мамонтів: згідно з першою істотну, або навіть вирішальну, роль у цьому зіграли мисливці верхнього палеоліту; інша, пояснює вимирання, обумовлене природними причинами (в результаті швидкої зміни клімату близько 10-12 тисяч років тому і зникнення кормової бази для мамонтів). Є й більш екзотичні припущення, начебто падіння комети в Північній Америці, або великомасштабних епідемій.

Слайд 10

Слайд 11

Перша гіпотеза була висунута в XIX столітті Альфредом Уоллесом, коли були виявлені стоянки давніх людей з великими скупченнями кісток мамонта. Ця версія швидко завоювала популярність. Вважається, що людина розумна вже близько 32000 років тому оселилася в північній Євразії, і проникла до Північної Америки 15000 років тому, і ймовірно, почала активно полювати на представників мегафауни. Але в благополучних умовах на просторах степів їх популяція була стійкою. Пізніше відбулося потепління, під час якого значно скоротився ареал проживання мамонтів, як це траплялося й раніше, але активне полювання призвело до майже повного винищення виду.

Слайд 12

Слайд 13

Прихильники другої точки зору вважають, що вплив людини сильно переоцінене. Недостатньо прямих доказів активного полювання людей на мамонтів - в Євразії відомо всього 6 «місць забою і оброблення хоботних», а в Північній Америці - 12. Тому в цій гіпотезі антропогенному втручанню відведена другорядна роль, а первинними факторами вважаються природні зміни: клімат, зміни кормової бази тварин і площі пасовищ. Отже, роль людей у вимиранні була оцінена як незначна, також відзначалася крайня рідкість прямих доказів полювання людей на мамонтів.

Слайд 14

Слайд 15

За будовою скелета мамонт мають значну схожість з нині існуючим індійським слоном. Величезні бивні мамонта, до 4 м в довжину, вагою до 100 кг, були розташовані у верхній щелепі, виставлялися вперед, загинались догори і розходилися в сторони. Корінні зуби, яких у мамонтів було по одному в кожній половині щелепи, дещо ширші, ніж у слона, і відрізняються великою кількістю і твердістю пластинчастих емалевих коробочок, заповнених зубною речовиною.

Слайд 16

Слайд 17

У міру стирання зуби мамонта, як і у сучасних слонів, змінювалися на нові, така зміна могла проходити до 6 разів за час життя. У Валенсії корінний зуб мамонта шанували як частина мощей св. Христофора, і ще в 1789 році каноніки св. Вінцента носили стегнову кістку мамонта в своїх процесіях, видаючи її за залишок руки названого святого. Зуби мамонта

Слайд 18

Слайд 19

Більш докладно з анатомією мамонта вдалося ознайомитися після того, як в 1799 році тунгуси відкрили в вічній мерзлоті Сибіру, поблизу гирла ріки Лени, цільний труп мамонта, вимитий весняними водами, який чудово зберігся - з м'ясом, шкірою і шерстю. Через 7 років, відправленому Академією наук Адамсу вдалося зібрати майже повний скелет тварини, з уцілілими почасти зв'язками, частинами шкіри, деякими нутрощами, очима і до 30 фунтів волосся; все інше знищили вовки, ведмеді і собаки. У Сибіру бивні мамонтів, що вимивалися весняними водами, збиралися тубільцями, і становили предмет відпускної торгівлі, замінюючи в токарних виробах слонову кістку.

Слайд 20

Слайд 21

Комі, як і інші народи Півночі, часто знаходили кістки мамонта у відкладеннях на берегах річок і вирізали з них кістяні трубки, рукояті, … «Земляний олень», в уявленнях комі, ненців, хант і мансі, жив у початкові часи творіння. Він був такий важкий, що провалювався в землю по груди. Його стежки створювали русла річок і струмків і, зрештою, вода залила всю землю (комі, знайомі з біблійним потопом, розповідають, що мамонт хотів врятуватися в Ноїв ковчег, але не міг там поміститися). Мамонт плавав по водах, але птахи сідали на його «роги», і звір потонув.

Слайд 22

Слайд 23

Лапландці, які живуть на Крайній Півночі, твердо вірять в існування волохатих велетнів, що мешкають під вічними снігами. У ескімосів, які населяють азіатський берег Берингової протоки, мамонт відомий під ім'ям «килу крук», тобто «кит на ім'я килу». У легенді ескімосів кит посварився з морським чудовиськом Аглу, за що був викинутий на сушу, але виявився занадто важким і провалився в землю, яка стала його притулком, він риє собі ходи величезними бивнями.

Слайд 24

Слайд 25

Бивень мамонта міцніше слонової кістки і має неповторну кольорову гаму. За тисячі років, проведених під землею, бивні піддалися поступовій мінералізації і придбали найрізноманітніші відтінки: від молочно-білого і рожевого до синьо-фіолетового. У майстрів-косторізів високо цінується природне потемніння матеріалу. Завдяки неповторному кольору, бивень мамонта здавна використовується для створення дорогих шкатулок, табакерок, статуеток, шахів, чудових гребенів, браслетів і жіночих прикрас. Ним також інкрустують зброю.

Слайд 26

Слайд 27

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Біологія